Koçluk (Coach) Tarihsel Gelişimi

  “Coach” kelimesi, 1500’lü yıllarda, İngilizce’de değerli malların bir noktadan diğerine taşınması için kullanılan bir ulaşım aracına verilen isim olarak kullanışlmıştır. Daha geriye gidersek “coach”, tarihte ilk kez Macaristan’ın Kocs köyünde yapılan ve adını da oradan alan “yaylı araba” demektir. Bugün kent içlerinde yolcu taşıyan araçlara “bus” ya da “otobüs” denirken, uzun yolculuklar için “coach” sözcüğü hâlâ kullanılmaktadır .

  1980’lerde, Seattle’da, malî danışman Thomas J. Leonard, müşterilerinin özel hayatlarını paylaşmadaki ihtiyaçlarını fark ederek, yaşam plânlamasına geçmeye karar vermesi, 1980’lerin sonlarında, koçluk eğitimi vermesini başlatmış ve 1992’de Koçluk Üniversitesi’ni kurmuştur.

  Bugün kullandığımız ” yaşam koçluğu” kelimesinin anlamına baktığımızda, kelimenin bu orijinal anlamından etkilendiğini görüyoruz. Koçluk, günümüzde çoğunlukla bir kimseyi olduğu yerden, olmak istediği yere götürme anlamında kullanılmaktadır.

  Koçlar, danışanlarına hiçbir konuda dikte etmezler, daha yüksek performans için yeni fırsatlar, meydan okumalar ve davranışlarla tanıştıran bir partner rolünü üstlenirler.

  Koçluk yönteminin aslında yeni bir yöntem olmadığını görüyoruz, eski Yunan düşünürlerinden Sokrates, kendine özgü bir “öğretim metodu” geliştirmiş, adına da “sokratik yöntem” demiştir. . Eğitim bilimlerinde, bu sokratik yöntemde soru sormanın son derece üstün eğitsel değeri vurgulanmaktadır. Bu yöntemde soru sorma, çözümleme yapma, neden arama, sonuç çıkarma ve genellemede bulunma gibi mantıksal bir düşünme esas olmuştur. Yaşam koçluğunun, kişinin kendi gerçeğini bildiğini kabulü gibi Sokrat da zekayı “gerçeğe gebedir” olarak tanımlamıştır.

  Yazar: ELİF İSTEM HERGÜNER

  koçluk - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Koçluk (Coach) Tarihsel Gelişimi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Gelecekte insan Beyni Nasıl Olacak?

  YAPILAN fosil incelemelerinde, insan beyninin en az 50 bin yıldır önemli bir...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  koçluk - BEY N VE HAFIZA - Koçluk (Coach) Tarihsel Gelişimi

  İletişimde kalın!

  75,880BeğenenlerBeğen
  187,876TakipçilerTakip Et
  232TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et