Kendinizi TEST edin!

  - karaktersoru 300x195 - Kendinizi TEST edin! - karaktersoru 300x195 - Kendinizi TEST edin!Kendi kendinize hiç şu soruyu sorduğunuz oldu mu: “Bütün özelliklerim bu işe uyuyor, peki neden işe alınan ben değilim?” Kariyer koçu ve danışmanı Joe Hodowanes, İnsan Kaynakları sektöründeki 28 yıllık tecrübelerine dayanarak işe alım uzmanlarının bir adayda nelere dikkat ettiğini anlatıyor. İşte kendinizi test edebileceğiniz 10 özellik…

  Bir kişinin fiziksel büyümesini tamamlamış olduğunu görebilirsiniz. O kişinin eğitim durumuna, derecelerine, sertifikalarına bakarak akli yeteneğini de görebilirsiniz. Fakat duygusal olgunluğu gösterecek bir işaret yoktur. Duygusal olgunluğa eriştiyseniz kendinize güvenerek size verilen işin üstesinden gelemeye çalışırsınız. Sizden beklenen de budur.

  1.Enerji dolu olmak.

  Bazı insanlar diğerlerine oranla daha enerjiktirler. Bu kişiler iş görüşmesinde ya da neredeyse her yerde etraflarına yaşama sevinci, coşku ve enerji yayarlar. Sürekli olarak aktif olmak isterler. Böyle bir özelliğe sahipseniz odaya girdiğiniz anda fark edilirsiniz, yürüyüşünüz ve gözlerinizdeki parlaklık hemen dikkat çeker.

  2.Enerjinizi işe vermek.

  Ne kadar çalışkan ya da ne kadar zor işler yapmış olduğunuzu anlatmakla işe alım uzmanları ikna olmazlar. Tembel bir insana göre her iş zordur ve zamanının çoğunu bu konuda şikayet etmekle harcar. Eğer boş zamanlarınızda işe yönelik ilgileriniz varsa, yüksek motivasyonla çalışabilecekseniz bunları anlatmanız daha yararlı olur. Çalışma prensiplerinizden bahsedin.

  3. Rolünüzün farkında olmak

  İlk izlenim çok önemlidir. Görüşmeye giderken görünüşünüze özen göstermelisiniz. Görüşmeciye vereceğiniz mesajın etkililiği, üstlendiğiniz rolün ne kadar farkında olduğunuzla orantılıdır.

  4. Manevi motivasyon

  Neye sahip olduğunuz, nerede yaşadığınız o kadar da önemli değildir, önemli olan elinizde olanla ne yaptığınızdır. Bunu öğrenebilmek için genelde size geçmişte neye sahip olduğunuz, şu an elinizde olanlar ve aradaki fark sorulur.

  5.Duygusal olgunluk

  İnsanlar üç yönden büyür: fiziksel olarak, akli olarak ve duygusal olarak. Çoğu yönetici fiziksel ve akli yönden olgunlaşırken duygusal yönden olgunlaşma garanti edilemez.

  6. Kötü durumları kazançlı bir şekilde yönetebilmek

  İşe alım uzmanları için en iyi aday, sıkıntılı ve kötü durumları yönetebilme becerisine sahip olandır.

  7.Verilen işi bitirmek.

  Geçmişte başarıyla bitirdiğiniz işleriniz olmalı ve sonuç odaklı olmalısınız. Görüşme sırasında tamamladığınız işlerden, sonuçlarının ne olduğundan örnekler vererek bahsedebilirsiniz.

  8.Sadece para kazanmayı istemek değil, işini iyi yapmak.

  Para önemli bir motivasyon aracı olsa da yaptığınız işi sevmek çok daha önemli. İşini seven kişi işini en iyi şekilde yapmaya çalışır ve takdir toplayarak, ödüllendirilerek yaptığı işin karşılığını alır. İstemeden yapılan işin ne size ne de şirkete hiçbir katkısı olmaz.

  9. Amacınıza sadık kalın.

  Görüşmede amacınızı açıkça belirtin ve bu amaçta ne kadar kararlı olduğunuzu anlatın.

  10. Güler yüzlü olmak

  İş görüşmesi yapan kişilerin baktığı ilk özelliklerden belki en önemlisi güleryüzlü olmaktır. Güler yüzlü ve kendinden emin görünerek birçok adayı geride bırakabilirsiniz.
  Yazan : E.Pelin Körfez

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Kendinizi TEST edin!
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Ailesi Olmayan Çocukların Beyinleri Olumsuz Etkileniyor

  Çin’de bazı çocuklar anne ve babaları işe seyahatine çıktığında akrabalarına bırakılıyorlar.Anne...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Kendinizi TEST edin!

  İletişimde kalın!

  75,878BeğenenlerBeğen
  187,839TakipçilerTakip Et
  233TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et