Salı, Ocak 21, 2020

İş Görüşmesinde Fizyolojide Neler Oluyor?

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
İş görüşmesinde fizyolojide neler oluyor? - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - İş Görüşmesinde Fizyolojide Neler Oluyor?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

İŞ GÖRÜŞMESİNDEYKEN BEDENİNDE OLANLAR

- Advertisement -

Hayalindeki iş için görüşmeye hazırsın. Sakin, ciddi ve tecrübeli bir görünüm sergilemeye çalışıyorsun. Peki, ya bedenin? O neler söylüyor?

Beyin

Potansiyel patronunun ofisine adım atar atmaz, beynindeki sinir hücreleri dopamin gibi kimyasalları salgılamaya başlar.
Umarım gelirken büyük boy bir latte içmemişsindir! Sinir hücrelerini bir de kafeinle tetiklemene gerek yok. Bu sırada böbreküstü bezlerin adrenalin ve kortizol salgılamaya başlamış olur, bu da beyninin savaş veya kaç tepkisi vermesine yol açar.

Aynı zamanda sinir sisteminin içinde bulunduğu karmaşa, beyninin yüksek düşünceleri yöneten merkezini baskılar. Birdenbire önceden hazırladığın cümleleri hatırlayamaz hâle gelirsin. Çuvalladığını düşünürsün; hatta daha da kötüsü, ortada komik bir şey yokken gülmeye başlayabilirsin.

Kalp ve Akciğerler

Adrenalin nabzını tetikler, kalp atışların hızlanır.
Hızlı çarpan kalbin ekstra oksijene ihtiyaç duyar. Akciğerlerin refleks olarak en üst seviyede çalışmaya başlar. Bu esnada derin ve yavaş nefesler alarak onları beslemezsen başın dönebilir.

Kaslar

Kasların (hatta ses tellerinin etrafındaki kaslar da) gerilir. Bu nedenle sesin ve ellerin titreyebilir. Küçük bir tavsiye: Eğer ellerin titrerse, onları birbirine kenetleyerek dizlerinin üstünde tut.

Cilt

İçinde bütün bu kargaşa yaşanırken vücudun terlemeye başlar. Ancak bu soğuk bir terlemedir çünkü kas hareketlerini düzenli tutabilmek için kan cilt yüzeyinden uzaklaşmıştır. Maalesef bu da ellerinin nemli ve soğuk olmasına, yüzünün solgunlaşmasına neden olur. Bunu önlemek için iş görüşmesine gitmeden önce bir miktar otobronzan sürebilirsin.

Sindirim Sistemi

Seni enerjik tutmak için vücudun sindirim sistemini ve tükürük bezlerini yavaşlatmaya başlar. Ağzının kupkuru olduğunu hissedebilirsin.

Boşaltım Sistemi

Vücudunda oluşan stres idrar sistemini de etkiler. Bu nedenle görüşme odasına en yakın tuvaletin nerede olduğunu öğrenmen, hatta görüşmeye girmeden önce kullanman iyi olur.

Bağışıklık Sistemi

Vücudun, gerilimi hissederek ekstra bağışıklık sistemi hücreleri devreye sokar. Geçici olarak, enfeksiyon veya yaralanmaya karşı savaşma gücün artar.
Görüşme haftası boyunca, savunma gücünü arttırmak için uykunu iyi almalısın. Randevuna tam zamanında git; telaş içinde olursan stresin artar. Son olarak, derin nefesler almayı unutma!

Kaynak: womenshealth

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -İş görüşmesinde fizyolojide neler oluyor? - mutlu   ocuk kare - İş Görüşmesinde Fizyolojide Neler Oluyor?

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -