Batının Kişisel Gelişimine Karşı İslamda Kişisel Gelişim

  islam anlayışı ve “Kişisel gelişim” Batıdan ithal ettiğimiz NLP, kişisel gelişim, kendini gerçekleştirme gibi kavramlar aslında islam anlayışında, islam´ın ilk yayıldığı yıllardan bu yana bir eğitim süreci olarak algılanmıştır. Böylece, kişisel gelişime yönelik eğitim veren ekoller ortaya çıkmıştır. Batının hümanist (insancıl) yaklaşımını, yani insanı merkeze alan, insana değer veren anlayışı bize yepyeni bir buluş gibi takdim edilmektedir.

  Hâlbuki dinimizde insan eşrefi mahlûkattır: en şerefli yaratıktır. Allah (c.c) insanın yüce bir yaratık olduğunu ifade ederken onun ruhunu bizzat kendisinin verdiğini (Kur´an-ı Kerim 15/29, 32/9) haber vermiştir. Allah yeryüzünü döşek, gökyüzünü tavan (Kur´an-ı Kerim 2/22)yapmış, gökyüzü tavanını yıldızlarla süslemiş (Kur´an-ıKerim 67/5) ve insanın emrine vermiştir.

  [quote_right]Bizde ´müslümanın elinden ve dilinden kimse zarar görmez (Buhari, iman 4-5)´, ´bir insanı Öldüren bütün insanlığı yok etmiş suçu işler ( Kur´an-ı Kerim 5/32)´, ´kasten öldürenin cezası ebedi azaptır.[/quote_right]

  ( Kur´an-ı Kerim2/178, 3/93). Bu anlayışın en canlı ve somut örneğini bizdört halife dönemi, Selçuklu, Osmanlı, Endülüs, Kudüs´te… v.b gördük.

  Peki, 2004 Mart ve nisan aylarında Amerikalıların Ebu Garip hapishanesinde, ingilizlerin Basra´da

  Müslümanlara reva gördüğü işkenceler, yaklaşık 25 milyon Kızılderililerin yok edilmesi, Vietnam´da onbinlerce insanın katledilmesi, Japonya´da bir anda yüz binlerce insanın öldürülmesi… Ve bunlar gibi daha niceleri batının insana değer verme anlayışının ´tatbiki göstergesidir!!)´.

  “Empati” de hakeza

  Batılıların bize yepyeni bir kavram gibi sunduğu ´empati´ de yine böyle… Kişisel Gelişim, insan ilişkilerinde, kendini karşısındaki bireyin yerine koyma, onu anladığını muhatabına hissettirmek´ olarak tanımlanan empati, bizde ´Sizden biriniz kendisi için istediğini, kardeşi için de istemedikçe hakiki mümin olamaz (Müslim, iman 45) ifadesiyle bir iman meselesi konumuna yükseltilmiştir. inancımıza göre biz, tüm insanlığın iyiliğini isteriz ve mümin olmayana yapılan iyiliğin de bize sevap kazandırdığını biliriz.

  “Kendini tanımak” bizim şairimizdir

  Aslında bu kişisel gelişim kavramı bizde tüm boyutlarıyla başlı başına bir eğitim süreci olarak karşımıza çıkıyor.´Men arefe nefsehu fekad arefe Rabbehu´ (kim ki kendini bildi, Rabbini bildi) ifadesinde anlamını bulan bu yaklaşımla islam, Allah´a kavuşmayı ve onu tanımayı, kendini bilmeye ve eğitmeye bağlamıştır. islam´da ´nefis terbiyesi´ kavramıyla açıklanan bu eğitim alanı kişisel gelişimin  mertebelerinin 7 aşamadan ibaret olduğunu açıklamaktadır:

  1. Nefs-i Emmare
  2. Nefs-i Levvame
  3. Nefa-i Mülhime
  4. Nefs-i Mutmainne
  5. Nefs-i Radiye
  6. Nefs-i Mardiyye
  7. Nefs-i Safiye ..

  Teker teker her bir nefis mertebesinin özellikleri ayrı bir konu baslığıdır. Bu noktadan bakıldığında batılıların nefis terbiyesinin yanından bile geçemediklerini görüyoruz.islam anlayışında iyi ahlak(ahlak-ı hamide) sahibi olmak ve buna özenmek esasıyla, batılıların uzaktan yakından ilgisi yoktur.

  Kendini gerçekleştiren insan Çağdaş eğitimin kişilik hizmetleri boyutuyla, bireyin bütün kapasitelerini kendisi ve toplumu için en uygun düzeyde geliştirmesi (kendim gerçekleştirme) olarak açıklanan:

  1. Yeterli bir kişiliğe, verimli ve gerçekçi bir ´ben´ algılayışına sahip,
  2. Kim olacağı konusunda tutarlı,
  3. Kendi ve başkaları hakkında iyi düşüncelere sahip,
  4. insan değerlerine saygılı, onlan benimseyici ve geliştirici,
  5. Zamanı iyi kullanıp geçmişini sorgulayan ama geçmişten çok yaşadığı anı en verimli şekilde kullanan…

  Kendini gerçekleştiren ve Kişisel Gelişim kazanan insanın bu Özelliklerinin tamamı dikkatle incelendiğinde, gerek Kur´an´da gerekse hadislerde adresini bulmaktadır.

  Keşfe davet!

  Bizde son yıllarda kişisel gelişimle ilgili yerli kitaplar yayınlansa da özellikle eğitim alanında hep batıdan tercüme yoluyla gelen kaynaklara başvuruyoruz. Niçin kendi kaynaklarımızı ve milli kültürümüzü yeniden keşfe çıkmıyoruz? Niçin bunlardan beslenmiyoruz? Niçin kendi medeniyetimiz dururken ve onda keşfedilmemiş güzellikler varken, hâlâ ´batılın´ fikir kırıntılarıyla yaşam mücadelesi veriyoruz.

  KaynakNLPgrup.com
  kişisel gelişim - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Batının Kişisel Gelişimine Karşı İslamda Kişisel Gelişim
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Evet Dedirtme Sanatı… (Roger FISHER- William URY)

  EVET DEDİRTME SANATI Tartışma hayatın bir gerçeğidir (Roger FISHER- William URY) ÖNSÖZ Hoşunuza gitsin veya...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk

  İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

  Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak...
  kişisel gelişim - BEY N VE HAFIZA - Batının Kişisel Gelişimine Karşı İslamda Kişisel Gelişim

  İletişimde kalın!

  76,156BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  226TakipçilerTakip Et
  2,386TakipçilerTakip Et