İstemek, Ama Nasıl?

  İstemek nasıl olmalı?bir-buyukten-istemek istemek - bir buyukten istemek - İstemek, Ama Nasıl? istemek - bir buyukten istemek - İstemek, Ama Nasıl?

  Genç bir adam Sokrates’in yanına giderek :” Ben de bilge kişi olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?” , diye sormuş. Sokrates, gayet sakin bir şekilde :” Gel benimle!”, demiş ve genci bir gölün kıyısına getirmiş… Aniden gencin kafasını sıkıca tutup suya sokmuş ve genç çırpınana kadar gencin kafasını bırakmamış… Genç adam kendine geldiğinde dehşetle Sokrates’e bakıyormuş… Sokrates gence sormuş : ” Suyun altındayken en çok istediğin şey neydi?” Genç : ” Tabii ki nefes almak! ” , demiş. Sokrates’in cevabı şöyle olmuş :” Bilgeliği, başın suyun altındayken nefes almayı istediğin kadar istersen elde edebilirsin.”

  Hz. Mevlana, Mesnevi’sinde şöyle seslenmekte:

  Sen ne halde olursan ol, istekten vazgeçme!

  Ey susamış, dudakları kurumuş kişi! Durmadan su ara!

  Elinde mala, sanata ve hünere dair ne varsa onları isteyerek, düşünerek, çalışarak elde etmedin mi?

  Başarıyı elde edebilmek, şansa, tesadüfe inanmaktan öte gerçekten istemenin ve duanın gücüyle olabilmektedir. İstemek, sadece bir şeyi hayal edip, ”Keşke sahip olabilsem” demek değildir. Öyle bir şekilde istemeliyiz ki o isteğimizle yatıp-kalkmalı, onunla alakalı emeği harcamalı, güçlükleri göğüslemeli, gereken gözyaşı ve teri akıtmalı ve bunlarla birlikte Evrene ve onun Sahibine, hareketlerimizle, sözlerimizle, dilimizle, gözümüzle, beynimizle ve samimi dualarımızla temennilerimizi ulaştırmalıyız. Kısaca, tüm zerrelerimizle isteyeceğiz. İsterken yılmayacağız, inancımızı kaybetmeyeceğiz, tereddüt geçirmeyeceğiz. Bizler, masallardaki sihirbazlar değiliz ki… Her istediğimizin anında olması gönlümüze hoş gelse de bunun eşyanın tabiatına aykırı olduğunu kabul etmeliyiz. Sabırla ve ısrarla isteyeceğiz. Hücrelerimiz, moleküllerimiz, atomlarımız ve atom altı parçacıklarımızla isteyeceğiz. İstememizin enerji dalgaları, zerrelerimizden gökteki makro dünyalara ve ötesine ulaşmalı… Evren’in Sahibi istememizdeki samimiyeti, duaları duyar, bilir. Ne derece içten ve candan olduğumuzu bizden daha iyi anlar. Bu nedenle samimiyetimizi kaybetmeden, çölde susuz kalmış birinin canla başla su araması gibi istediğimizi bu evrende arayacağız…

  Kaynak: Milliyet Blok/ s.alkan

  istemek - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - İstemek, Ama Nasıl?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Dostluk

  Genç adamın biri, Dermiş babasına her gün; ‘Benim de dostlarım var, sendeki dost...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  istemek - BEY N VE HAFIZA - İstemek, Ama Nasıl?

  İletişimde kalın!

  76,136BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  226TakipçilerTakip Et
  2,392TakipçilerTakip Et