Pazartesi, Nisan 6, 2020

İş Görüşmesinde Fizyolojide Neler Oluyor?

Editör Önerileri

Aşk Korkusu Yani Filofobi Nedir?

Dünyadaki çoğu insan hayalini bile kuramadıkları ölçüde büyük bir sevgiyle kuşatılmak isterler. Bu yüzden aşk, hemen herkes için güzel...

Beyni Dinlendirme Yöntemleri

Beyin günlük hayatın bütün sorunları ile uğraşmaktan dolayı çok yorulur. Bundan dolayı onu dinlendirmek gerekir. İşte Beyni Dinlendirme Yöntemleri: a)...

Psikolojide Merak Ettikleriniz…

BİLİYOR MUYDUNUZ ?? Psikolojide Merak Ettikleriniz... Ergenlik yaşı giderek küçülüyor mu? Yemek Yemeyi Tetikleyen Etmenler Dolunay Davranışlarımızı Etkiliyor mu? Depresyon Tedavisi Bilgi ve Bellek Stresle Başa...
İş görüşmesinde fizyolojide neler oluyor? - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - İş Görüşmesinde Fizyolojide Neler Oluyor?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

İŞ GÖRÜŞMESİNDEYKEN BEDENİNDE OLANLAR

Hayalindeki iş için görüşmeye hazırsın. Sakin, ciddi ve tecrübeli bir görünüm sergilemeye çalışıyorsun. Peki, ya bedenin? O neler söylüyor?

Beyin

Potansiyel patronunun ofisine adım atar atmaz, beynindeki sinir hücreleri dopamin gibi kimyasalları salgılamaya başlar.
Umarım gelirken büyük boy bir latte içmemişsindir! Sinir hücrelerini bir de kafeinle tetiklemene gerek yok. Bu sırada böbreküstü bezlerin adrenalin ve kortizol salgılamaya başlamış olur, bu da beyninin savaş veya kaç tepkisi vermesine yol açar.

Aynı zamanda sinir sisteminin içinde bulunduğu karmaşa, beyninin yüksek düşünceleri yöneten merkezini baskılar. Birdenbire önceden hazırladığın cümleleri hatırlayamaz hâle gelirsin. Çuvalladığını düşünürsün; hatta daha da kötüsü, ortada komik bir şey yokken gülmeye başlayabilirsin.

Kalp ve Akciğerler

Adrenalin nabzını tetikler, kalp atışların hızlanır.
Hızlı çarpan kalbin ekstra oksijene ihtiyaç duyar. Akciğerlerin refleks olarak en üst seviyede çalışmaya başlar. Bu esnada derin ve yavaş nefesler alarak onları beslemezsen başın dönebilir.

Kaslar

Kasların (hatta ses tellerinin etrafındaki kaslar da) gerilir. Bu nedenle sesin ve ellerin titreyebilir. Küçük bir tavsiye: Eğer ellerin titrerse, onları birbirine kenetleyerek dizlerinin üstünde tut.

Cilt

İçinde bütün bu kargaşa yaşanırken vücudun terlemeye başlar. Ancak bu soğuk bir terlemedir çünkü kas hareketlerini düzenli tutabilmek için kan cilt yüzeyinden uzaklaşmıştır. Maalesef bu da ellerinin nemli ve soğuk olmasına, yüzünün solgunlaşmasına neden olur. Bunu önlemek için iş görüşmesine gitmeden önce bir miktar otobronzan sürebilirsin.

Sindirim Sistemi

Seni enerjik tutmak için vücudun sindirim sistemini ve tükürük bezlerini yavaşlatmaya başlar. Ağzının kupkuru olduğunu hissedebilirsin.

Boşaltım Sistemi

Vücudunda oluşan stres idrar sistemini de etkiler. Bu nedenle görüşme odasına en yakın tuvaletin nerede olduğunu öğrenmen, hatta görüşmeye girmeden önce kullanman iyi olur.

Bağışıklık Sistemi

Vücudun, gerilimi hissederek ekstra bağışıklık sistemi hücreleri devreye sokar. Geçici olarak, enfeksiyon veya yaralanmaya karşı savaşma gücün artar.
Görüşme haftası boyunca, savunma gücünü arttırmak için uykunu iyi almalısın. Randevuna tam zamanında git; telaş içinde olursan stresin artar. Son olarak, derin nefesler almayı unutma!

Kaynak: womenshealth

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -İş görüşmesinde fizyolojide neler oluyor? - mutlu   ocuk kare - İş Görüşmesinde Fizyolojide Neler Oluyor?

Yeni İçerikler

Sapiens Yazarı Harariye Göre Koronavirüs sonrası dünya

Yuval Noah Harari*Çeviri: Ömer Bozer** İnsanoğlu, belki de bizim kuşağın görmemiş olduğu bir kriz ile karşı...

Evde Kalın, Hayatın Akışı İçinde Kaçırdıklarınızı Yakalayın

Evlerde kapalı olmayı fırsata çevirmeniz için online derslerden online konserlere, kaçırdığınız tiyatro oyunlarından kısa filmlere, online müzelerden yoga ve nefes derslerine, uzaktaki...

Koronavirüsü ve Yaşlılarımızın Psikolojisi

Yaşlılarımızın evde kalması konusunda genelge çıkarıldı. Her şey onların ve toplumun sağlığı için. Son dönemde gençlerin yaşlılar üzerinden yaptığı espriler bir yere...

Koronavirüs salgınında psikolojimizi korumak

Kaosa dönen medya bombardımanları, kaygısı yüksek, karamsar kişilerin daha fazla paylaşım yapması bizi objektif ve olumlu bilgilerden koparabilir, bunu unutmamalı

Duygusal Bir Deneyimdir “Öğrenme”

Öğrenme, karmaşık ve duygusal bir deneyimdir. Öğrenme yöntemimiz; daha bebeklik döneminde, okula başlamadan çok önce, başta annemizle, daha sonra da diğer aile bireyleri ile...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -