İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak nitelendiriliyor?hayatimiz boyunca toplumla iç içe bir yasam sürdurmek zorundayiz.insan sosyal bir varlik oldugu icin bu durum bizim icin hem bir ihtiyac hemde yasamimizin devami için bir gereklilik arz eder.is yasamimizda,aile ve sosyal iliskilerimizde iyi ve uyumlu iletisim karma becerisi,bilgi ve külturu hayat basarimizin olmazsa olmaz bir parcasidir.Bu sonucun baslangic noktasi;insanin kendini ve baskalarini tanimasiyla baslar,bu durum hayatin icinde insan adina bir sanata dönüsür.

Hepimiz olumsuz biten iliskilerimizden sonra sözunu ettigimiz iliskilerimizle ilgili”Onu hic taniyamamisim ,keske önceden tüm bunlari gorebilseydim”cümlelerini kurmusuzdur.

Aslinda insani tanimak bir sürec ve icinde acilan pek cok gizli kapi barindiriyor.

Peki sözunu ettigimiz ve sanat olarak nitelendirdigimiz “insanlari daha iyi nasil taniyabiliriz?

Bu konuda yapilmis arastirmalara baktigimizda;insanlar bizimle tanismadan önce bile,görünüsümüze gore bizim hakkimizda yargida bulunabiliyor.Princeton üniversitesinde psikoloji profesörü Alexander Todorov’un dedigine göre

“Bir insanin yüzüne saniyenin onda biri kadar kisa süre gördükten sonra bile o kisinin ne kadar sevilebilir,güvenilebilir veya becerikli oldugu konusunda karar verebiliyoruz.”

Todorov,etkileyiciligin ilk izlenimin önune gectigini ifade ederken mutlu bir yüz ifadesinin etkileyicilik icin önemli bir unsur oldugunu vurguluyor.

Bir diger göruste etkileyicilik kocu olarak uzun yillar calismis ve deneyimlerimden bahseden emekli FBI ajan psikologu schefer’dan

Schemer’a göre etkileyicilik icin 4 temel kural var

  • Gülumsemek
  • Göz temasi ve duygu yansitma
  •  Ortak noktalar bulmak
  • Yakinlik kurmak

1.)Gülumsemek

Beynimiz sürekli olarak etrafi dost ve düsman icin tarama halindedir.Tehdit olmadigimizi göstermek icin 3 sinyal kullaniriz;kaslari hafifce yukari kaldirmak,basi hafifce oynatmak ve gülumsemek

2.)Göz temasi ve duygu yansitma

Karsimizdaki kisi konusurken soylediklerine ilgi göstermemiz gerekir.Bunun icin göz temasi kurarak ,kisinin duygularini yansitacak cümleler kurmak önemlidir.

3.)Ortak noktalar bulmak

Farkli göruslerde bile olsak karsimizdakiyle catismadan uzlasacak ortak konular bulup iletisimi sürdurmek iletisimimizi guclendirecek olandir.

4.)Yakinlik kurmak

Birbirimize kendi hayatimizdan örnekler vermek,yakin oldugumuzu ve samimiyetimizi hissettirebilmek bizi birbirimize yakinlastiracaktir.

Yapilan calismalar aslinda iletisim becerilerimizi etkin kullanarak, cevremizdekileri anlayabiecegimizi gosteriyor,etkin iletisim bize insanlari Anlama ve yorumlama becerisi katiyor.

Yunus Emre’nin bir sözü vardir “bir ben vardir bende,benden içeri”der bu söz bize aslinda kendimizi ne kadar tanidigimizi sorgulatiyor.Bir baska boyut:önce kendini tanimamiz gerektigini hatirlatiyor.

Aslinda baska insanlari tanimak meseleyi cözmüyor,insanlari tanima sanati dedigimiz durum iletisim becerilerini en iyi sekilde kullanarak toplum icinde iyi bir izlenim birakmak icindir.Ancak önce kendimizi tanir ardindan iletisim becerilerimizi de etkin kullanirsak,hayatimiza yön verip cevremizi dogru insanlarla olustururuz.

“insan insanin aynasidir.Kisi kendisi nasilsa,karsisindaki insani da öyle görür.”Hz.Muhammed(s.a.s)

KAYNAKÇA
https://www.bbc.com/turkce/vert-cap-42415296

Bültenimize üye olun

Sitemize yeni eklenen içeriklerden ve en güncel yazı, foto ve videolardan haberdar olmak için üye olunuz.

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın 'Merhaba ben Ayla, 12 yaşındayım' diye internete giren küçük...

Uyurken Konuşmak Neyin Göstergesi?

Uykumda konuşuyormuşum, bu bir hastalık mı? Uykuda Konuşma Nedir? Uyku sırasında konuşma eylemidir. Bir parasomni (uyku...

Aşkın belirtileri nelerdir?

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Filiz Kaya aşkın belirtilerini anlatıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde...

- ads -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here