İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

0

Sık sık başka insanlar için kapıları açık tutuyor musunuz? Neredeyse boş bir otoparkta bir arabanın yanına mı park yapıyorsunuz? Bunlar bilinçaltında yaptığımız psikolojik gerçekler ve davranışlar.

Bu yazıda, bilim adamlarının bu konuda ne düşündüğünü öğreneceğiz. Her söylenmeyen ve bilinmeyen davranışınız için basit bir psikolojik açıklama vardır.

7. Alışılmadık yerlerde araç kullanırken ses seviyesini azaltıyor veya kapatıyoruz.psikolojik gerçekler -  nsan n Kendi Hakk nda Bilmedi i Psikolojik Ger ekler 1 - İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

Alışılmadık bir yerde önemli bir toplantıya gittiğinizi düşünün. Muhtemelen diğer yolcularla konuşmayı kesecek, telsizin sesini kısacak ya da tamamen kapatıp yolunuza odaklanacaksınız, böylece kaybolmayacaksınız. İşte bir psikolojik gerçek daha.

Johns Hopkins Üniversitesi Psikoloji ve beyin Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Dr. Steven Yantis, dikkatimizi dinlemeye odaklandığımız anlarda beynimizin aldığı görsel bilgiden daha az haberdar olduğumuzu kanıtladı . Bu yüzden arka plan gürültüsünü kapatmaya ihtiyacımız vardır. Bu sayede döneceğimiz kavşağı kaçırmayız.

6. Aracımızı neredeyse bomboş olan bir otoparkta başka bir arabanın hemen yanına park etmeyi tercih ediyoruz. 

5. Erkekler yan yana bulunan pisuvarları kullanmazlar.psikolojik gerçekler -  nsan n Kendi Hakk nda Bilmedi i Psikolojik Ger ekler 4 1 - İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

4. Erkekler yön sormamaya özen gösterir.psikolojik gerçekler -  nsan n Kendi Hakk nda Bilmedi i Psikolojik Ger ekler 5 - İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

Bir TrekAce araştırmasına göre, erkeklerin sadece% 6’sı kayboldukları takdirde bir yabancıya yollarını soracaklarını söylediler. Aynı çalışmada, ortalama erkeklerin yaşamlarını 50 yıl içerisinde yaklaşık 900 kilometre yol kat ettikleri, çünkü yön sormayı reddettikleri bulunmuştur.

Mark Goulston MD bunun sebeplerini açıklamaya çalıştı. Onun düşüncesine göre, erkekler kaybolduklarını anladıklarında yardım istemezler çünkü yetersiz, savunmasız ve hatta aşağılanmış hissetmek istemezler.

3. Diğer insanlar için kapıları açık tutuyoruz.psikolojik gerçekler -  nsan n Kendi Hakk nda Bilmedi i Psikolojik Ger ekler 6 - İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

mutlu çocuklarımıza başka insanlar için kapı tutmayı öğretiyoruz çünkü doğru ve kibar davranış. Bununla birlikte, bunu yapmamızı isteyen kibar olma arzumuzun dışında başka bir şey var mı?

Bilim adamları evet diyorlar. Joseph Santamaria ve David Rosenbaum tarafından yazılan bir makalede, başkaları için, harcanan kolektif çabaları en aza indirgemek için kapıları tuttuğumuz, yani kapıyı tuttuğunuz kişinin enerjisini harcamak zorunda kalmadığı anlamına geliyor . Bir daha ki sefere, birisi sizin için bir kapıyı tuttuğunda, bu fazladan çaba harcamanızı engelleyecektir.

2. Ne en pahalı ne de en ucuz şeyleri satın almayız.psikolojik gerçekler -  nsan n Kendi Hakk nda Bilmedi i Psikolojik Ger ekler 5 1 - İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

Temel olarak, paramızı rasyonel olarak harcamaya çalışırız. İşte bu yüzden, genellikle iyi bir fiyat ve kalite ürünleri seçiyoruz . Bu nedenle, çoğunlukla en pahalı ve en ucuz malları almayı tercih etmememizin nedeni budur. İlk durumda, bir müşterinin görüşüne göre, fiyat fazla yüksek kabul edilirken, ikinci durumda da ürünün güvenliği tehlikeye girebilir.

İlgini Çekebilir:   Otomatik Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmanın Yolları

Bu davranışı makul buluyor olsak da, pazarlamacıların da bunun farkında olduklarını belirtmek gerekir.Bazen benzer ürünleri satmak için, en pahalı ve daha ucuz bir ürünü yan yana yerleştirirler. Çoğu zaman alıcıların herhangi bir tereddütleri yoktur ve daha ucuz ürünü satın alırlar.

1. Ayaklarımızı ilgilendiğimiz kişiye doğru yönlendiririz.psikolojik gerçekler -  nsan n Kendi Hakk nda Bilmedi i Psikolojik Ger ekler 8 - İnsanın Kendi Hakkında Bilmediği Psikolojik Gerçekler

Bu sadece konuşmanın içinde önemli olan bedenin kendisi değil, aynı zamanda ayakların pozisyonudur. Kişinin ayakları sana doğru değilse bu kişinin konuşma ile ilgilenmediği anlamına gelir.

Joe Navarro MA, “Her BEDEN Söyleniyor” adlı kitabında , bunların her şeyin bizim doğamızdan geldiğini açıklıyor – vücudumuz, bazı tehditler varsa ayaklarımızın hemen tepki verebileceğinden emin oluyor. Hayatta kalma içgüdüsü. Bacaklarımızı rahat hissettiğimiz zaman, örneğin asansörde yalnız olduğumuz zaman, ayakta tutuyoruz, ancak bir grup yabancıdan hızlıca kaçabilmeleri için onları hemen uncross yapacağız. Bu nedenle, bir kişi sıkıldığını ya da ilgilenmediğini hissettiğinde, ayakları da dışarı ya da başka bir kişiye doğru yönlendirilir.

Bu listeye başka hangi kuralları eklersiniz? Lütfen yorumlarda bunları bize bildirin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.