Pazar, Ocak 19, 2020

Kitap Okumak Faydalıdır: Peki Nasıl?

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
kitap okumak - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Kitap Okumak Faydalıdır: Peki Nasıl?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Kitap okumanın insan üzerindeki faydasını çoğumuz biliriz. Ancak kitap okumanın neden faydalı olduğu konusunda bilgi çok da fazla değil.

- Advertisement -

Benim de iç sesim, neden kitap okumaya bu kadar vakit ayırdığımın rasyonel bir cevabını almak için gece gündüz bu soruyu bana sorup duruyordu.

İlginçtir, sorumun cevabını da yine kitaplarda buldum. Özellikle nöroloji (beyin) içerikli popüler bilim kitapları bu konuda en büyük yardımcım oldu, bilinç, belirme, sinaps, sinaptik budama kavramları da en büyük kazançlarım.

Zaten Unutuyorum, Neden Okumaya Vakit Ayırayım?

Herkesin yaşadığı en büyük problem okuduğu kitabı bir süre sonra unutmasıdır. Bir kitaba başlarken “zaten unutacağım” diye bir kenara bırakan çok dostum oldu, o zamanlar bu yazıyı kaleme alacak deneyime sahip olamadığım için klişe tavsiyelerle yetinirdim, oku be abi, vakit ayır be abi, yap be abi, kendini geliştir be abi…

Fakat şimdi bu soruya rasyonel cevaplar verebiliyorum, iç sesim ikna oldu ve artık enerjisini daha fazla kitap okumam konusunda beni uyarma amacıyla kullanıyor.

kitap okumak - kitap okumanin faydalari - Kitap Okumak Faydalıdır: Peki Nasıl? kitap okumak - kitap okumanin faydalari - Kitap Okumak Faydalıdır: Peki Nasıl?

Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz?

Sinir biliminin en revaçta sorusu budur desek herhalde yanılmış olmayız. Daha önceleri bu konu tam anlamıyla bir şehir efsanesiydi, beynimizin %10’ununu kullanıyoruz, aslında hepsini kullanabilsek enerji formuna dönüşürüz ve duvardan bile geçebiliriz… Eminim bu efsaneyi siz de dinlemişsinizdir.

Bilimin ilerlemesi ve kitaplar halinde bizlere ulaşması bu şehir efsanesinin de sonunu getirdi: Aslında beynimizin tamamını kullanıyoruz. Üzülmeyin gizem hala devam ediyor çünkü beynimizin çok büyük bir kısmını otomatik pilotta kullanıyoruz. Çünkü motor nöronların sıfır hata ile çalışması yaşamsal düzeyde bir öneme sahip. (Nefes alma, denge vb. gibi)

İşin gizemli kısmı ise beynimizin oldukça küçük bir bölümünü bilinçli bir şekilde kullandığımız gerçeğidir. Bilinçli bölümün karar verdiği işleri, bilinçsiz bölüm işliyor ve asla bilincimizle ortaya koyamayacağız sonuçları üretiyor.kitap okumak - sinaps sinaptik budama belirme bilinc - Kitap Okumak Faydalıdır: Peki Nasıl? kitap okumak - sinaps sinaptik budama belirme bilinc - Kitap Okumak Faydalıdır: Peki Nasıl?

Kitap Okuyunca Beynimizde Ne Oluyor?

Öğrendiğimiz her yeni bilgide, yaşadığımız her yeni deneyimde beynimizin fiziksel şekli de değişiyor. Her yeni deneyimde sinapslar arası bir bağ daha oluşuyor. Yeni öğrenilen bir bilgi ne kadar çok tekrar edilirse o kadar kalıcı oluyor, zira yeterince tekrar edilmiş bir bilgi beynimizin bilinçli alanından çıkıp otomatik pilotun hakim olduğu alana aktarılıyor. Bu sayede öğrenilmiş bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda onu geri çağırmanın (hatırlamanın) biyolojik maliyeti düşüyor.

Kitap Okuyunca Beynimizde Ne Oluyor?

İşte sırf bu nedenle olsa bile kitap okumalıyız. Çünkü biz kitap okudukça beynimizde yeni sinaptik bağlantılar oluşuyor, var olanlar güçleniyor ve sahip olduğumuz bu çeşitlilik sayesinde yeni bağlantılar ortaya çıkıyor. Bunun sonucu olarak da çıkarsama yapma yeteneğini kazanıyoruz.

Kitap okumak bize onlarca sorunla mücadele etmenin binlerce yolunu öğretiyor. Yeterince kitap okuduğumuzda ise beynimizdeki çözümler ağı, sorunlara özel ayrı ayrı anahtar çözümler üretme yeteneği kazanıyor.

Okuduğumuz kitaplar tek tek değerlendirildiğinde emeklememize önemli katkılar sunuyor olabilirler, fakat asıl etkiyi belirli bir süre boyunca kitap okuduğumuzda görürüz. Sinir bilimciler bu durumu belirme olarak niteliyor. Belirme aşamasında geldiğimizde ise beynimiz bize okuduğumuz kitapların nicel toplamından daha fazlasını veriyor.

Neden Okuduğumuz Kitapları Unutuyoruz?

Okuduklarımızı yeterince tekrar etmeden bıraktığımızda sinaptik budama denen kıyıma maruz kalıyoruz. Yani beynimiz, daha önce yaptığı bağlantılar arasında bir öncelik sırası belirliyor ve kullanılmayanları, yeni bilgilere yer açmak için buduyor. Okuduğumuz bir kitabı unutmamız, daha önce sular seller gibi konuştuğumuz bir yabancı dili unutmamız da bu nedenledir. Beyin, sadece en çok önem verdiğimiz bilgileri depoluyor ve işliyor.

Tekrar etmenin önemi deyimlere de yansımıştır. O günlerde nörobilim olmadığından bir nevi deneyim biliminin eseri olan bu sözde “tekrar iyidir, 180 kere olsa bile” denmiştir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı okumayı hiç bırakmamalıyız, çünkü beynimiz bizim ona gönderdiğimiz kelimelerle harika bir bilgi çorbası yapıyor ve bu çorba da hayatta karşılaşabileceğiniz tüm bilişsel hastalıkların tek devası.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -kitap okumak - mutlu   ocuk kare - Kitap Okumak Faydalıdır: Peki Nasıl?

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -