Internship training – Yurtdışında staj

uni studentsInternship Training programı katılımcıya eğitimi ve kariyer planı paralelinde minimum 3 ay maksimum 18 ay süre ile pratik eğitim tecrübesi kazandırmayı amaçlayan bir programdır. ITP programı kişiye Amerika’da iş tecrübesi ve metodolojisinin yanı sıra, Amerikan toplumunu ve kültürünü tanıma şansı sağlayan da bir programdır. Katılımcılar bu program dahilinde eğitim ve tecrübeleri paralelinde çeşitli pozisyonlara yerleştirilirler ve seçtikleri staj süresi boyunca bu kurumların yasal çalışanı olarak bulunurlar. Katılımcı staj yapacağı yeri kendisi bulabilir ya da staj yerinin program tarafından ayarlanmasını tercih edebilir. Ayrıca katılımcılar maaşlı ya da maaşsız staj yapma imkanına sahiptir. Maaşlı staj opsiyonu sadece 12 ay ve 18 ay süreli stajlarda mümkündür. Maaşlı staj seçen katılımcı staj süresince önceden belirlenmiş orandaki maaşlarını alarak yaşam giderlerini karşılayabilirler. Westedu Internship Training programını, U.S Department of State ‘in ( USDS) izniyle DS-2019 düzenleme yetkisine sahip Cultural Homestay International(CHI) la birlikte yürütmektedir.

INTERNSHIP HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
Soru: Hangi kariyer alanlarında staj yapabilirim?

Cevap: Sanat ve Kültür
Medya ve İletişim
Eğitim, Sosyal Bilimler, Kütüphanecilik, Danışmanlık ve Sosyal Servisler
Yönetim, İşletme, Finans, Turizm Otelcilik
Mühendislik, İnşaat, Matematik, Endüstriyel Meslekler
Kamu Yönetimi ve Hukuk

Soru:Hangi kariyer alanları program dahilinde kabul görmüyor?

Cevap: CHI ITP programı altında katılımcı olarak, bebek bakıcısı, hizmetçi, kamp görevlisi, sağlık görevlerinde çalışamazsınız. CHI ayrıca gemi ya da uçakta görev almak isteyen katılımcıları kabul edemez.

Soru: CHI ITP programında iken başka bir işte çalışabilir miyim?

Cevap: Katılımcının yerleştirildiği staj yeri dışında çalışması kesinlikle yasaktır.

Soru: Amerika’da kalabileceğim süre kısıtlaması var mı?

Cevap: J-1 vizeniz, DS-2019 formunuzun üzerinde belirtilen süre doğrultusunda verilecektir. Amerika’ya giriş yaparken bu kart görevlilerce kontrol edilecek ve pasaportunuza iliştirilecektir. Bu kart sizin Amerika’ya giriş-çıkış kaydınızdır. Ayrıca J-1 vizenizle A.B.D.’de kalabileceğiniz son tarihi belirtir. I-94 kartınızın üzerine net bir tarih yerine D/S işareti de basılabilir. D/S (Duration of Status) statü süresi anlamına gelir ve DS-2019 formunuzda belirtilen süre ve ek olarak 30 günlük seyahat süresinin bitimine kadar A.B.D’de kalabileceğiniz anlamına gelir.

Soru: Geçmişte bir başka J-1 vize programıyla Amerika’ya gitmiş olmam ITP programına katılmama engelmidir?

Cevap: İki farklı J-1 programı arasında mutlaka 90 günü kendi ülkenizde geçirmiş olmanız gerekmektedir.

Soru: CHI J-1 vize programından bir başka organizasyonun J-1 programına transfer olabilir miyim?

Cevap: Hayır. Bunu yapabilmeniz için ülkenize dönemeniz gerekmektedir. Ülkenizde geçireceğiniz 90 günden sonra başka bir J-1 programına başvurabilirsiniz.

Soru: Öğrenci vizesinden J-1 vizesine geçebilir miyim?

Cevap: CHI Amerika’da F-1 vizesi ile bulunan birini programa kabul edemez. Katılımcı ülkesine dönerek oradan başvuru yapabilir.

PROGRAM DEPOZİTİ ve İPTAL KURALLARI

Program başvurusu sırasında bir depozit ödemeniz gerekmektedir. Başvuru sahibi Amerika’ya varmadan ve kendisi için bir iş yeri ya da yanında kalacağı bir aile ayarlanmadan, programını iptal eder ise, başvuru için yatırdığı depozitin bir kısmı kendisine iade edilecektir. Fakat öğrenci kendisine bir işyeri ya da aile ayarlandıktan sonra programını iptal ederse, başvuru sırasında yatırdığı depozit katılımcıya iade edilmez.

Katılımcı, kenidisine bir iş yeri ya da aile yanı konaklama ayarlandıktan sonra program katılımını bir süreliğine ertemek isterse, katılımcının başvurusu kendisine bulunan şirket ya da aile sabit kalmak koşulu ile 30 günlük bekleme periyoduna alınacaktır.

Katılımcının 30 günlük bekleme periyodunu uzatmak istemesi durumunda , katılımcının uzatma için $500 ödemesi gerekmektedir. Böylelikle katılımcının başvurusu ve ayarlanan iş yeri iptal edilerek yeni bir işlem başlatılacaktır. Katılımcının J-1 vize başvurusunun reddi durumunda, kullanılmamış DS-2019 formunun geri iadesi ve vize reddinin ispatlanması halinde katılımcı belli bir kesinti dışında program ücretini geri alabilecektir.

Katılımcı Amerika’ya girişinden sonra, programı erken bitirmesi, programdan çıkartılması gibi durumlarda hiçbir şeklide geri ödeme alamayacaktır.

Kaynak: www.westedu.com

PORSCHE Nasıl Başardı? Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü…

PORSCHE Nasıl Başardı?Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü… Ferdinand Porsche 1875′te Almanyanın Behemya kentinde doğdu. Babası...

Nasıl Öğrendiğimiz Ortaya Çıktı

Kümülatif kültürün yalnızca insana özgü olduğu biliniyor. Ancak son yapılan bir araştırma kümülatif öğrenme...

Kendine zarar vermek nedir?

Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir yoldur. Bazı kişiler yoğun hislerini...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here