Cumartesi, Ocak 18, 2020

Kendisiyle Savaşanlar Tartışmayı Seviyor

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Kendisiyle Savaşanlar Tartışmayı Seviyor
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

Tartışmaya bağımlı insanlar ile birlikte yaşamak mayın tarlasında dolaşmak gibidir. Varlıkları kötü bir atmosfer yaratır.

Bu gibi insanlarla aynı ortamda bulunan kişilerin tek bir yorum, kelime ya da mimik yüzünden sorun çıkabileceğini bildikleri için huzurları kaçar. Dahası ortamda gerginlik oluşur, ve diğer insanlarda tartışmaya bağımlı insanların içindeki savaşla mücadele etme dürtüsü oluşur.

Hepimizin hayatta, kavga etmek için yer arayan insanlarla karşılaşmışızdır. Orta okullarda her sınıfta bulunan problem meraklısı tiplerden bahsetmiyoruz. Onlar sadece ergenlik dönemiyle baş etmeye ve kimliklerini bulmaya çalışırlar. Biz ise sürekli düzeni bozmaya çalışan, ailedeki uyumu bozan, komşular arasında anlaşmazlıklar yaratan, ve iş yerinde huzursuzluk çıkaran çok farklı insanlardan bahsediyoruz.

Bir dürtü etkisiyle yapılan ve sürekli bir tartışma arayışına neden olan bir bağımlıktan bahsediyoruz. Ara bulucu kimliğiyle tanınan ve Yüksek Çatışma Enstitüsünün kurucusu olan Dr. Bill Eddy ve diğer birçok yazar, bizi çok önemli bir şey hakkında uyarıyor. Maalesef toplumda bu tip tartışmaya bağımlı insanlar ile neredeyse her gittiğimiz yerde karşılaşıyoruz. Bu nedenle, onların bu tutumlarının arkasındaki nedenleri öğrenmeliyiz, çünkü ancak bu sayede onlarla nasıl daha iyi başa çıkabileceğimizi bilebiliriz.

“Bazıları gittikleri her yerde mutluluk yaratırlar; bazılarıysa her gittiklerinde.”

– Oscar Wilde

Tartışmaya bağımlı insanlar, öfkenin anatomisi

Tartışma bağımlılarıyla baş etmek için en iyi stratejinin onlardan uzak durmak olduğunu söyleyebilirdik. Fakat, hayatta karşılaştığımız her sorunu arka kapıdan kaçarak çözemeyiz. Ne kendimizi onlardan uzaklaştırmak ne de telefon rehberimizden silmek bu sorunu çözmek için yeterli değildir. Sosyal canlılar olarak birlikte yaşamakla yükümlüyüz. Aynı zamanda, kendimizin de onlardan biri olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız. Belki de, nasıl başa çıkacağımızı bilmediğimiz sorunlarla karşılaştığımızda çatışmaya yönelen biriyizdir.

Ayrıca, tartışmaya bağımlı insanların avukat, psikolog, psikiyatrist veya sosyal hizmet uzmanlarına daha çok işinin düşmesi de dikkat çeken bir durumdur. Bunun sebebi tabii ki de bu kişiler hakkında birçok dava, şikayet, cinsiyete dayalı şiddet suçlamalarının ve iş uyuşmazlıklarının bulunmasıdır. Ve maalesef, sinirini başkalarından çıkarmak için yer arayan birçok insan var.

- Kendisiyle Sava anlar Tart  may  Seviyor x - Kendisiyle Savaşanlar Tartışmayı Seviyor - Kendisiyle Sava C5 9Fanlar Tart C4 B1 C5 9Fmay C4 B1 Seviyor x - Kendisiyle Savaşanlar Tartışmayı Seviyor
Etrafınızda her zaman son derece kavgacı bir insanlar olacaktır, ve siz bu insanları daha iyi hale getirebilirsiniz.

Dr. Eddy dünya nüfusun yaklaşık yüzde 15’nin psikolojik bir sorunu olduğunu tahmin ediyor. Kesin liste Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabında bulunmaktadır. Ayrıca Dr. Eddy, bu insanların en az% 10’unun “yüksek çatışmalı kişilik” adını verdiği rahatsızlığa sahip olduğunu öne sürüyor. Şimdi bu tür kişilik bozukluğuna sahip insanların ayırt edici özelliklerine göz atalım.

Tartışmaya bağımlı insanların özellikleri nelerdir?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki, tartışmaya bağımlı insanların yarattıkları problemler, tartışmalar veya gösterdikleri aşırı tepkiler gerçek değildir. Problem bizde değil, onlardadır. Sorun duygusal olarak dengesiz olmalarından kaynaklanmaktadır. Duygularını kontrol edemezler ve güçlü bir psikolojiye sahip değillerdir.

İşte tartışmaya bağımlı insanların iç yüzü:
 • Ya hep ya hiç şeklinde düşünürler. Yani olayları analiz etmezler, kesinlikle rahat değillerdir, ve olayları değerlendirmek için hiç bir zaman vakit harcamazlar. Sevmedikleri ya da beklentilerini karşılamayan bir şeyle karşılaştıklarında agresif veya eleştirel olarak yanıt vermekle sınırlıdırlar.
 • Duygularını kontrol etme yetenekleri zayıftır. Bazı kavgacı insanlar duyguları üzerinde biraz kontrol sahibi olabilir, bunun tek bir sebebi vardır: diğer insanları duygusal olarak manipule etmek. Tartışmaya bağımlı diğer insanlar ise kendilerini öfkelerini ve hayal kırıklıklarını başka insanlardan çıkartmakla sınırlıdırlar, bu da oldukça çok sıkıcı durumlara yol açar.
 • Durumları ve insanları destabilize ederler. Tartışmaya bağımlı insanlar, söylentileri yayma ve eleştirme gibi konularda uzmandırlar. Egemenlik kurmak isterler, insanları aşağılarlar, sert bir dilleri ve saldırgan davranışları vardır.
 • Hayal kırıklığına tahammül edemezler ve suçlu ararlar. Tartışmaya bağımlı insanlar, bekledikleri ve istedikleri gibi olmayan şeylere tahammül edemez. Bu insanlar sadece hayal kırıklığına uğramakla kalmaz, aynı zamanda bu hüsranı öfkeye çevirirler ve suçu başkasının üzerine atmaya çalışırlar.
 • Düşünceleri her zaman olumsuz duyguların hakimiyeti altındadır.
 • Kendi davranışlarını yansıtmakta güçlük çekerler.
 • Başkalarıyla empati kurmakta büyük zorluk yaşarlar.
 • Her türlü problem için sorumluluk almaktan kaçınırlar ve çözüm aramak istemezler.

“Kendisiyle barışık olmayan insan, tüm dünya ile savaş halindedir.”

– Mahatma Gandhi

- Kendisiyle Sava anlar Tart  may  Seviyor - Kendisiyle Savaşanlar Tartışmayı Seviyor - Kendisiyle Sava C5 9Fanlar Tart C4 B1 C5 9Fmay C4 B1 Seviyor - Kendisiyle Savaşanlar Tartışmayı Seviyor
Tartışma bağımlılarıyla baş etmek için en iyi stratejinin onlardan uzak durmak olduğunu söyleyebilirdik.

Tartışmaya bağımlı insanlarla nasıl başa çıkılır?

Etrafınızda her zaman son derece kavgacı bir insanlar olacaktır, ve siz bu insanları daha iyi hale getirebilirsiniz. Çoğu zaman yorucu olduğu kadar karmaşık da olan bu insanlarla bir arada yaşamak zorunda kalıyoruz. Bir arada yaşamak zorunda olduğumuz tartışmaya bağımlı bu insanları biraz da olsa düzeltmek için önlemler almalıyız. Bunu yapmak için öncelikle bu insanların yıkıcı tepkilerini kesinlikle kişisel algılamamalıyız. Çünkü, bu insanlar aslında kendileriyle savaş halindedir.

Ayrıca, mümkün olduğu kadar, bu tip insanlara davranışlarının neden yanlış olduğunu anlatmaya çalışarak boş yere nefesimizi yormamalıyız. Düşüncelerimizi dinlemek istemeyen biriyle tartışarak zamanımızı boşa harcamaya gerek yok. Yaptıkları tüm entrikaları, oyunları görmezden gelelim. Bizi nasıl etkilediklerini ve bu olumsuz etkiyi nasıl geçersiz kılabileceğimizi bulmaya çalışalım.

Ayrıca, tamamen klinik bir bakış açısıyla, tartışmaya bağımlı insanların olumsuz davranışları için tedavi alması gerekmektedir. DMS (Psikiyatrik Sınıflandırma Sistemi) sürekli olarak bir çatışma arayan insanların rahatsızlıklarının tedavi gerektiren bir mental bozukluk olma ihtimali üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Spesifik psikolojik tedavi bu tip insanlar için iyi bir seçenektir. Bir uzman, tartışmaya bağımlı insanlara duygu yönetimi, öfke kontrolü ve empati kurma ve daha saygılı davranışlar yoluyla başkalarıyla bağ kurma gibi önemli konularda yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, hiç kimse tartışmaya bağımlı bir insan olma planı yapmaz. Evet, onlarla uğraşırken sınırlar koymak zorundayız. Ancak, bu psikolojik savaşta “sorun arayan kişinin” oldukça rahatsız edici olan cephesinin ardında, dikkat çekmeye çalışan çok fazla güçlük ve gizli yara olduğunun farkına varmalıyız.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu  ocuk kare - Kendisiyle Savaşanlar Tartışmayı Seviyor

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -