Pazar, Aralık 15, 2019
  • Rehberlik
  • Başarı Video

Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz!

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz! - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz!
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

Okul karnesi çocuğun tüm potansiyelini göstermez! Anne babalar karneyi yanlış algılıyor!

Çocukların karnelerini almasına sayılı günler kaldı. Karnesi kötü olduğu için çocuklarını suçlayan, hatta döven anne baba haberlerine çok sık rastlıyoruz. Karne notları kötü olan çocukların büyük endişe yaşadığını,  hatta ne yazık ki bu nedenle intihar ettikleri haberlerini de duyuyoruz.
Anne Babalar çocuğun karnesini nasıl algılıyor?
Okul karnesini anne babaların nasıl gördüğü, nasıl algıladığı çocuğa vereceği tepkiyi belirliyor. Sorun zaten karnenin nasıl algılandığı ile ilgilidir. Genel olarak anne babalar okul karnesini çocuğun tüm potansiyelini, yeteneklerini, hatta kişiliğini gösteren bir belge olarak görüyor ve bu nedenle çocuklarına çok sert tepkiler veriyor.  Oysa okul karnesi çocuğun bir dönemde aldığı derslerindeki performansı gösteriyor. Performansını ise karne notları temsil ediliyor.
Çocuğun karne notunu etkileyen nedenleri araştırmak gerekir!
Diğer taraftan çocuğun hayatında derslerinde ortaya koyduğu bu performansı olumsuz etkileyecek birçok faktör olabiliyor. Anne baba arasındaki kavgalar, çocukla kaliteli zaman geçirmemek, çocuğun dersleriyle ilgilenmemek, çocuğun psikolojik problemlerinin olması, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Öğrenme Güçlüğü gibi problemlerinin olması, çok fazla bilgisayar kullanımı ve televizyon bağımlılığı, sosyal çevresinin kısıtlı olması, vb. gibi birçok faktör çocuğun karne notunu olumsuz etkileyecektir.
Çocuğun karne notu çocuğun tüm potansiyelini yansıtmaz!
Zaten derslerinde gösterdiği bu performans çocuğun tüm potansiyeli demekte değildir.  Yani karne notu çocuğun tüm potansiyeliniz yansıtmaz.  Çocuğun farklı yetenekleri ve becerileri olabilir. İllaki akademik başarısının çok yüksek olması gerekmez. Çok iyi bir müzik kulağı vardır ve ilerde çok iyi bir piyanist olabilir. Buna benzer örnekler çoğaltabiliriz.
Aynı şekilde karne notu çocuğun o dönemde derslerinde gösterdiği performansın sadece sayısal değeridir. Bu sayısal değer çocuğun psikolojisinden etkilenir. Aslında çok zeki ve akademik yönden yetenekli bir çocuktur fakat duygusal problemler nedeniyle potansiyelini derslerine yansıtamıyordur.  Eğer bu çocuğun psikolojik problemi varsa ve terapi desteği alırsa çocuk derslerine daha fazla konsantre olacak ve ders notları yükselecektir. Fakat psikolojik desteğe ihtiyacı olan bu çocuk terapi desteği almamışsa çocuğun potansiyeli yüksekte olsa notlarının düşük olması beklenen bir sonuçtur.
Anne babalar kendilerini değerlendirmeliler!
Bu nedenle anne babalar çocuklarını yargılamak yerine önce kendilerini yargılamalılar. Biz çocuğumuzla yeterince ilgilendik mi, huzurlu bir aile ortamı sağladık mı, çocuğun duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşıladık mı, çocuğun psikolojik bir problemi varsa uzman desteği aldık mı gibi soruları kendilerine sormalılar.  Böylece anne babaların çocuklarına gösterecekleri tepkide değişecektir.
Karnesi kötü diye çocuğunuzu yargılamayın!
Kısaca çocuğunuzu karnesi kötü diye suçlamayın.  Bunun yerine biz nerede hata yaptık, neyi yanlış yaptık diye tüm eğitim dönemini gözden geçirip değerlendirin. Eğer çocuğun akademik bir sorunu varsa pedagog desteği alın ve sorunun ne olduğunu belirleyerek çözün.  Örneğin çocuğunuzda derslerine dikkatini vermesine engel olan Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olabilir.  Bunu tespit etmek için psikolojik testler yapılır ve eğer bu tanıyı alırsa tedavisi yapılır ve çocuk okulda daha fazla performans gösterebilir. Yani çocuğunuza haksızlık etmek yerine çocuğunuzun derslerindeki performansını etkileyecek bir sorun var mı bunu araştırın.
Çocuğunuzu öz güvenini geliştirecek etkinliklere yönlendirin!
Ayrıca çocuğunuzun potansiyelinin sadece ders notlarından, karneden ibaret olmadığını da unutmayın. Çocuğunuzun birçok yeteneği olabilir. Çocuğunuzun akademik yeteneğinin ve akademik ilgisinin düşük olması çocuğunuzun başka yetenekleri olmadığı anlamına gelmiyor. Çocuğunuzun kendini gösterebileceği diğer alanları birlikte keşfedin ve spor ve sanat gibi bir uğraş edinmesini sağlayın. Böylece çocuğunuz kendini karne notuna göre değerlendirmemiş olur. Çünkü maalesef çocuklarda kendilerini karne notuna göre değerlendiriyor.  Karnesi kötü olan çocuğun öz güveni de düşüyor. Bu konularda anne babalara büyük görevler düşüyor. Hem çocuğun öz güveni artıran etkinliklere yönlendirmek, hem de karne notları düşükse bunun nedenlerini araştırarak çocuğa destek olmak gerekir.
Uzman Pedagog Sevil Yavuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz! - mutlu   ocuk kare - Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz!

Yeni İçerikler

video Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz! - video small - Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz!

İyi ve Mutlu Bir Yaşamı Ne Sağlar?

Hayatımız boyunca bizi sağlıklı ve mutlu eden şeyler nedir? Eğer, şimdiden geleceğiniz için...

Bilim Adamları Çocuğunuz İçin Önemli 3 Beceriyi Belirledi

Çocuklarımızı başarılı insanlar olarak yetiştirmeyi hayal ediyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz: onlara en iyi oyuncakları alıyoruz, farklı gelişim etkinlikleri için çok fazla...

İlham Veren Öğrenme Anları Fotoğrafları

Uluslararası fotoğrafçıların ilham verici çekimleri, öğrenmenin ve birbiriyle bilgi paylaşımının önemini ortaya koyuyor: sınıflardan manastırlara, aşağıdaki en iyi 50 #Education2019 finalistini keşfet...
video Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz! - ico video large - Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz!

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor?

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç...

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var mı? İşte soruların bilimsel cevabı.
- Advertisement -Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz! - 2019 08 13 14 13 13 - Karne Çocuğun Tüm Potansiyelini ve Zekasını Yansıtmaz!