İşte kapı! İşte sapı!

  - kapi in 1238187383 300x283 - İşte kapı! İşte sapı! - kapi in 1238187383 300x283 - İşte kapı! İşte sapı!Kapı bir bağımsız bölümü diğerinden ayıran,güvenlik ve gizlilik sağlayan,soğuktan sıcaktan, meraklı gözlerden koruma sağlayan, hareketli bir araçtır. Tarih boyunca mimarlık bilimi sanat şaheseri kapılar yaratmıştır.Bu masum malzemenin insan hayatında, özellikle yöneticilikteki etkisi inanılmaz boyutlardadır. Amiriniz size ‘İşte kapı, işte sapı!’ diyerek kapıyı gösteriyorsa bu sizin işten kovulduğunuzu gösterir. ‘Kapıyı arkadan kapat’ diyorsa odasından kovmaktadır.

  Her iki halde de kapının kapalı konumda olduğunu biliyoruz.İnsanlar, kapalı kapılar ardında neler olup bittiğini hep merak etmişlerdir. Bu merak, bir süre sonra inanılmaz boyutlara ulaşır ve senaryolar üretilmeye başlanır. Bu senaryolardan birisi çok tutulur, dedikodu şeklinde dalga dalga, yayılır. Dönüp kendilerine geldiğinde, senaryo yazarları dahi bunun gerçek olduğuna inanmaya başlar. Olaya müdahale ettiğinizde iş kaybı, verimsizlik ve moral çöküntüsü had safhaya ulaşmıştır.Aslında kapı bir semboldür. Yöneticinin iletişim simgesidir.

  Yada iletişimsizlik ! Bir ulaşılabilirlik simgesidir. Yada ulaşılmazlık ! Özgüveni olmayan , kendisi ile barışık olmayan, yönetim erkini, personeli ile arasına bir engel koyarak sağlayabilen eski tip yöneticinin kapısı hep kapalıdır. Odasına kendi çalışanları dahi randevusuz ve ceketlerinin önünü iliklemeden giremez. Devlet dairelerine ve Bakanlıklara bakın. Maroken kaplı içi doldurulmuş çift kapılar. Hepsi de kapalıdır. İnsanlar içeriye salavatla ve iki büklüm bir pozisyonda girerler. Bu tip kapılardan girenler içeride fikirlerini özgürce savunamazlar.

  Ancak patronun hoşuna gidecek şeyleri söyleyebilirler. Yönetim sadece onun fikirleri ile gider. Yanılırsa şirket batar. Bu iletişimsizlik ve diktatörlük ortamında iyileştirmeden , yenilikten söz etmek mümkün müdür?Açıklık ve saydamlık bugünün yeni ekonomilerinin temel kuralıdır. İletişim artık başarının anahtarıdır. Bırakın insanlar fikirlerini özgürce söylesinler. Sizden korkmasınlar.İşte kapı! İşte sapı! Uzatın elinizi. Açın kapılarınızı.

  Kaynak: tanjuargun.com

  Önceki İçerikBAHÇE
  Sonraki İçerikCEO Dediğin Böyle Olur İşte
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - İşte kapı! İşte sapı!
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Mülakatta Karşılaşılabilecek Sorular

  İş görüşmelerinde adaylar görüşecekleri kişileri gözünde büyütür. Bazı anlarda sadece kendilerinin...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  - BEY N VE HAFIZA - İşte kapı! İşte sapı!

  İletişimde kalın!

  76,098BeğenenlerBeğen
  189,286TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et