Kuantum Öğrenme Nedir? (Makale&Sunu)

  Kuantum; atom düzeyinde veya atomdan daha küçük parçacıkların fizik kurallarını tanımlamak için kullanılan kelimedir. Burada bahsedilen göremediğimiz ve tam anlamıyla keşfedemediğimiz bir evrendir.

  Kuantum fiziğine göre görebildiğimiz ve göremediğimiz her şey enerjiden oluşur. Enerji doğada yok olmaz sadece dönüşür. Bazen aklımıza gelen şeyin başımıza geldiğini görürüz. Bazen kendimize acırız; kötü şeyler gelip hep beni mi bulur deriz. Bu çevreye yaydığımız enerjiyle ilgilidir. Düşüncelerimiz sürekli çevreye enerji yaymaktadır. Bunu kabul ettikten sonra yaydığımız enerjiyi kontrol etme şansımız olacaktır. Olumlu düşünür olumlu yaklaşırsak olumlu olaylar yaşayabiliriz. Bu düşünme biçimini öğrenme alanında da kullanabiliriz.

  Kuantum Öğrenme

  Bu düşünme biçimini; öğrenme alanında kullanmak istiyorsak önce kendimizi, o işi başarabileceğimiz konusunda motive etmemiz gerekir. “Ben bu işi başarabilirim,” gibi olumlu düşüncelerle bu isteği sağlamamız mümkündür. Bilinçaltına göndereceğiniz mesaj çok önemlidir. Eğer bir şeyi yapamayacağınızı düşünerek işe başlarsanız zaten o işi yapmak gibi bir şansınız kalmayacaktır. Bu ister ders çalışan bir öğrenci olsun, isterse bir iş kurmayı düşünen bir insan olsun. Kuantum öğrenme hayatın her alanında kullanılabilir. Burada güç kişinin kendisindedir. Çünkü insan beyni muhteşem bir yapıdadır. Bilinçaltına sürekli ben bunu başaracağım diye gönderilen mesajlar süreklilik arz ederse bilinçaltı buna ikna olacak ve bu da sonucunda başarıyı getirecektir. İnsan vücudunda bir davranışın veya düşüncenin alışkanlık haline gelmesi yaklaşık yirmi bir gün almaktadır. Buda mesajı neden sürekli bilinçaltına göndermemiz gerektiğini açıklar.1349122858663

  İnsan öncelikle ulaşmak istediği hedeflerini belirlemelidir. Hedefler kişiye göre farklılıklar gösterir. Hedef belirlemek için kişinin kendini çok iyi tanıması gerekir. Eğer bu bir öğrenciyse öncelikle hangi şekilde daha kolay öğrenebildiğini bulmalı önce tekniğini belirlemelidir. Bazıları görsel, bazıları işitsel bazılarıysa dokunarak daha iyi öğrenebilir. İşte öğrenci bunların hangisinin kendisine daha uygun olduğunu belirlemelidir. Tekniğini belirledikten sonra hedefine yoğunlaşmalı, hedef belirledikten sonra artık sıra çalışmaya gelmektedir.

  Belirlediğimiz hedefe ulaşmak için öncelikle çok çalışmamız gerekir. Sabır ve azimle hedefe kilitlenip ben bunu yapabilirim dedikten sonra yılmadan ilerlemek lazım. Birkaç kez başarısızlığa düşülebilir ama bu asla vazgeçmek için yeterli bir neden değildir. Eğer Edison ampulü bulmaya çalıştığı dönemde birkaç denemesinden sonra vazgeçmiş olsaydı bugün ışığa hasret olabilirdik. En az iki bin kez denediği göz önüne alınırsa. Yani hedefe ilerlerken başarısızlıkları iyi okuyup onları başarıya dönüştürmek için uğraşmak gerekir. Çalışma planı yaparak buna uygun davranırsak başarmamak için bir neden yoktur. Bir öğrenci ben matematik dersini başaracağım diye yola çıkar ve buna uygun bir şekilde plan yapar ve planına uyar, azimle yoluna devam ederse mutlaka başaracaktır. Kişi önce kendine bu dersi başarabileceği konusunda inanmalı ve güvenmelidir.

  İş yaşamına atılmak isteyen bir insan da, iyi bir planlama ve yapabileceğine duyduğu inançla bu işi başarabilecektir. Kısacası olumlu düşünme bizim hayatımıza olumlu olarak yansıyacaktır. Bunu da sadece okul ve iş başarısı için düşünmemek, yaşamın her alanında kullanmak gerekir. Unutmayın doğaya ne bırakırsanız o geri gelip sizi bulacaktır. Bunu şu örnekle daha iyi açıklayabiliriz. Sesinizin yankılandığı bir alanda şöyle bağırdığınızı düşünün “Çok güzelsin,” duyacağınız ses de size “Çok güzelsin,” diyecektir. Oysa Küfür etmiş olsaydınız duyacağınız ses de size küfür etmiş olacaktı. O halde doğaya nasıl bir enerji yayarsak bize geri dönüşümü de o şekilde olacaktır. Olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirip yaşam başarısı için de kullanmak gerekmektedir.

  Kaynakça: vikipedia,

  Yazar: Ilham Göl/bilgiustamkuantum-paralel-evren-1

  Kuantum Ögrenme Nedir?

  Kuantum enerjinin ısımaya çevrilmesi olarak tanımlandıgında, kuantum ögrenme ise kisinin bilgilerini kullanarak ısıması olarak tanımlanmaktadır. 1980’li yıllarda Amerika’da Bobbi De Porter tarafından gelistirilen kuantum ögrenme ve ögretme, uygulama alanı oldukça genis olan bir çalısmadır.
  Kuantum ögrenme temel olarak Dr. Lazanov tarafından gelistirilen hızlandırılmıs ögrenme teknikleri ve beyin uyumlu ögrenme teknik ve stratejilerin kullanılmasına dayanmaktadır. Bununla birlikte, ikili beyin teorisi, üçlü beyin teorisi gibi beynin çalısma fonksiyonlarının farklılıklarını kullanan yaklasımlar benimsenmistir. Yine insanların farklı zeka türlerinin oldugu ve basarıyı belirleyen etmenin tek tip zeka olmadıgı düsüncesinden hareket eden çoklu zeka ve duygusal zeka kuramlarının prensipleri sisteme dâhil edilmistir. Ayrıca Holistik egitim gibi ögrencinin sadece beden ve zihinsel gelisimi yanında aynı oranda dengeli gelismesi için ruhsal yönünde gelismesini hedefleyen bir yaklasım desteklenmis ve NLP gibi çagdas yaklasımları içerisine alan ve bu tür yaklasımları bir fanus gibi kavramıs ve prensip ve yaklasımlar en güzel sekilde sentezlenmistir.

  Kuantum Öğrenmenin İlkeleri:

  Mükemmelliğin 8 anahtarı 
  1- Bütünlük
  2- Hatalar başarıya yol açar
  3- Güzel amaçla konuş
  4- Hedefine odaklan
  5- Kararlılık
  6- Sahiplik
  7- Esneklik
  8- DengeKuantum öğrenme genel olarak, öğrencilerin akademik becerilerinde ve yaşam becerilerinde, öğretmenlerin sınıf ortamını ve planlamalarını düzenlemelerinde, öğrenci ile iletişimlerinde, yöneticilerin liderlik rollerinde değişiklik yaratmayı hedeflemektedir.Öğrenmeyi öğrenen bireyler,bilgiye ulaşma yollarının hızla arttığı günümüzde yaşam boyu öğrenenler olacaktır. Bu durum eğitim öğretim işini sadece okullarda ve öğretmenin yönlendiriciliğinde gerçekleşen bir süreç olmaktan kurtaracaktır.

  [blockquote style=”2″]KUANTUM ÖĞRENME SEMİNER SUNUSUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ[/blockquote]

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Kuantum Düşünce Tekniği Nedir?

  ''Kuantum Düşünce'' üst nitelikli bir düşünme biçimidir. Sıradan düşünce biçimleri kendisini...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,644BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  251TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et