Kıyafetlerine Değil İşlerine Yönelen 6 Girişimci

0

Yarattıkları teknolojilerle dünyayı peşlerinden sürükleyip, milyar dolarlara hükmediyorlar ama hiç en pahalı giyim mağazalarında görünmüyorlar. Bu öncü isimler, kıyafetlerinde mütevaziliği hiç elden bırakmıyor.

1 – Steve Jobs – Apple’ın Kurucusu

jOBSApple’ın 2011 yılında hayatımızdan ayrılan efsane kurucusu Steve Jobs, iPhone ve iPad başta olmak üzere hemen hemen tüm yeni ürün tanıtımlarını balıkçı yakalı siyah kazağıyla yaptı. Jobs, 1980’li yıllarda Japonya’ya yaptığı bir ziyarette, Sony’nin savaş sonrası yıllarda yaşanan kıtlık nedeniyle tüm çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıttırmaya başladıklarını ve bu durum sayesinde işçilerin, işe geldiklerinde ne giyeceklerini düşünmek zorunda da kalmayarak, enerjilerini tamamen işlerine yoğunlaştırabildiklerini öğrendi. Bu fikri çok beğenen Jobs, Sony’nin üniformalarını tasarlayan modacı Issey Miyake’den Apple için de bir giysi üretmesini istedi ve kendisinde yüzlerce olan bu balıkçı kazağı ortaya çıktı.

2 – Mark Zuckerberg – Facebook’un Kurucusu & CEO’su

markzuckerbergFacebook’un kurucusu Mark Zuckerberg hep aynı kıyafeti – gri tişört – giymekten vazgeçmeyenlerden. Bu düşkünlüğünü daha sade bir yaşantıyı tercih etmesiyle açıklayan Zuckerberg, konsantrasyonunu o gün ne giyeceğine değil, Facebook’u daha fazla nasıl geliştirebileceğine yöneltmek için verdiğini belirtiyor. Bu alanda Steve Jobs’un başarısını kendine örnek aldığını ifade eden Zuckerberg, “Eğer enerjimi ne giyeceğim gibi işimle alakasız bir yöne sarf edersem, işime yeterince odaklanamadığını, aptalca ve havai konulara kendimi kaptırdığımı düşünürüm” diyor. Elbette hep aynı tişörtü giymeyen Zuckerberg, aynı renkte kaç tişörtü olduğunu ise sır gibi saklıyor.

3 – Satya Nadella – Microsoft’un CEO’su

satya-nadella-reutersMicrosoft’ta 40 yıllık bir geçmişi olan Steve Ballmer’dan 2014 yılının başında CEO’luk koltuğunu alan Satya Nadella, Microsoft’un geleneksel yüzü haline gelen sıkıcı takım elbise tercihlerini (Maalesef Ballmer’ın hayatımıza soktuğu terden sırılsıklam olmuş açık renk gömlek imajını) üstüne oturan (slim fit) tişörtler ve özellikle de kapşonlu sweatshirt’ü ile kırmayı başardı.

İLGİLİ YAZI :  İşi Bırakmanızın Zamanı Geldi Mi?
4 – Dean Kamen – Girişimci & Segway’in Mucidi

kamen2000’li yılların başında yüzyılın icadı olarak gösterilse de pek de vadettiği başarıyı yakalayamayan ‘Ginger’ın mucidi olan teknoloji girişimcisi Dean Kamen de aynı kıyafetten sıkılmayanlardan. Kamen’in tercihi ise ‘denim’di. Segway iki tekerlekli kendini dengeleyen ulaşım aracı olarak hayatımıza giren bu icadın yaratıcısı olan Kamen, tüm sunumlarını kot gömlek ve kot pantolon ile yapmaktan vazgeçmedi.

5 – Sergey Brin – Google’ın Kurucusu

Google CEO Sergey Brin speaks at Google I/O 2012 ConferenceLarry Page ile birlikte arama motoru Google’ı kuran isim olan Sergey Brin, 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Rusya’dan ABD’ye göç etmenin verdiği mütevaziliği hala yaşamaya çalışan bir teknoloji lideri. 30 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin 10 ismi arasında yer almayı başaran Brin, hala kiralık bir evde oturuyor, mütevazi bir otomobil kullanılıyor ve giyimde de tercihini sadelikten yana kullanıyor. ABD’nin toptan satış yapan bütçe dostu mağazası Costco’dan çıkmayan Brin, Google’ın tüm ürün ve servis tanıtımlarına siyah renkli tişört veya sweatshirt ile çıkıyor.

6 – Larry Ellison – Oracle’ın Kurucusu & CEO’su

Larry-EllisonMicrosoft’un ardından dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Oracle’ın kurucusu ve CEO’su olan Lawrence (Larry) Joseph Ellison, siyah boğazlı kazağı ve kahverengi ceketini sırtından çıkarmıyor. 70 yaşındaki teknoloji önderi, 178 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan bir şirketin tepesinde olmasına ve dünyanın en zengin 15 ismi arasında yer almasına karşın, giyimdeki tek yönlü tercihini değiştirmeyenler arasında.