fbpx

  Kuzey Buzlarının Verebileceği Önemli Dersler

  Güney kutbu’na ulaşmanın 100′üncü yıldönümü dolayısıyla son zamanlarda maceraperestlerin 7′nci kıtadaki ölüm kalım mücadeleleriyle ilgili haberler oldukça popüler. İşte kutup buzlarının zorlu zamanlar için verebileceği önemli dersler.

  Güney kutbu’na ulaşmayı ilk başaran Roald Amundsen’di.

  Onun Aralık 1911′deki bu başarısından bir ay kadar sonra 17 ocak 1912′de Robert Falcon Scott da aynısını yaptı. Ancak Scott’un 5 kişilik ekibinin bir günlükte anlatılan bin 300 kilometrelik başarısız geri dönüş yolculuğu, Amundsen’in başarısını gölgeledi. Bir başka başarısız kutup macerası da ernest Shackleton’ın 1914′ten 1916′ya kadar Antarktika’nın bir ucundan öteki ucuna gitme çabasıydı.

  Bu yolculuk da sayısız kitaba konu oldu. Ancak Shackleton’ın 18 kişilik ekibi Scott’unkinden daha şanslıydı. Hepsi bu maceradan canlı dönebildi. ekibin iki yıllık macerası, özellikle de gemileri endurance’ın buzullar tarafından batırılması ve açık denizde filikalar içinde yaşadıkları da Amundsen’in başarısını gölgeliyor gibi.

  Harvard İşletme Fakültesi’nden tarihçi Nancy F. koehn, Shackleton’ın macerasının bir süre sonra hayatta kalma çabasına dönüştüğünü söylüyor. Ayrıca Shackleton’ın liderlik özellikleri konusunda hazırladığı vaka analizinin, yöneticilerin şimdiye kadar en fazla ilgi gösterdiği örnek olduğunu yazdı. koehn, “Yapmaya çalıştığını başaramasa bile Shackleton önemli bir liderlik örneği olarak görülebilir” diye yazdı.

  Kutup kâşiflerinin başına gelenler hemen hemen hiçbirimizin başına gelmiyor. Ancak koehn’in dediği gibi Shackleton’ın değişen koşullara karşı değişen tepkiler vermesi her birimize örnek olabilecek dersler içeriyor. Tiziana lauretti tarım sektöründe değişen ekonomik koşullara, “çok fonksiyonlu tarım” adı verilen ve Avrupa’da pek çok ufak çiftliğin hayatta kalma çabasını yansıtan bir teknikle cevap verdi. İtalya’nın pontinia kenti yakınlarındaki 3 hektarlık aile çiftliğini ziyaret edenler, hem çok sayıda çiftlik hayvanı ve iki tane tavus kuşu görebiliyor hem de ev yapımı reçel alabiliyor. daha önce süpermarket dışında yumurta görmemiş olan öğrenciler, hem lauretti ile eğleniyor hem de odun fırınında pizza yapıyor. lauretti, “çilek ve erik satarak geçimimi sağlayamıyordum. İki seçenek var. Ya büyük bir çiftliğiniz olacak ya da ufak ve çeşitli hizmetler sunan küçük bir çiftlik” diyor. Hayatta kalma çabası, New York’un Rochester bölgesinde farklı bir kimliğe bürünüyor.

  Amerika’nın endüstriyel devlerinden kodak, 19 ocak’ta iflasını açıkladı. Bir zamanlar fotoğraf sektörünün en büyüğü olan bu şirket, bir şekilde yarattığı dijital fotoğraf çağının gerisinde kaldı ve yok oldu.

  30 yıl önce Rochester’da 62 bin çalışanı olan şirketin şimdilerde sadece 6 bin 200 çalışanı var. Buradaki insanlar için hayat mücadelesi, yeni bir iş bulmak anlamına geliyor. kalan 6 bin 200 çalışanın yaklaşık yarısı kodak’ta kazandıkları tecrübeyi bölgedeki diğer firmalarda çalışarak kullanıyor. kodak’ın bir zamanlar 30 bin kişinin çalıştığı 500 hektara yayılmış fabrikası şimdi farklı firmaların ofislerine ev sahipliği yapıyor.

  Bu yerleşkede eski kodak çalışanlarından bazıları çalışıyor. Yerleşkenin müdürü Michael Alt, “Rochester’in kodak’ın iflasını atlatabileceğine inanıyorum” diyor. Alt, “Boynunuza kadar bir bataklığa batarsanız kenardaki ipe uzanmaya çalışmalısınız. o ip henüz orada olmasa bile” diyor.

  THE NEW YORK TIMES

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Para Yok Fikir Var Yinede Para Kazanabilirsin

  İnsanların bir çok fikri vardır. Bunları paraya veya başarıya dönüştürüp dönüştüremeyeceği...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,592BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  258TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et