İş Yerinde Daha Başarılı Çalışanın Beslenme Alışkanlığı

0

İş dünyası karmaşıklaşıyor ve bu karmaşıklıktan kurtulmak için en önemli unsurlardan birisi hiç kuşkusuz beslenme alışkanlığıdır. İş hayatında başarılı olmak için ne yemeliyiz?

Kahvaltı Alışkanlığı

Kahvaltı, güne sağlıklı başlama açısından en önemli öğündür. Çalışan bireyler, güne başlarkenkonsantrasyon sağlamak için gereken enerji ihtiyaçlarını kahvaltı ile karşılarlar. Kahvaltıda tüketilen besinler, gün içinde tok kalmanıza yardımcı olur ve motivasyonunuzu artırır. Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı programında,
– Tam buğday veya çavdar ekmeği,
– Peynir veya yumurta,
– Ceviz veya zeytin,
– Kuru meyve veya pekmez
– Bol miktarda söğüş salata bulunmalıdır.
Kahvaltı öğününde içecek olarak bitki çayı (ıhlamur,kuşburnu, tarçın gibi), taze sıkılmış meyve suyu veya süt sağlıklı tercihler olacaktır.

Öğün Saatleri

Toplantı, görüşme veya telefonla konuşma gibi süreçler, öğün saatlerini bozarak kan şeker seviyesini olumsuz etkiler. Ana ve ara öğün saatlerinin, çalışma sürelerine uygun olacak şekilde belirlenmesi gerekir. Gün içinde 09.00-18.00 veya 08.00 -17.00 saatleri arasında çalışan bireylerin öğün düzeni, 3 ana öğün ve en az iki ara öğün şeklinde olması ve ofiste çalışma saatleri arasında en az bir ana ve ara öğün yapmaları gerekir. Gece vardiyasında çalışanların ise öğün düzeni 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde olup, ofiste çalışma saatlerinde bir ana ve iki ara öğün yapmaları uygun olacaktır. Sağlıklı ortamınsağlanması, çalışan bireylerin konsantrasyonunun artması açısından gereklidir.

Toplantı ve İş Görüşmelerinde Besin Seçimi

Toplantılar ne kadar uzun ve yorucu olursa olsun, toplantı öncesindeki ve sırasındaki besin seçimleri sonucu olumlu veya olumsuz etkiler. Örneğin fazla kafein ve şeker içeren besinlerin tüketilmesi, toplantı sırasında açlık hissinin artmasını sağlayıp, yorgun hissettirecek ve stresi artıracaktır. Kan şeker seviyesinin korunabilmesi için lif oranı yüksek, kafein oranı düşük ve tokluk hissini sağlayacak besin seçimlerinin yapılması gerekir. Toplantı sırasında tahıllı sandviçler,bitki çayları ve kuru meyve –yağlı tohum karışımları sağlıklı bir menü oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlık Sorunu Risklerine Uygun beslenme

Çalışan bireylerin iş verimliliğini etkileyen en önemli durum, oluşabilecek sağlık sorunu risklerinin tespit edilip,bu risklere uygun beslenme alışkanlıklarının ofis ortamında da sürdürülüp sürdürülmediğidir. Ofiste çıkan yemeklerde veya sipariş edilen ana öğünlerde sağlıklı seçimler yapılması, iş verimliliğini artırır.Ofiste çalışan bireylerin sağlık analizlerinin yapılması ve doğru tedavi planları (Doktor, diyetisyen ve egzersiz uzmanı ile birlikte ) ile takip edilmesi, çalışan bireylerin sağlık giderlerinin de azalmasını sağlayacaktır.

Stresi Azaltmak İçin Doğru Besin Seçimi

Çalışma saatlerinde artan enerji ihtiyacını karşılama amacıyla yapılan en önemli beslenme hatası, karbonhidrat oranı yüksek olan çikolata,pasta, kurabiye gibi besinlerin tüketilmesidir.Ara öğün yapmamak ve fazla şekerli besin tüketmek, kan şekeri seviyesinin dengesini bozar.stresi artırır ve konsantrasyonun azalmasına neden olur.
Posa oranı yüksek ve sağlıklı besinler tüketerek ve ara öğün yaparak öğün düzenini sağlandığınızda, kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.

İlgini Çekebilir:   İş Yerinde Vazgeçilmez Olmak İsteyenlere 10 Taktik

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.