İşten Çıkarılacağınızı Gösteren Sinyallerini

0

Forbes dergisinden Claire Bradley, işten çıkarılacağınızı gösteren sinyallerini kaleme aldı. İşine son verilen meslektaşlarının ardından “Acaba sıra bende mi?” diyenler için verilen ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Maaşlar ve yan ödemeler kesintiye uğruyorsa: Şirketin istediğiniz zaman ücretsiz olarak kullanabildiğiniz kahve makinesi aniden kaldırıldı mı? Bayram, yılbaşı, sosyal yardım gibi yan ödemeler kesildi mi? Belki de daha küçük bir ofise taşındınız. Bugünlerde herkes kemerleri sıkıyor. Şirketinizde işlerin iyiye gitmediğinin küçük ve büyük sinyallerini görmeye çalışın. CV’nizi güncelleyin, geliştirin. Ancak kovulmak üzereymişsiniz gibi davranmayın. Bu zor günlerinde şirketinizin yanında olduğunuzu hissettirin, beceri ve tecrübelerinizle şirkete değer katın.

İş arkadaşlarınız işten çıkarılıyorsa: Çalışma arkadaşlarınız işten çıkarıldı ama size yerinizin sağlam olduğu söylendi. Bu, sıranın sizde olmadığını garantilemez. İşler daha da kötüye giderse size de kapının yolu görünebilir. CV’nizi güncelleyerek yeni iş imkanlarını gözden geçirin. En kötüsü hazırlıksız olarak işten çıkarılmaktır. Kendinizi her türlü olasılığa hazırlayın.

Toplantılara çağırılmıyorsanız: Normal şartlarda önemli kararların alındığı toplantılara katılırken şimdi davet ediliyor musunuz? Artık size danışılmıyor mu? Bunlar o şirkette geçirecek az zamanınız kaldığının habercisi olabilir. İşten çıkarılma haberine kendinizi hazırlayın.

Patronunuzla aranız bozuksa: Patronunuzla geçinemiyor, birçok konuda görüş ayrılığı yaşıyorsanız işiniz tehlikede demektir. Birinin işten çıkartılması gerekecekse, gözlerin üzerinizde odaklanacağından emin olun. Eğer durum buysa, ya şirket içinde diğer bölümlere geçmeyi deneyin, ya da ne yapın edin patronunuzun gözüne girin. Sizin için zor olabilir ama işinizi kurtarmak için denemeye değer.

Size önemsiz görevler veriliyorsa: Lüzumsuz ve sonuçsuz işlerle mi meşgul ediliyorsunuz? Bu sizin becerilerinize değer verilmediğini, hatta önemsenmediğini gösterir. Hemen yeteneklerinizin şirketin ilgi odağı haline gelmesiniz sağlayın. Birçok kişinin yapmaktan kaçındığı işlerde gönüllü olun ve şirkette silinmek istemediğinizi performansınızla gösterin.

İLGİLİ YAZI :  Yeni mezunlar iş ararken nelere dikkat etmeli?

Projeleriniz rafa kaldırılıyorsa: Kimse çalışmalarınızla ilgilenmiyor mu? Projeleriniz sürekli erteleniyor mu? Aman dikkat, işten çıkarılacağınızın sinyali olabilir. Başarı gösterebileceğiniz projeleri bulup hayata geçirin, şirket için önemli olduğunuzu hissettirin.

Sizin pozisyonunuz için eleman aranıyorsa: Sizin görevinizi yapacak yeni bir eleman arayışına girildiyse, tehlike çanları çalıyor demektir. Şirket büyüyor ve yeni elemana ihtiyaç varsa sorun yok; ama değilse dikkatli olun. CV’nizi gözden geçirin ve kötü haber gelmeden iş ilanlarını gözden geçirmeye başlayın.

Son günlerde bu sinyallerden birini mi yaşıyorsunuz? Paranoyak olmaya gerek yok ama başınızı devekuşu gibi kuma gömmek de sizin zararınızadır. Eğer işinizin risk altında olduğunu düşünüyorsanız, şimdi görevinizde parlamanın ve kendinizi göstermenin zamanı! Fark edilmek ve farkınızı göstermek için ekstra çaba harcamalısınız. Öte yandan, başarılarınızı gözden geçirin; şüphelerinizin doğru olduğunu düşünüyorsanız CV’nizi tazeleyip iş ilanlarını kontrol etmekte de fayda var.

Claire Bradley