Koronavirüsü ve Yaşlılarımızın Psikolojisi

  Yaşlılarımızın evde kalması konusunda genelge çıkarıldı. Her şey onların ve toplumun sağlığı için. Son dönemde gençlerin yaşlılar üzerinden yaptığı espriler bir yere kadar güzeldi. Ancak durum yavaş yavaş saygısızlığa ve hakarete doğru ilerlemeye başladı.

  Örneğin aşağıda yayınladığım ve yüzünü kral tacıyla gizlemeye çalıştığım bu video.

  Yaşlıları Anlamak

  Yaşlılarımızın evde kalması konusunda genelge çıkarıldı. Her şey onların ve toplumun sağlığı için. Son dönemde gençlerin yaşlılar üzerinden yaptığı espiriler bir yere kadar güzeldi. Ancak durum yavaş yavaş saygısızlığa ve hakarete doğru ilerlemeye başladı. Örneğin yayınladığım ve yüzünü kıral tacıyla gizlemeye çalıştığım bu video. Onlarcası var sosyal medyada. Videoyu çeken kişi amcaya uyarı yapıyor. Belki uyarısı anlaşılabilir ama uslup tartışmalı hele bunu videoya alıp yayması hepten yanlış.▶️Düşündüm ne yazabilirim diye. Ve yaşlıları anlamak için biz gençlere bir kaç bilgi sunayım dedim:-Yaşlı insanlar toplumsal yapımız içinde yer bulmakta zorlanmakta. Bizim toplumumuzda yaşlılar için sadece kahveler ve bir araya gelinen evde gün toplantıları vardır. Oralarda bağ kurarlar. Sadece çocukların güvenli bağlanmaya ihtiyacı yoktur. Yaşlıların da vardır.-Yaşlılığın verdiği sağlık sorunlarıyla uğraşan yaşlılar birde tv'den yanlış bombardıman edilen sağlık korkusu ile karşılaşınca psikolojik yıkımlar yaşayabiliyorlar. Onlarla duygularını paylaşmak çok daha faydalı olacaktır.-'Yaşlılar dışarı çıkmasın' , 'yaşlıların okuduğu gazete' , 'yaşlılar teknoloji kullanamıyor' şeklindeki ayrıştırıcı ve hatta ötekeleştirici dil onları isyan noktasına getirebiliyor. Kapsayıcı dil kullanmakta fayda var.-Yaşlılar yılları geride bıraktıkları için ve önlerinde sınırlı bir zaman dilimi kaldığını düşünerek bunu en iyi şekilde kullanmak istiyor olabilirler.Bu nedenle evde kalmalarını isteyerek onlardan çok büyük bir fedakarlık istediğimizi anlayalım. Empati kuralım.-Yaşlılık psikolojisi diye bir gerçek var. Tıpkı ergenlik psikolojisi olduğu gibi, tıpkı çocuk psikolojisi olduğu gibi. Tv'de, sosyal medyada ve hatta sokakta yaşlılık psikolojisini dikkate alan bir dil kullanabildiğimizi düşünmüyorum. Ergen ile ergenlik psikolojisini dikkate alıp konuşmazsak nasıl isyan ediyorlarsa yaşlılarda onları anladığınızı gösteren bir dil kullanmadığınızda isyan ediyor.Söylenecek çok şey var ama zaman sınırlı. Yazım hataları varsa şimdiden özür dilerim çok hızlı ve mobilden yazdım. 🙏Saygılar.#Covid_19 #corona #koronavirüs #yaşlılıkpsikolojisi #yaşlılık #empati #psikoloji

  Ahmet YILDIZ paylaştı: 23 Mart 2020 Pazartesi

  Onlarcası var sosyal medyada. Videoyu çeken kişi amcaya uyarı yapıyor. Belki uyarısı anlaşılabilir ama üslup tartışmalı hele bunu videoya alıp yayması hepten yanlış.

  ▶️Düşündüm ne yazabilirim diye.

  Ve yaşlıları anlamak için biz gençlere bir kaç bilgi sunayım dedim:

  -Yaşlı insanlar toplumsal yapımız içinde yer bulmakta zorlanmakta. Bizim toplumumuzda yaşlılar için sadece kahveler ve bir araya gelinen evde gün toplantıları vardır. Oralarda bağ kurarlar. Sadece çocukların güvenli bağlanmaya ihtiyacı yoktur. Yaşlıların da vardır.

  -Yaşlılığın verdiği sağlık sorunlarıyla uğraşan yaşlılar birde tv’den yanlış bombardıman edilen sağlık korkusu ile karşılaşınca psikolojik yıkımlar yaşayabiliyorlar. Onlarla duygularını paylaşmak çok daha faydalı olacaktır.

  -‘Yaşlılar dışarı çıkmasın’ , ‘yaşlıların okuduğu gazete’ , ‘yaşlılar teknoloji kullanamıyor’ şeklindeki ayrıştırıcı ve hatta ötekeleştirici dil onları isyan noktasına getirebiliyor. Kapsayıcı dil kullanmakta fayda var.

  -Yaşlılar yılları geride bıraktıkları için ve önlerinde sınırlı bir zaman dilimi kaldığını düşünerek bunu en iyi şekilde kullanmak istiyor olabilirler.Bu nedenle evde kalmalarını isteyerek onlardan çok büyük bir fedakarlık istediğimizi anlayalım. Empati kuralım.

  -Yaşlılık psikolojisi diye bir gerçek var. Tıpkı ergenlik psikolojisi olduğu gibi, tıpkı çocuk psikolojisi olduğu gibi. Tv’de, sosyal medyada ve hatta sokakta yaşlılık psikolojisini dikkate alan bir dil kullanabildiğimizi düşünmüyorum. Ergen ile ergenlik psikolojisini dikkate alıp konuşmazsak nasıl isyan ediyorlarsa yaşlılarda onları anladığınızı gösteren bir dil kullanmadığınızda isyan ediyor.

  Söylenecek çok şey var ama zaman sınırlı. Yazım hataları varsa şimdiden özür dilerim çok hızlı ve mobilden yazdım. 🙏

  Saygılar.

  Ahmet YILDIZ

  www.ahmetyildiz.com

  www.instagram.com/ayildizpdr

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Tembellik Mutsuzluğun Besinidir

  Son yıllarda insanoğlunun mutsuzluğu mu arttı yoksa bu konuda farkındalık mı...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,653BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  251TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et