Kişisel Gelişim Film: İyilik Bul İyilik Yap

Advertisementkişisel gelişim film - ahmet yildiz kitaplari - Kişisel Gelişim Film: İyilik Bul İyilik Yap

“Dünyayı değiştirmek için bir fikir üret ve gerçekleştir.” Bu Kişisel Gelişim Film de, öğretmenimiz Mr. Simonet’in 7.sınıf öğrencilerine verdiği bir ödev. Ve dünyayı değiştirmek için gerçekten çabalayan öğrencimiz Trevor’ın gerçekleştirmek üzere tasarladığı proje, filmin konusunu oluşturuyor.

Trevor’un projesi çok basit. Birinin, başka birine bir iyilik yapması ve iyilik gören kişinin 3 ayrı kişiye daha iyilik yaparak bunu iletmesi. 11 yaşında olan Trevor’un düşündüğü, iyiliklerin bu şekilde sürekli devam etmesi ve sonunda dünyayı değiştirmek. Trevor, iyiliğin yayılmaya başlaması için çevresindeki 3 kişiye iyilik yapmayı düşünüyor. Ama kağıtta yazılanları gerçek hayatta uygulamak sandığı kadar kolay olmuyor.

Filmde önemli oyuncular ve kusursuz bir oyunculuk var. 2000 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Mimi Leder’ın yaptığı filmde, Mr Simonet karakterini en sevdiğim oyunculardan biri olan Kevin Spacey oynuyor. Se7en filmindeki katil rolüyle beni büyüleyen 2 Oscar ödüllü Kevin Spacey bu filmde de çok başarılı bir oyunculuk sergiliyor. Pay It Forward projesinin sahibi olan 11 yaşındaki Trevorkarakterini de, 6. His filminden tanıdığımız Haley Joel Osment oynuyor. Trevor karakterinin annesi rolünde yine çok başarılı bir oyuncu olan Helen Hunt ve onun kocası rolünde, filmde ufak bir rolü olan Bon Jovi grubunun kurucusu rock yıldızıJon Bon Jovi var. Trevor’un iyilik yapmak için seçtiği evsiz rolünü ise The Passion of the Christ (Tutku)‘da Hz. İsa’yı oynayan James Caviezelcanlandırıyor.

Filmin sonunda birçoğumuzun aklına geleceği Trevor‘un bu projesinin gerçek hayata uygulanması. Bu fikrin gerçek dünyada hayata geçmesi belki mümkün belki imkansız. Ama Mr Simonet’in öğrencilerinden istediği dünyayı değiştirmek değil, dünyayı değiştirmeye çabalamak. Kişisel Gelişim Film i olarak oldukça başarılı.

[pull_quote_center]Bende size bir iyilik yapmak istiyorum. Bu filmi izleyin ve 3 kişiye bu filmi izlemesini söyleyin.[/pull_quote_center]

[quote_box_center]

16 Mart 2001

2000 – ABD

Dram

123 Dak.

Mimi Leder

Kevin Spacey ,  Haley Joel Osment ,  Jim Caviezel ,  Helen Hunt ,  Jon Bon Jovi

Leslie Dixon ,  Catherine Ryan Hyde

Peter Abrams ,  Jonathan Treisman

357 kullanıcının favori filmi

[/quote_box_center]

FİLM İLE İLGİLİ İZLEYİCİ YORUMLARI

SadeceHayalEt

Birisi çıkıp tek tek herkese Dünyayı değiştirebilir misin ? Diye sorsa eminim birçok kişinin cevabı bunu yapacak güce sahip değilim olacaktır. Lakin kimse sizden dünyayı yerinden oynatmanızı ya da eskisini yıkıp baştan yaratmanızı beklemiyor. Belki dünyayı yerinde oynatamazsınız ama ufak bir fark yaratarak içindekileri düzeltebilirsiniz. Eğer insanlar kendini düşünmeyi bir kenara bırakıp bozulmuş insanları onarmaya çalışır ve bunu yaparken de kararlı olursa düzeltilemeyecek insan yoktur. İnsanlar başkasının sorununu kendi sorunuymuş gibi düşünüp yardım elini uzatırsa, eli tutan bir başka birine yardım ederse ve bu bir döngüye dönüşürse, işte o zaman mükemmel dünya oluşmaya başlamış demektir. Sanırım bu düşünce İyilik Bul, İyilik Yap filmden öteye gitmeyecek çünkü insanlar bencilliği o kadar benimsemiş ki çıkarsız neredeyse kim kimseye büyük bir iyilik yapmıyor. Bazı insanların vicdanı kendine çok yakındır bazılarının ise çok derindedir o kadar derindedir ki herhangi bir şok yaşamadığı sürece vicdanı gün yüzüne çıkmaz. Herkese tavsiyem bencil olmayın vicdanınızı derinlere gömmeyin insanlara çıkarsız iyilik yapmasını bilin. Film gerçekten çok güzel ve anlamlı birçok insanın izlemesi gereken bir yapım belki kendinizde doğru olmayan şeyleri fark etmenizi sağlar. İyi seyirler

nagehanbyr

İnsani duygular aşılayan bir film.İnsanları birbirlerine iyilik yapmaya teşvik ederek ,Uluslararası bir akım başlatan çocuğun hikayesini konu alıyor.Geride buruk bir kalp ve hüzün bırakıyor.Gereksiz uzatmalar da olmasaymış çok daha iyi olurmuş.Etkileyici bir dram.Kadın görüntü olarak çok iticiydi bu arada.Yazmadan edemiycem.

fatma_erdogan_7

Ben çocukken bu tür filmlere bayılırdım, Kevin Spacey filmleri ararken tesadüfen bulup izledim. İyilik yapma, başkalarına yardım etme gibi şeylerin unutulduğu bir dönemde eski Türk filmi tadı veren çok güzel bir filmdi. Eğer izletebilirseniz, çocuklarınız ile birlikte mutlaka izleyin.

whiteheaven

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine duyduğum bir film bayağı geç kalınmış olsa da izleme fırsatı bulduğum için şanslıyım. Birçok insanın yapmak isteyipte cesaret edip kalkışmayacağı birşeyi ufak bir çocuğun başlatmasıyla ve daha sonra yayılması konu edilmiş. Film etkiledi mi etkiledi. Güzel miydi evet. Fakat ister istemez ana konu dışında yan konuların üste çıktığını fark ettim. Yani çocuğun aile hayatının üzerinde gereğinden fazla durulmuş gibiydi onun dışında izlenebilir ve bakış açımızı değiştirmemiz için yararlı olabilecek bir film..

CONVAYNE

Film ana hikayeye sadık kalarak ilerlese efsane filmlerin arasında adını anacaktık şimdi ama gel gör ki ana hikaye konu ilerledikçe bir yan hikaye gibi kalıyor ve sorunlu insanların dramasının anlatıldığı bir filmin ardında kaybolup gidiyor. İyi bir puanı hak ediyorsa filmin enteresan girişi ve ağlatmadan göndermeyen sonu için hakediyor.

emre_mustanoglu_5 

Film ders verici nitelikte yalnız bazı uygunsuz sahneleri filmin dışına itiyor ve film duygusunu yitiriyor onun dışında film gayet etkileyiciydi..

Mertaydin26 

bu film baba filmdir. titan saat zinciri konusu

Filozoflardan Mutluluk Üzerine

“Mutluluk, düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeylerin uyumiçinde olduğu andır.”Mahatma Gandhi (1869-1948) Hem bireysel hem de...

Zekânın Tanımları ve Tarihsel Gelişimi

Zekâ, diğer pek çok psikolojik değişken gibi, doğrudan gözlenemeyen çok karmaşık yapılardan (construct) biri,...

Mindfulness Hayatı Nasıl Etkiler?

Farkındalık Nedir, Ne Demektir? “Farkındalık” (mindfulness), mevcut ana odaklanmak anlamına gelir. Yani farkındalık, mevcut hâliyle “deneyim”e odaklanmak...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.