Karınca Cesareti ve Timurlenk

  Günlük yaşamımızda; bazen başarısızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Yılgınlığa kapılıyor ve sanki her şey sona ermiş gibi bir moda girebiliyoruz.İşte böylesi anlarda da mutlaka bir çıkış olabileceğini anlayabilmek güç gelebilir.İşte böylesi bir çıkışın öyküsünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Timur savaşta yenilmiş ve savaş alanından uzak bir köye kaçmış ve oraya saklanmaya başlamış. O kadar korkmuş ki bir ahıra samanlıkların altına gizlenmiş. Samanları ve hayvan pisliklerini üstüne çekerek kendini kamufle etmeye çalışıyormuş. Dışardan düşman atlıların sesleri gelmektedir. Timur olduğu yerden tir titremektedir.Ancak Timur korkusunu yenebilmek için üstüne daha çok hayvan pisliği çekmektedir. Hayvan pisliklerinin altına saklanarak korkusunu bastırmaya çalışmaktadır.

  Sadece gözleriyle olanları samanların arasından izlemektedir. Yenilginin korkusu ve kaygısı onu bu duruma düşürmüştür.Bir daha savaşa giremiyecek bir yılgınlık,korku içini kaplamıştır. Bu korku adeta dizlerinin bağını çözmüştür…

  Samanların arasında dışarıyı gözlemlediği sırada ahırın penceresinden sızan ışığın altında küçük bir karıncayı fark etmiş.Karınca, samanlıkta bulduğu küçük bir arpa tanesini ağzına alıp duvara tırmanmaya çabalıyormuş.İlk çabası daha işin başındayken boşa çıkmış.Sonra tekrar denemiş ve duvarı yarılamışken tekrar aşağı yuvarlanmış ağzındaki arpayla birlikte.Kimi zaman duvarın daha altındayken,kimi zaman da duvarın ortasındayken kimi zamanda tam duvarın sonuna vardığı bir anda aşağı düşüyormuş.Ama karınca her defasında bir daha deniyormuş.Yılmadan ve kararlıkla. Sabırla…
  Timur tam yetmiş üç denemeyi saymış ve nihayet karınca kendini duvarın öte tarafına atmayı başarmış

  İşte o an Timur samanlıkların altından haykırarak kalkmışve avazı çıktığı kadar bağırmış. heeeeeeeeeeeeytttttt.Kendini dışarı atarak tekrar yeniden savaşmaya başlamış.Bu gören askerler cesaretlenerek savaşı kazanmışlar.Ardındandır ki Timurlenk özürlü bacağına rağmen dünyayı fethe kalkmıştır.Timurlenk başarısını bir karıncanın cesaretini modelliyerek almıştır.

  Bizler korkumuzun esiri olmak istemiyorsak onun üstüne gitmeye başlamalıyız. Bizler aslında karınca adamlarız.Ancak bunun farkına bazen varamıyabiliyoruz. Bizleri ağustos böceklerinden ayıran en önemli unsur nereye gitmemiz gerektiğini iyi biliyor ve oraya doğru kararlıkla gidiyor olmamızdır.
  Daha kararlı bir irade hedefinizi yakına çevirebilecektir.

  Sevgi ile kalınız…

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Kendinizi Geliştirmeniz İçin Öneriler

  Kişisel gelişim seminerlerinin neler olduğunu öğrenin ve bunları bir kağıda yazın....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,638BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et