fbpx

  Kaybolan Beyin Hücrelerini Geri Kazanın

  Hafıza zayıflamasının bir yaşlılık sorunu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her yaşta karşılaşılabilecek bir sorun olan hafıza zayıflamasına karşı mücadelede doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. İşte hafızanızı güçlendirecek 16 doğal yöntem…

  HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN DOĞAL YOLLARI

  Siz de unutkanlıktan yakınanlardan mısınız? Kaybolan beyin hücrelerini yeniden kazanmanın doğal yollarını denemek gerekiyor. İşte size hafızayı güçlendirecek 16 doğal yöntem…

  Bir odaya girersiniz ve kendi kendinize “Ben şimdi buraya neden geldim, ne yapacaktım?” diye sorarsınız. Sürekli arabanın anahtarlarını kaybedersiniz. Ya da dilinizin ucundadır, ama o anda gerekli olan kelime bir türlü aklınıza gelmez. Demek ki siz de unutkanlık sorunuyla karşı karşıyasınız.

  Hafıza zayıflaması illa ki bir yaşlılık sorunu değildir. Her yaşta olabilir. Ama yeni araştırmalar, hafıza gücünün artırılmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Çünkü hücrelerin ölmesi durdurulabiliyor.

  Amerika’da gönüllülerle yapılan bir araştırmada, 10 saatlik hafıza güçlendirme seansına katılanların problem çözme yetenekleri ve reaksiyon sayıları, onlardan 7 ila 14 yaş daha genç olan ve bu eğitime katılmayanlarınkiyle eşdeğer hale geldi. Dolayısıyla artık uzmanlar hafızanın geliştirilebileceğine inanıyorlar.

  Yanlış beslenerek ve zihni antrenmansız bırakarak neden doğru işlemediğini düşünüyoruz ya, asıl yapmamız gereken hafızayı geliştirme yöntemlerini öğrenmek. İşte, hafızayı geliştirmek için uygulayabileceğimiz 16 doğal yol…

  Kalbiniz için beslenin
  Kalp için iyi gelen beslenme programı zihin için de faydalıdır. Tansiyonun yükselmesi ve dolayısıyla vücuttaki amino asit homo-sistein miktarının artması, kalp hastalıklarına yol açar. Bu, aynı zamanda bunamayı da beraberinde getirir. Homo-sistein miktarını düşürmek, alınan folik asit miktarını artırmak (yeşil yapraklı sebzeler ve baklagilleri tüketerek) ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

  Makineyi yağlayın
  Omega 3 yağ asitlerinin balık yağı ve alabalık, uskumru gibi yağlı balıklarda bulunduğu kanıtlandı. İşte bu yağlar, beyin hücrelerinin hasar görmesini engelliyor ve hafızayı keskinleştiriyor. Haftada üç kez farklı çeşitlerde yağlı balık yemeyi alışkanlık haline getirirseniz güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.

  Zihin oyunları
  Araştırmacılar briç, satranç gibi oyunlar ile bulmacanın hafızayı güçlendirmede etkili olduğuna inanıyorlar.

  Sudoku çözün
  Sudoku, karmaşıklığı çözme yeteneği, şifre kırma becerisi gerektirir. Yani beyninizin bir parçasından fazlasını kullanacağınız anlamına gelir bu. Beynin farklı alanları arasında bağ kurmayı öğrenirsiniz sudoku çözerken.

  Okuyun
  Her gün gazete okumak zihin sporudur. Tabii o an sadece okuduğunuz şeye dikkatini veriyorsanız… Uzmanlar her bir paragrafı okurken zihinsel imaj yaratmayı ve daha sonra hikayenin ana fikrini hafızadan tekrarlamayı öneriyorlar. Sonra tekrar yazıyı gözden geçirerek doğruluğunu kontrol edin.

  Resimleyin
  Hafızanızı hemen bir imajla harekete geçirin. Yani insanların isimlerini hatırlamak için o isme zihninizde bir imaj yaratın. Örneğin, Leman Hanım’la konuşuyorsanız Leman Hanım’ı limon yerken gözünüzde canlandırın.

  Limon yaprakları
  16. yüzyılda bitki bilimciler hisleri hızlandırmak ve canlandırmak için limon merhemi yaparlarmış. Laboratuvar deneyleriyle de kanıtlanmış ki bu merhem öğrenmeye, bilgi depolamaya ve kaybedilen bilgileri geri kazanmaya yardım ediyor. Dolayısıyla limon yaparaklarını bol bol çay olarak demleyin ve için.

  Zihninizi liste haline getirin
  Beyninizin çalışmasında bir sorun yoksa hiçbir zaman alışveriş listenizi evde unuttunuz diye kendinize kızmazsınız. Çünkü listedekileri hatırlamak için mutfak masasındaki domates kasesini, balkondaki meyve sepetindeki muzları gözünüzde canlandırabilirsiniz. Yani hatırlatıcı kullanarak zihinde canlandırma, listeyi zihninize geri çağırma yaparsınız.

  Adaçayı için
  Amerika’da yapılan bir araştırmada adaçayı kapsülü kullanan gönüllüler, placebo alanlara göre hafıza testinde daha iyi performans sergilemişler. Dolayısıyla uzmanlar yemeğinize bir miktar adaçayı bitkisi atabileceğinizi ya da bitkinin yapraklarını çay olarak demleyip içebileceğinizi söylüyorlar. Çay yapmak için kurutulmuş olandan ziyade taze adaçayı yapraklarını öneriyorlar.

  Antioksidan diyeti
  Antioksidanlarca zengin bir beslenme planıyla beyin hücrelerinizi hasarlara karşı koruyabilirsiniz. Bunun için meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagilleri tüketmelisiniz. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi üzümsü meyveler de antioksidan kaynaklarıdır.

  Sakız çiğneyin
  Zekanızı bir parça sakız çiğneyerek keskinleştirebilirsiniz. İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre sakız çiğneyenlerin hafıza skoru çiğnemeyenlere oranla oldukça yüksek çıktı. Bunun nedeni, sakız çiğnemenin kalp ritmini yükseltmesi ve böylece beyne giden oksijen miktarının artması.

  Egzersiz yapın
  En az haftada bir kez, 30 dakika kadar, kalp ritminizi hızlandıracak bir spor yapın. Aerobik egzersizi, beyni besleyen kimyasalları üretir, bu da yeni beyin hücreleri oluşmasına yardım eder.

  Yeni bir dil öğrenin
  Yeni bir dil öğrenmek, beyninizin ön lobunun çalışmasını sağlar. Ki beynin ön lobu yaşla birlikte daha az çalışmaya başlar. Yeni dil eğitimi iyi bir beyin egzersizidir. Çünkü tam odaklanmayı gerektirir.

  Çay zamanı
  Uzmanlara göre düzenli olarak yeşil ya da siyah çay içmek yaşa bağlı hafıza kayıplarını engeller. Çayın içindeki maddeler asetilkoline, beyin hücreleri arasındaki neurotransmittere (sinir taşıyıcısı) zarar veren enzimleri bloke eder.

  Arkadaşlarla zaman geçirin
  Sosyalleşebilen insanların diğerlerine nazaran daha az hafıza problemleri yaşadığı biliniyor. Sosyalleşme, hafızayı korumayı ve zihinsel kabiliyetleri artırmayı sağlıyor.

  Demir alın
  Demir, oksijenin beyin dahil tüm vücuda taşınmasına yardım eder. Eğer vücudunuzda demir seviyesi düşerse hafızanızda puslanma olduğunu hissedersiniz. Tavuk, balık, kuru kayısı gibi demir yönünden zengin yiyecekleri meyve suyuyla birlikte tüketmek daha iyi olur. Çünkü C vitamini, demirin vücut tarafından emilimine destek olur. Doktorunuza danışmadan kesinlikle demir takviyesi kullanmayın!

  KİGEM

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  İnsan Yerine Konan Çocuk Girişimci Olur

  Dolmuşa binen bir çocuk "Abi şurdan bir öğrenci alır mısın?" der....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,422BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  262TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et