Kabartma kitaplarla onlar da okuyacak

0

İranlı yönetmen Majid Majidi’nin ‘Cennetin Rengi’ filmi, kör bir çocuğun ve ailesinin hikâyesini anlatır. Küçük Muhammed, Tahran’daki körler okulunda yatılı eğitim görmektedir.

Görme engelli olarak doğduğu halde zekâ seviyesi normalin üstünde olan Muhammed, dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışır. Annesini doğumda kaybeden çocuk, babası tarafından terk edilir. Yaşlı ninesinin sevgisiyle büyür. Okulunu başarıyla bitirir, her daim kitap okuma şevkiyle kabartma kitaplara sarılır. Yaşadığı sıkıntılara rağmen Muhammed’in aşırı hırslı ve umut dolu hali, hepimizin gözlerini dolduracak cinsten. Film, görmenin iki gözden ibaret olmadığı mesajını veriyor, saygıyla karışık duygular bırakıp kapatıyor perdelerini.

Sarıyer’deki Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’ndaki öğrenciler de tıpkı Muhammed gibi. Hayata, gözleriyle görenlerden daha anlamlı bakıyorlar. Sevimli, öğrenmeye açık, çalışkan ve hırslılar. Üç gün önce mezuniyet törenlerini yaptılar coşkuyla. Okulun kapanmak üzere olduğu şu günlerde ise yaz tatilinde okuyacakları kabartma kitapları kütüphanenin raflarından seçme telaşında her biri. İşin en güzel tarafı da onlar filmin küçük karakterinden çok daha şanslı. Aileleri, okul müdürü, öğretmenleri, herkes çocukların başarılı olması için ellerinden geleni yapıyor. Bir de kardeş okulları Özel Tarabya Ufuk Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri… Onlar da ‘kardeş’leri için özel kabartma kitaplar hazırlamış.

İki okulun ‘kardeş’ olma hikâyesi üç sene önceye dayanıyor. Özel Tarabya Ufuk Fen ve Anadolu Lisesi’nin müdürü Hilmi Öz’ün ikiz kızları var, birisi yüzde yüz olmasa da görme engelli. Fedakâr öğretmen Hilmi Bey, ailesiyle İstanbul’a taşınınca görme engelli kızı için Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nu tavsiye etmişler. Bir süre sonra aklına iki okul arasında kardeşlik bağı olabileceği gelmiş ve diğer okulun müdürüyle paylaşmış; kardeş okul olmaya karar vermişler. İki okuldaki öğrencilerin arasındaki sevgi bağı, ikiz kardeşlerinkinden farklı değil. Ufuk Okulları yönetimi, diğer okula maddi ve manevi destek olabilmek için elinden geleni yapmış. Düzenledikleri kardeş okul gecesinde gören çocuklar görmeyenlerle bir araya gelip onlara ses kayıt cihazı hediye etmişler. Çünkü görme engelli öğrenciler, gündüz derste anlatılanları kaydedip akşam evde dinleyerek ders çalışıyorlar.

İLGİLİ YAZI :  Mümin Sekman başarıyla ilgili sorularınızı cevapladı!

Kardeşlikten herkes memnun…

Her iki okulun müdürleri, öğretmenleri, velileri ve öğrencileri kardeş okul olmanın herkese faydalı olduğunu düşünüyor. Hilmi Öz, kolejdeki öğrencilerin büyük bir hevesle görmeyen kardeşlerine yardım edip empati duygusuyla onları anlayabildiklerini ifade ediyor. Öz’e göre, öğrenciler sahip oldukları nimetlerin farkına varmışlar. Veysel Vardal’ın müdürü Ömer Çarkcı da yapılanlardan çok memnun: “Ufuk Okulları bizim okulumuza sahip çıktı. Eksiklerimizi giderdi. Maddi ve manevi destek oldu. Umarım, herkese örnek olur. Emeği geçen öğretmenlere ve öğrencilere minnettarım.” t.uymaz@zaman.com.tr

***

Gelelim kabartma kitabın hazırlanışına…

Gönüllü öğrencilerin ödevleri bitiyor akşamları ama yatma vakti gelmiyor. Özel Tarabya Ufuk Lisesi öğrencileri kardeş okullarındaki öğrencilere kabartma kitap hazırlamak için seferber olmuş. 100 Temel Eser’i kabartma kitaba dönüştürmeye karar vermişler. Serenay Sunay ve Hanife Kartal, yüzlerce gönüllü öğrenciden yalnızca ikisi. Kabartma kitabın ilk aşamasında bir kitap Word dosyasına kelimesi kelimesine yazılıyor. Telli defter haline getiriliyor. Ve son aşamada, özel yazıcıdan kabartma haline getiriliyor. Hanife, ‘Kibritçi Kız’ı yazmış. Serenay ise ‘Nasreddin Hocanın Fıkraları’nı bitirmiş, ‘Keloğlan Masalları’nı da yazmış. Yazım işlemini bitiren öğrenci, diğer okulda görme engelli bir kardeşini ziyaret edip kitabı hediye ediyor. Veysel Vardal’ın kütüphanesinde raflardaki kabartma kitap sayısı her geçen gün artıyor.

Kaynak: Zaman