Pazar, Aralık 8, 2019
  • Başarı Video

Konuşma süresince neler yapmalısınız?

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...

İYİ KONUŞMACI OLABİLME DERSLERİ-3

(Konuşma süresince neler yapmalısınız?)

Dinlenir, akılda kalır kısa söz, Binlerce düğümü bir tek sözle çöz. Kutadgu Bilig

Bir işe nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Bu iş her için geçerli bir kuraldır. O halde konuşmaya başlar başlamaz yapacağınız ilk iş tebessüm etmek olsun. Küçük bir espri nitelikli jest ile kürsüye çıkarsanız başlangıç için iyi bir hareket yapmış olursunuz.

Konuşmaya başlarken derin bir nefes alarak diyaframınızı doldurmayı ihmal etmeyin ama bunu da karşınızdakileri belli etmeyin .Aldığınız derin nefes dinleyiciler tarafından ciddi bir heyecan belirtisi olarak algılanabilir ve negatif düşünceler geliştirir.Kürsüde ayakta duruş pozisyonunuza dikkat edin, sizin için en rahat duruşu pozisyonu hangisi ise onu kullanın.

Ağzınızın kurumasına yol açacak durumlara dikkat edin, ağız kuruluğunun genellikle heyecandan kaynaklandığını unutmayın. Bu nedenle kürsünüzün başına bir bardak su ve peçeteye koydurmayı unutmayın.Ama peçete ile sadece ağzınızı kurulayın yüzünüzü silmeyin.Çünkü konuşurken karşılaşabileceğiniz en büyük tuzak ağız kurululuğudur.Ağız kuruduğunda dudaklar oynamaz , dil hareket etmez ve dişler kilitlenir.

Kürsünün hemen yanı başında yazı tahtası varsa, tahtaya konunun daha iyi anlaşılması açısından konu başlıkları ve konu ile ilgili çizimler yapın. Böyle bir etkinlik size dinleyicilerden gönderilecek negatif göndermeleri yok eder.

[quote_center]Konuşurken bir sonraki cümleyi unuttuğunuzda tekrardan kaçınmayın. Ama  konuşmanızın gerisini unuttuğunuzda kesinlikle dinleyicilere hissettirmeyin.Hemen konuya yakın öykü ve  fıkra anlatmaya başlayın bu size zaman kazandırır.[/quote_center]

Hızlı konuşmayın, bu durum hem heyecana hem de yanlışlara yol açabilir.Yanlış bir kelime kullandığınızda ve diliniz sürçtüğünde kesinlikle özür dilemeyin, bu defa olumsuzluk noktasına dikkat çekmiş olursunuz.Bu durumda hiçbir şey olmamış gibi konuşmanızı sürdürün.

Baktınız ki heyecandan sesiniz hafif titrek bir şekilde çıkmaya başladı, gözlerinizi buna rağmen dinleyicilerden kaçırmayın, bakışlarınızı kalabalığın üzerine iyice dikin, bu size kürsü otoriteri olmanızı sağlayacaktır.

Terleme durumunda hiç panik yapmayın,c ebinizden çıkardığınız mendilinizi çıkarın ve ağır ağır yüzünüzü silin,bu durumu anormal bir durummuş gibi görmeyin.Sakın kağıt mendil veya peçete kullanmayın,çünkü kağıt mendil veya peçete yüzünüze yapışabilir ve çirkin bir görünüm ortaya çıkabilir ve bu da sizin motivasyonunuzu bozar.

El ve ayaklarınızı titrediğini hissediyorsanız sağınıza ve solunuza dönerek profildeki dinleyicilere el hareketli konuşma tarzınızı gösterin. Yani kürsü başında hareketli olun durağan olmayın.Şunu hatırlatmakta fayda var; El ve ayaklarınızın titrediğini ancak siz hissedersiniz, bunu dinleyicilerin fark edeceğini zannetmeyin, seyirciler bu durumun farkına bile varmazlar.Heyecanı, el ayak titremesini ve kalp atışını bastırmanın en güzel yolu duygusal bir havaya girmektir.Bu durum dinleyicilerin vicdan ve merhamet duygularını harekete geçirir.Bu duygusallığı bir öykü, bir anekdot veya bir anı ile yakalayabilirsiniz.

[pull_quote_right]Öksürmek ve aksırmak en doğal hallerden biridir. Ancak  mikrofonla konuşuyorsanız aksıracağınız ve öksüreceğinizde mikrofonu ağzınızdan uzaklaştırmayı unutmayın.[/pull_quote_right]

Konuşmak için kürsüye çıktığınızda dinleyicilerin size tuhaf gelen bakışlarını dikkate almayın. Siz de bir dinleyici olsaydınız sizde büyük bir ihtimalle konuşmacıya aynı gözlerle bakardınız. Bu bakışlar dinleyicilerin kötü niyet besledikleri ya da eleştirisel bir tavır içine girdikleri anlamına gelmez. Sadece ne anlatacağınızı merak ettikleri için gözlerini size dikmişlerdir. Siz bakışlarla ilgilenmeyin sadece anlatacağınız konuya odaklanın ve güzel bir konuşma çıkaracağınızı düşünün ve ona inanın.

Ayrıca; Size tuhaf gelen bakışların sahiplerinin hiç birinin çıkıp ta kürsüye kolay kolay konuşamayacağını aklınızdan çıkarmayın. Siz onların bıyık altından size güldüklerinizi zannedersiniz, ama öyle değildir. Bunun sebebi sizin heyecan ve kaygılarınızdır.

Dinleyicilerin gözlerin içine bakmayı ihmal etmeyin. Konuşurken onları tek tek süzün. Bu defa onları kontrol altına alan siz olursunuz.

Anlattığınız konuya en başta siz inanın. Gerçekten de bu konuyu anlatmaya ve konu hakkında konuşmaya ihtiyaç duyduğunuzu hissedin ve hissettirin.Bu sizin konuşma isteğinizi dinleyicilerin dinleme isteğini artırır.

Konuşmacı dünyanın en ünlü konuşmacısı olsa bile dinleyiciler üzerinde etki bırakamamaktan korkar bunu unutmayın. Siz böyle bir durum yaşamayacağınıza inanın. Yoksa bilinmeyen korkularınızdan baş edemeyeceğiniz bir düşman oluşturursunuz. Oluşturduğunuz bu düşman sizi kötü bir konuşmacı yapar.

Dördüncü derste görüşmek üzere.

 

Mehmet TUNGA

Maarif Müfettişi

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Konuşma süresince neler yapmalısınız?

Yeni İçerikler

Bilim Adamları Çocuğunuz İçin Önemli 3 Beceriyi Belirledi

Çocuklarımızı başarılı insanlar olarak yetiştirmeyi hayal ediyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz: onlara en iyi oyuncakları alıyoruz, farklı...

İlham Veren Öğrenme Anları Fotoğrafları

Uluslararası fotoğrafçıların ilham verici çekimleri, öğrenmenin ve birbiriyle bilgi paylaşımının önemini ortaya koyuyor: sınıflardan manastırlara, aşağıdaki en iyi 50 #Education2019 finalistini keşfet...
video  - ico video large - Konuşma süresince neler yapmalısınız?

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor?

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç...

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var mı? İşte soruların bilimsel cevabı.

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...
- Advertisement -- 2019 08 13 14 13 13 - Konuşma süresince neler yapmalısınız?