Kişisel Gelişim İçin Değişim Nedir?

0

Kişisel gelişimi, insanların içsel kaynaklarını kullanarak değişmesi olarak tanımlamaktadır. Değişimin ilk aşaması kendini bilmek, kendini tanımak olduğu ancak bu farkındalıktan sonra kişilerin gerekli gördükleri değişim için isteğin oluşacağı belirtilmektedir.

Doğan Cüceloğlu, insan yaşamındaki değişim kavramının, kişinin karşılaştığı sorunları aşarken, bazen kendiliğinden, bazen seçimle oluşan bir süreç olduğunun altını çiziyor. Bu fikrini “Bütün insanların değişmek zorunda kaldıkları anlar olmuştur. Baba olmuştur, babalığı öğrenmek zorundadır. Aç kalmıştır, avcılığı öğrenmek zorunda kalmıştır. Savaşı öğrenmek zorunda kalmıştır. Dinlemeyi öğrenmek zorunda kalmıştır. Geçinmeyi öğrenmek zorunda kalmıştır.

Duruma göre, bazı gereksinimleri karşılamak zorunda olmuştur” cümlesi ile örneklendiriyor. Daha çok Batı dünyası dediğimiz bilimsel düşüncenin yaygın olduğu uygarlıklarda görünen “planlayarak geleceğini yaratmak” düşüncesinin özünde yatan değişimin ” A noktasındaki bir kişinin B noktasına, bu anlamda isteyerek, planlayarak gitmesi, kendini götürme hadisesidir” olarak tanımlamıştır.

Koçluğun asıl amacının değişim yaratmak olduğu düşünmektedir. Sezik, kitabında, kişisel gelişim ve koçluk bağlantısında, hedefine giden küçük adımlar sonucunda büyük bir değişimi yakalama şansı olduğunu vurgulamaktadır. İnsanın yapabileceği tercih sürecinde seçenekleri artırıldığında bakış açısı da buna paralel olarak değişeceğini ve bu olmazsa, aynı ortamda, aynı çevrede kalınacak, bu ise dışarıdan bilgi alınmasını, yeni ile tanışılmasını engelleyerek gelişimi n duracağını vurgulamaktadır (Sezik, 2002).

Hedefe ulaşmak için değişimin gerekliliğini savunan koçluk sisteminin altında, Gestalt yaklaşımı yatmaktadır. Bu yaklaşımımda, davranışın, ihtiyacı tatmin ettiği sürece sağlıklı olduğu vurgulanmaktadır. Gestalt terapist’i Fritz Perls’in de dediği gibi “Kapıyı kolayca açmayan anahtarı kullanmaya devam etmek pek de sağlıklı değildir. Yeni bir anahtar denemek daha sağlıklı olacaktır”

İLGİLİ YAZI :  Para Yok Fikir Var Yinede Para Kazanabilirsin