Karton Bardak İmalatı Nasıl Yapılır?

0

İşyerlerinin en önemli ihtiyaçlarından biri olan karton bardaklar hem su tüketiminde hem de meşrubat tüketiminde tercih ediliyor. Çay ya da kahve gibi sıcak içecek tüketiminde plastik bardaklardan daha kullanışlı olabilen kağıt bardak üretimi genel olarak 6 aşamada gerçekleştiriliyor. Üretimde kullanılan malzemenin kalitesi, bardağın kalitesinde de belirleyici bir unsur olabiliyor.

En çok tercih edilen modellerden biri olan 7 oz karton bardak üretiminde ilk aşama bardak temasının tasarımı oluyor. Renk seçimi, bardak üzerine herhangi bir logo basımının yapılıp yapılmayacağı gibi hususlara bağlı olarak, 160 ml hacme ve 73 mm x 80 mm ebatlara sahip olan 7 oz kağıt bardak tasarımı gerçekleştiriliyor.

Karton Bardak Üretiminde Hangi Boya Kullanılır?

İkinci aşamada baskı kalıbı üretimi gerçekleştiriliyor. İstenen temanın rengi, boyutları gibi tasarıma özel kalıplar üretime hazır hale getiriliyor. Üçüncü aşamada ise baskı eşliğinde üretim gerçekleştiriliyor. Genellikle ağız kısmı 73 mm, yüksekliği 80 mm ve tabanı da 50 mm olan kullan at bardak modelinde huni şekline benzeyen bir görünüm elde ediliyor. Burada amaç, bardakların iç içe konarak muhafaza edilebilmesi oluyor. Renklendirmede gıda boyası kullanıldığından sağlığa herhangi bir zarar vermiyor.

Dördüncü aşamada üretimi yapılan bardakların kesim işlemi yapılıyor. Bu işlemde kesim kalıpları kullanılıyor. Beşinci aşamada ise kesimi tamamlanmış olan bardaklara ağız kısmının hafif kıvrılması gibi kullanım öncesindeki son şekli veriliyor. Son aşamada ise kullanıma hazır hale gelmiş olan kullan at bardaklar iç içe getirilerek ambalajlanıyor.

Neden Karton Bardak Tercih Edilmeli?

Kullan at bardak çeşitleri genellikle plastik, köpük ya da kartondan imal ediliyor. Plastik ve köpük bardaklar özellikle sıcak içecekler ile birlikte kullanıldığında sağlık bakımından çeşitli riskler barındırabiliyor. Bu nedenle sıcak içeceklerde kağıt bardakların tercih edilmesi öneriliyor. Sıcak içecek tüketiminde aslında en sağlıklı olan cam bardak kullanımı olsa da tek kullanımlık olarak üretilmesi mümkün olmayacağı için tercih edilmiyor. Cam bardakların maliyetlerinin de karton bardaklara

İLGİLİ YAZI :  75 yıl yaşayan bi insan , hayatında toplam...

kıyasla fazla olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu nedenle daha ekonomik olan ve sağlığa herhangi bir zararının bulunmadığı tespit edilen karton bardaklara daha çok ilgi gösteriliyor.