İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

  Sık sık başka insanlar için kapıları açık tutuyor musunuz? Neredeyse boş bir otoparkta bir arabanın yanına mı park yapıyorsunuz? Bunlar bilinçaltında yaptığımız psikolojik gerçekler ve davranışlar.

  Bu yazıda, bilim adamlarının bu konuda ne düşündüğünü öğreneceğiz. Her söylenmeyen ve bilinmeyen davranışınız için basit bir psikolojik açıklama vardır.

  Alışılmadık yerlerde araç kullanırken ses seviyesini azaltıyor veya kapatıyoruz.

  Alışılmadık bir yerde önemli bir toplantıya gittiğinizi düşünün. Muhtemelen diğer yolcularla konuşmayı kesecek, telsizin sesini kısacak ya da tamamen kapatıp yolunuza odaklanacaksınız, böylece kaybolmayacaksınız. İşte bir psikolojik gerçek daha.

  Johns Hopkins Üniversitesi Psikoloji ve Beyin Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Dr. Steven Yantis, dikkatimizi dinlemeye odaklandığımız anlarda beynimizin aldığı görsel bilgiden daha az haberdar olduğumuzu kanıtladı . Bu yüzden arka plan gürültüsünü kapatmaya ihtiyacımız vardır. Bu sayede döneceğimiz kavşağı kaçırmayız.

  Aracımızı neredeyse bomboş olan bir otoparkta başka bir arabanın hemen yanına park etmeyi tercih ediyoruz. 

  Bu davranış, insanların sosyal varlıklar olduğu gerçeği ile açıklanmaktadır. Sıklıkla kalabalığı takip ediyoruz ve bu yüzden normal bir durumda, arabamızı otomatik olarak parktaki diğer arabaların yanına park ediyoruz.

  Yale Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Rob Henderson, bu konuyla ilgili araştırmayı analiz etti ve insanların kalabalığı takip etmesinin çeşitli nedenlerini ana hatlarıyla açıkladı.

  Bunlardan biri, çevremizdeki ürün ve hizmet sayısının artmasıdır. Hepsini test etmek için yeterli zamanımız yok. Bu yüzden zaten çoğunluk tarafından test edilmiş olan şeyleri kullanıyoruz .Reklamlarda, bu ürünün 10 uzmandan 9’u tarafından önerildiğini de sıklıkla duyduğumuzun nedeni de budur. Kalabalığı takip etmemizi istediler.

  Erkekler yan yana bulunan pisuvarları kullanmazlar.

  Genel tuvaletler, mükemmel temiz bile olsa çok hoş yerler değildir. Mesele şu ki, kişisel alan ve gizlilik hepimiz için önemlidir .

  Çoğu insan tuvaleti başkasının gözlerinin bakışları altında kullanmak istemez. İşte erkeklerin birbirinden belirli bir mesafede bulunan pisuvarları kullanmayı tercih etmelerinin nedeni budur.

  Son pizza parçasını veya son çöreği almayız.

  Bu gerçek aslında oldukça garip çünkü azalan ürünlerle ilgili araştırmalarla çelişiyor. Düşünün bir çok mağaza veye market ürünün az olduğunu belirterek reklam yapmakta, ürünü hızla satmakta. Ancak sofradaki son dilim pizzada bu durum böyle işlemiyor.

  Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları Daniel A. Effron ve Dale T. Miller, yaptıkları araştırmada büyük bir şirketteki insanların son pakete, son çöreğe veya son sakız paketini almadıklarını belirttiler.Uzmanlar bu olguyu hakların yayılımı olarak adlandırdılar.

  Erkekler yön sormamaya özen gösterir.

  Bir TrekAce araştırmasına göre, erkeklerin sadece% 6’sı kayboldukları takdirde bir yabancıya yollarını soracaklarını söylediler. Aynı çalışmada, ortalama erkeklerin yaşamlarını 50 yıl içerisinde yaklaşık 900 kilometre yol kat ettikleri, çünkü yön sormayı reddettikleri bulunmuştur.

  Mark Goulston MD bunun sebeplerini açıklamaya çalıştı. Onun düşüncesine göre, erkekler kaybolduklarını anladıklarında yardım istemezler çünkü yetersiz, savunmasız ve hatta aşağılanmış hissetmek istemezler.

  Diğer insanlar için kapıları açık tutuyoruz.

  Çocuklarımıza başka insanlar için kapı tutmayı öğretiyoruz çünkü doğru ve kibar davranış. Bununla birlikte, bunu yapmamızı isteyen kibar olma arzumuzun dışında başka bir şey var mı?

  Bilim adamları evet diyorlar. Joseph Santamaria ve David Rosenbaum tarafından yazılan bir makalede, başkaları için, harcanan kolektif çabaları en aza indirgemek için kapıları tuttuğumuz, yani kapıyı tuttuğunuz kişinin enerjisini harcamak zorunda kalmadığı anlamına geliyor . Bir daha ki sefere, birisi sizin için bir kapıyı tuttuğunda, bu fazladan çaba harcamanızı engelleyecektir.

  Ne en pahalı ne de en ucuz şeyleri satın almayız.

  Temel olarak, paramızı rasyonel olarak harcamaya çalışırız. İşte bu yüzden, genellikle iyi bir fiyat ve kalite ürünleri seçiyoruz . Bu nedenle, çoğunlukla en pahalı ve en ucuz malları almayı tercih etmememizin nedeni budur. İlk durumda, bir müşterinin görüşüne göre, fiyat fazla yüksek kabul edilirken, ikinci durumda da ürünün güvenliği tehlikeye girebilir.

  Bu davranışı makul buluyor olsak da, pazarlamacıların da bunun farkında olduklarını belirtmek gerekir.Bazen benzer ürünleri satmak için, en pahalı ve daha ucuz bir ürünü yan yana yerleştirirler. Çoğu zaman alıcıların herhangi bir tereddütleri yoktur ve daha ucuz ürünü satın alırlar.

  Ayaklarımızı ilgilendiğimiz kişiye doğru yönlendiririz.

  Bu sadece konuşmanın içinde önemli olan bedenin kendisi değil, aynı zamanda ayakların pozisyonudur. Kişinin ayakları sana doğru değilse bu kişinin konuşma ile ilgilenmediği anlamına gelir.

  Joe Navarro MA, “Her BEDEN Söyleniyor” adlı kitabında , bunların her şeyin bizim doğamızdan geldiğini açıklıyor – vücudumuz, bazı tehditler varsa ayaklarımızın hemen tepki verebileceğinden emin oluyor. Hayatta kalma içgüdüsü. Bacaklarımızı rahat hissettiğimiz zaman, örneğin asansörde yalnız olduğumuz zaman, ayakta tutuyoruz, ancak bir grup yabancıdan hızlıca kaçabilmeleri için onları hemen uncross yapacağız. Bu nedenle, bir kişi sıkıldığını ya da ilgilenmediğini hissettiğinde, ayakları da dışarı ya da başka bir kişiye doğru yönlendirilir.

  Bu listeye başka hangi kuralları eklersiniz? Lütfen yorumlarda bunları bize bildirin!

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Çoban ile Banka Danışmanı

  Çoban´ın biri dere kenarında koyunlarını otlatıyormuş. Tam o anda, Yanına bir...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,651BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  251TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et