IQ Seviyesi Ergenlikte Dibe Vurabilir

0

Yapılan bir araştırma IQ’nun büyüme çağında değişken olduğunu, bu dönemde sivri yükselişler ve düşüşler gösterebileceğini ortaya çıkardı.

Bugüne kadar IQ’nun stabil olduğu düşünülüyordu. Bu sayede de çocuğun akademik hayatına ve iş kariyerine yönelik tahminler yapılıyordu. Ancak IQ ile ilgili son bulgular öğretmenlerin öğrencilerine yönelik akademik kariyer tahminleri yaparken aceleci davranmaması gerektiğini gösteriyor.

Guardian’ın haberine göre; Oklahoma State University’nin araştırmasına göre,ergenlikte yaşanan beyindeki değişikliklere paralel olarak IQ seviyesi de etkileniyor. Bu yüzden de IQ seviyesinde hızlı ve büyük değişimler meydana gelebiliyor.

beyin - ergen beyni - IQ Seviyesi Ergenlikte Dibe Vurabilir
Oklahoma State University’nin araştırmasına göre,ergenlikte yaşanan beyindeki değişikliklere paralel olarak IQ seviyesi de etkileniyor.

University College London’dan Sue Ramsden’in 12 ila 16 yaşlar arasındaki 33 öğrenci üzerinde yaptığı araştırma da benzer bir sonuca ulaştı. Bu öğrencilere 2004’te IQ testi yapıldı.

3-4 yıl sonra test tekrarlandığında çoğunluk aynı IQ değerlerine ulaşsa da bazı öğrencilerde sonuçlar 21 puana kadar artıp azaldı.

Bilim insanları şimdi IQ’yu tam olarak değiştirenin ne olduğunu bulmaya çalışıyor.

 

İlgini Çekebilir:   Kulaklarınız Çok Hassas Olsaydı Hangi Sesleri Duyacaktınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.