Cumartesi, Aralık 7, 2019
  • Başarı Video

Konuşmaya Başlamanın İncelikleri

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...

İYİ KONUŞMACI OLMA DERSLERİ-2

(Konuşma Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler ve Konuşmaya Başlamanın İncelikleri)

Konuşmanızın dinlenmesini istiyorsanız. Sizi dinleyen insanlardan da bahsediniz.”Disraeli

Konuşma yapmadan önce kendinizi konuşmaya hazırlamak için uygulamanız gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallara uygulayarak kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Bir konuşma yapmadan önce hazır olduğunu hissetmek ise konuşmanızın etkili olmasını sağlar. “İyi bir konuşmayı bunları yapmadan da yaparım.” gibi bir düşünce büyük bir hata olur. Sonuç olarak kendinizi hazırlamak aslında bu konuşmayı başarmaktır. Konuşmaya geçmeden önce hem kurallarını öğrenmeli, hemde hazırlığımızı yapmalıyız.

1-Bedensel prova yapın.

Bir aynanın karşısına geçip jest ve mimik hareketleri yapınız. Sesli bir şekilde konuşunuz, jest ve mimikleriniz ile konuşma hızı ve ses tonunuzun uyumlu olup olmadığına bakınız. Tespit ettiğiniz uyumsuzlukları gidermeye gayret ediniz. Unutmayın en güzel kusur düzeltme şekli kendi kusurunuzu kendinizin düzeltmesidir.

2-Zihinsel prova yapın.

Loş bir ışıkta yatağınıza uzanın ve gözlerinizi kapayın, yapacağınız konuşmayı baştan sona kadar hayal ediniz. Başarılı bir konuşmanın ardından elde edeceğiniz mutluluk anlarınızı düşününüz.Yine bir çok insanın sizin imkanlarınıza sahip olmadığını kendi kendinize hatırlatınız.Çünkü bir grubun karşısına çıkarak konuşabilmek herkese verilmiş bir imkan değildir.

3-Pozitif olun.

Konuşma yapacağınız tarihten günlerce önceden kendinizi strese sokmayınız. Yapacağınız konuşma ve hayatınızla ilgili olarak olumlamalar yapınız. Ya başarısız olursam, ya herkes bana gülerse gibi zihinsel yorumlamalar yapmayınız. Yaşanmamış bir talihsizlik için önceden strese girmenize zaten gerekte yoktur. Başarılı bir sunum yapacağınızı düşününüz ve kendinizi başarıya konsantre ediniz.Unutmayın pozitif hayaller sizi pozitif sonuçlara götürür.

4-Konuşmayı yapacağınız salona önceden gelin.

Konuşma yapacağınız salona dinleyiciler ile birlikte veya dinleyicilerden sonra gelmeyiniz. Salonu, ses sistemini, oturma düzenini, slayt cihazını mutlaka önceden geliniz ve görünüz. Gerekirse kısa bir konuşma denemesi bile yapınız. Konuşma günü mutlaka salona seyircilerden yarım saat önce geliniz. Zaten daha önce salonla tanıştığınız için zaten yabancılık çekmeyeceksiniz.

5-Kısaca kendinizi tanıtın.

Özellikle biyografinizden bahsediniz. Adınızı ve soyadınızı ve mezun olduğunuz okul veya okulları aldığınız eğitimleri söyleyiniz. Çünkü dinleyiciler sizin kim olduğunuzu, hangi eğitimleri aldığınızı kendilerinden farklı olarak  ne bildiğinizi merak ederler.

6-Neden konuşmak zorunda olduğunuzdan bahsedin.

Aslında amatör olduğunuzu, dinleyicilerin sizden daha çok şey bildiğini ancak size konuşmak için görev verildiğinden bahsediniz. Eğer ben profesyonelim konuyu sizden iyi bilirim hissi verirseniz dinleyicilerin arasında bazı kimseler sizi kendilerine rakip olarak görebilir ve sorularla eleştirilerle sizin profesyonel olmadığınızı ispat etme yoluna gidebilirler. Bu durum ise sizin konuşma motivasyonunuzu bozar ve sizi başarısız kılar.

7-Dinleyiciler ile ortak noktalarınızı önceden belirleyin ve konuşmaya başlarken ortak noktalarınızı vurgulayın ve seyircilerin sizi kendilerinden biri olarak kabullenmesini sağlayın.

Örneğin; Sağlık çalışanlarına bir konuşma yapıyorsanız, hastanede gördüğünüz yakın ilgi ve alakadan sağlık çalışanların öneminden,onlara duyduğunuz saygıdan bahsedebilirsiniz. Yakınlarınızdan da sağlık çalışanları olanlar olduğunu ve bu meslek grubu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Dinleyiciler bu bağlantıdan dolayı sizi ve söylediklerinizi ve sizi daha çabuk kabullenecek ve bizden biri yabancı değil duygusuna kapılacaklardır.

            8-Daha önceden tanışıyormuş havasında olun.

Dinleyici grubu hakkında önceden genel bilgiler edininiz. Konuşmaya başlarken dinleyici grubu hakkında önceden öğrendiğiniz genel bilgileri sözlerinizin arasına sıkıştırınız. Bu samimi bir davranış olacak ve bu pozitif haliniz dinleyicilerin gözünden kaçmayacaktır.

9-Konuşmaya coşku veren birkaç sözle başlayın.

Konuşmaya nasıl başlarsanız öyle devam eder ve öyle tamamlarsınız. İlk imajı verebilmek için tek bir şansınız vardır.İkinci bir şansınız yoktur.Bu nedenle konu ile ilgili olan ve düşünce fatihleri tarafından söylenmiş coşku verici birkaç söz ile konuşmanıza başlamanız sizin motivasyon ve performansınızı kesinlikle üst düzeye çıkaracaktır.Ayrıca dinleyicilerin de ilgisini doğrudan size ve konuya çekecektir.

10-Konuşmanızın konusundan ve konuşmanızın ne kadar süreceğinden bahsedin.

Dinleyiciler ne konuşulacağını ve bu konuşmadan ne kadar kazançlı çıkacaklarını ve konuşmanın ne kadar süreceğini merak ederler. Konuşmaya başlamadan önce bu merakı gidermeniz gerekecektir.

Üçüncü derste birlikte öğrenmek dileğiyle hoşçakalın.

 

 

 

Mehmet TUNGA

Maarif Müfettişi

[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Konuşmaya Başlamanın İncelikleri

Yeni İçerikler

Bilim Adamları Çocuğunuz İçin Önemli 3 Beceriyi Belirledi

Çocuklarımızı başarılı insanlar olarak yetiştirmeyi hayal ediyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz: onlara en iyi oyuncakları alıyoruz, farklı...

İlham Veren Öğrenme Anları Fotoğrafları

Uluslararası fotoğrafçıların ilham verici çekimleri, öğrenmenin ve birbiriyle bilgi paylaşımının önemini ortaya koyuyor: sınıflardan manastırlara, aşağıdaki en iyi 50 #Education2019 finalistini keşfet...
video  - ico video large - Konuşmaya Başlamanın İncelikleri

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor?

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç...

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var mı? İşte soruların bilimsel cevabı.

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...
- Advertisement -- 2019 08 13 14 13 13 - Konuşmaya Başlamanın İncelikleri