Kitap Okurken Neden Uyku Gelir?

  Kitap okurken uykunuz mu geliyor sizin de? Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Ya sebebin eskiye dayandığını, çocukluğa eriştiğini söyleseydik? Üstesinden gelebileceğiniz bir sorun olduğunu ve asıl önemlisi çocuklarınızın bu sorunu hiç yaşamamasını sağlayacağınızı söylesek…

  Hayatımız boyunca bazı şeylere doğru ya da yanlış anlamlar yüklüyoruz. Bize bu daha çocukken alıştırılmış. Diyet yaptığınızı düşünün. Diyete başladığınız dönemde eminim herkes gibi siz de ilk önce tatlı, çikolata, şekerleme ve pasta gibi yiyecekleri yemeyi bırakır ve diyete başlarsınız. Zaman ilerler birkaç ay geçer ve biraz zayıflarsınız. Hemen kendimi ödüllendirmem lazım der ve mükafat olarak kendinize tatlı ya da pasta türü bir şeyler alır ve kilo vermenizi kutlarsınız. Şunu hiç düşündünüz mü? Zayıflamaya karar verdiğinizde yasakladığınız ilk şeyi mükafat olarak kendinize ödül olarak veriyorsunuz. Sizce de burada bir tezat yok mu? Tabii ki bir tezat var.kitap-bebek-750x593 - kitap bebek 750x593 - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir? - kitap bebek 750x593 - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir?

  Size zarar verdiğini ve zayıflamak için yemeyi bıraktığınız şeyleri ödül olarak yememelisiniz. Neden yediğinizi hiç düşündünüz mü? Eminim düşünmemiştiniz. Ben izah edeyim size: Doğdunuz hemen bir parti verdiler yakın aile dostlarınız geldi ve siz doğdunuz için pastalar yendi. İlk yaş gününüz ve sonrasındaki yaş günlerinizde pastalar alındı kekler, börekler yendi. Okula başladınız ve karnenizi aldınız dersleriniz iyi hemen bir kutlama yaptılar pastalar, kekler ve börekler yine hazır. Sonra iyi bir üniversite kazandınız aynı şey tekrarlandı. Söz, nişan oldu yine pasta. Evlendiniz pastanız 5-6 katlı oldu ve siz şunu öğrendiniz tüm güzel şeyler olduğunda pasta kesilir. Demek ki mükafat olarak verilecek en güzel şey pasta. Biz pastaya bu anlamı yükledik. O yüzden diyet sonrası mükafat ve ödül olarak da ilk yediğimiz şey bize çok zarar vermesine rağmen pasta veya tatlı oldu.kitap-kedi-700x471 - kitap kedi 700x471 - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir? - kitap kedi 700x471 - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir?Kitap okumaya yüklediğimiz anlamsa yatmadan önce uykumuzun gelmesi için kitap okumamız gerektiğiydi. Bize bu konuda böyle öğretildi. O yüzden her kitap okuduğumuzda uykumuz geliyor. İster kitabı evde okuyalım, ister toplu taşıma araçlarında, isterse de deniz kenarında güneşlenirken. Hiç fark etmez; kitap okuruz, uykumuz gelir ve elimizde olmadan uyuruz. Beşiktte sallanmak gibi bir huy işte, otobüse her bindiğinde sallanarak gitmek de uykunuzu getirir mesela çoğu zaman.kitap-uyuyan-700x467 - kitap uyuyan 700x467 - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir? - kitap uyuyan 700x467 - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir?

  Bu anlamı değiştirirsek eminim bu sorunu çözmüş olacağız. Doğal olarak da kitap okurken uykumuz gelmeyecek. Mesela bizler artık yeni doğan çocuklarımıza, yeğenlerimize, yakınlarımızın çocuklarına sabah uyandıkları zaman kitap okuma alışkanlığı edinmelerini sağlasak, çocuklar büyüdüklerinde kitap okuduklarında acaba uykuları mı gelir yoksa daha enerjik mi olurlar? İddia ediyorum tüm çocuklar büyüdüğünde kitap okuma alışkanlıkları değişerek uyumak yerine uyanmak anlamını yüklenecekler. Sadece kitap ve pasta konusu değil bir çok konuda yapmış olduğumuz yanlış anlam yüklemeleri var. Siz kendi hayatınızdaki bu yanlışlıkları bulmalı ve mutlaka düzeltmelisiniz. Yoksa bu yanlış alışkanlıklar hayatınızın her anını olumsuz etkileyecek bu olumsuzluklar da ister istemez bir şekilde uykunuzun ve yaşantınızın düzensiz olmasına neden olacaktır.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Babalar ve Kızları Arasındaki Aşkı Anlatan Görseller

  Babalar ve kızlar arasında ayrı bir ilişki vardır. Babalar için kız...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk

  İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

  Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak...
  - BEY N VE HAFIZA - Kitap Okurken Neden Uyku Gelir?

  İletişimde kalın!

  76,147BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et