Pazartesi, Ocak 27, 2020

Konuşmaya Başlamanın İncelikleri

Editör Önerileri

Bir Okuma Sanatı “Taşiyomi”

“Taşiyomi” ,okumayı çok seven ve ileri derecede hastalık haline getiren Japon halkının, Metro ve diğer toplu taşıma araçlarında “Ayakta...

Kadının Cazibesinin Sırrı Terinde Gizli

Uzmanlar yaptıkları araştırma sonucunda bir kadının yaradılışının ipuçlarının terinde ya da görünümünde gizli olduğunu belirtiyor. Kadının cazibesinin sırrı terinde gizli....

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkileniyor?

Kanada´da bir okulda yapılan deneyde, odaların renk ve ışık düzenlerinin değiştirilmesi ile bazı öğrencilerin zeka düzeylerinin ve disiplin sorunlarının...
- Advertisement -

İYİ KONUŞMACI OLMA DERSLERİ-2

(Konuşma Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler ve Konuşmaya Başlamanın İncelikleri)

Konuşmanızın dinlenmesini istiyorsanız. Sizi dinleyen insanlardan da bahsediniz.”Disraeli

Konuşma yapmadan önce kendinizi konuşmaya hazırlamak için uygulamanız gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallara uygulayarak kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Bir konuşma yapmadan önce hazır olduğunu hissetmek ise konuşmanızın etkili olmasını sağlar. “İyi bir konuşmayı bunları yapmadan da yaparım.” gibi bir düşünce büyük bir hata olur. Sonuç olarak kendinizi hazırlamak aslında bu konuşmayı başarmaktır. Konuşmaya geçmeden önce hem kurallarını öğrenmeli, hemde hazırlığımızı yapmalıyız.

1-Bedensel prova yapın.

Bir aynanın karşısına geçip jest ve mimik hareketleri yapınız. Sesli bir şekilde konuşunuz, jest ve mimikleriniz ile konuşma hızı ve ses tonunuzun uyumlu olup olmadığına bakınız. Tespit ettiğiniz uyumsuzlukları gidermeye gayret ediniz. Unutmayın en güzel kusur düzeltme şekli kendi kusurunuzu kendinizin düzeltmesidir.

2-Zihinsel prova yapın.

Loş bir ışıkta yatağınıza uzanın ve gözlerinizi kapayın, yapacağınız konuşmayı baştan sona kadar hayal ediniz. Başarılı bir konuşmanın ardından elde edeceğiniz mutluluk anlarınızı düşününüz.Yine bir çok insanın sizin imkanlarınıza sahip olmadığını kendi kendinize hatırlatınız.Çünkü bir grubun karşısına çıkarak konuşabilmek herkese verilmiş bir imkan değildir.

3-Pozitif olun.

Konuşma yapacağınız tarihten günlerce önceden kendinizi strese sokmayınız. Yapacağınız konuşma ve hayatınızla ilgili olarak olumlamalar yapınız. Ya başarısız olursam, ya herkes bana gülerse gibi zihinsel yorumlamalar yapmayınız. Yaşanmamış bir talihsizlik için önceden strese girmenize zaten gerekte yoktur. Başarılı bir sunum yapacağınızı düşününüz ve kendinizi başarıya konsantre ediniz.Unutmayın pozitif hayaller sizi pozitif sonuçlara götürür.

4-Konuşmayı yapacağınız salona önceden gelin.

Konuşma yapacağınız salona dinleyiciler ile birlikte veya dinleyicilerden sonra gelmeyiniz. Salonu, ses sistemini, oturma düzenini, slayt cihazını mutlaka önceden geliniz ve görünüz. Gerekirse kısa bir konuşma denemesi bile yapınız. Konuşma günü mutlaka salona seyircilerden yarım saat önce geliniz. Zaten daha önce salonla tanıştığınız için zaten yabancılık çekmeyeceksiniz.

5-Kısaca kendinizi tanıtın.

Özellikle biyografinizden bahsediniz. Adınızı ve soyadınızı ve mezun olduğunuz okul veya okulları aldığınız eğitimleri söyleyiniz. Çünkü dinleyiciler sizin kim olduğunuzu, hangi eğitimleri aldığınızı kendilerinden farklı olarak  ne bildiğinizi merak ederler.

6-Neden konuşmak zorunda olduğunuzdan bahsedin.

Aslında amatör olduğunuzu, dinleyicilerin sizden daha çok şey bildiğini ancak size konuşmak için görev verildiğinden bahsediniz. Eğer ben profesyonelim konuyu sizden iyi bilirim hissi verirseniz dinleyicilerin arasında bazı kimseler sizi kendilerine rakip olarak görebilir ve sorularla eleştirilerle sizin profesyonel olmadığınızı ispat etme yoluna gidebilirler. Bu durum ise sizin konuşma motivasyonunuzu bozar ve sizi başarısız kılar.

7-Dinleyiciler ile ortak noktalarınızı önceden belirleyin ve konuşmaya başlarken ortak noktalarınızı vurgulayın ve seyircilerin sizi kendilerinden biri olarak kabullenmesini sağlayın.

Örneğin; Sağlık çalışanlarına bir konuşma yapıyorsanız, hastanede gördüğünüz yakın ilgi ve alakadan sağlık çalışanların öneminden,onlara duyduğunuz saygıdan bahsedebilirsiniz. Yakınlarınızdan da sağlık çalışanları olanlar olduğunu ve bu meslek grubu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Dinleyiciler bu bağlantıdan dolayı sizi ve söylediklerinizi ve sizi daha çabuk kabullenecek ve bizden biri yabancı değil duygusuna kapılacaklardır.

            8-Daha önceden tanışıyormuş havasında olun.

Dinleyici grubu hakkında önceden genel bilgiler edininiz. Konuşmaya başlarken dinleyici grubu hakkında önceden öğrendiğiniz genel bilgileri sözlerinizin arasına sıkıştırınız. Bu samimi bir davranış olacak ve bu pozitif haliniz dinleyicilerin gözünden kaçmayacaktır.

9-Konuşmaya coşku veren birkaç sözle başlayın.

Konuşmaya nasıl başlarsanız öyle devam eder ve öyle tamamlarsınız. İlk imajı verebilmek için tek bir şansınız vardır.İkinci bir şansınız yoktur.Bu nedenle konu ile ilgili olan ve düşünce fatihleri tarafından söylenmiş coşku verici birkaç söz ile konuşmanıza başlamanız sizin motivasyon ve performansınızı kesinlikle üst düzeye çıkaracaktır.Ayrıca dinleyicilerin de ilgisini doğrudan size ve konuya çekecektir.

10-Konuşmanızın konusundan ve konuşmanızın ne kadar süreceğinden bahsedin.

Dinleyiciler ne konuşulacağını ve bu konuşmadan ne kadar kazançlı çıkacaklarını ve konuşmanın ne kadar süreceğini merak ederler. Konuşmaya başlamadan önce bu merakı gidermeniz gerekecektir.

Üçüncü derste birlikte öğrenmek dileğiyle hoşçakalın.

 

 

 

Mehmet TUNGA

Maarif Müfettişi

[email protected]

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Konuşmaya Başlamanın İncelikleri

Yeni İçerikler

Değişimden Korkan İnsanlar

Kişisel gelişim sağlamak için değişmek zor gelir insana. Çünkü hayatın rutini değişecek ve bazı öngörülemeyenler oluşacak. İnsan...

Deneyimin Felsefesi

Deneyimin tasarımı Heiddeger'e, Spinoza'ya veya Graham Harman'a göz atıp varlığımızın anlamını arayabilir, nesnelerle, mekanla, doğayla olan ilişkimizi sorgulayabiliriz;...

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından Kişisel Gelişim Grubu kuruldu. kigem.com...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -