Malala Yousafzai Nobeli Almayı Nasıl Başardı?

0

Pakistan’ın en belalı bölgelerinden birinde, SWAT vadisinde yaşıyordu Malala, gördüğüm en cesur ve en kırılgan insan olabilirdi.

Bir taraftan eğitim hakkı için sonuna kadar savaşıyor diğer taraftan kendisinin ve özellikle babasının hayatının tehlike altında olmasından dolayı çok korkuyordu. [pull_quote_center]”Taliban birgün bize saldırırsa babamı dolaba saklarız, dolabı aramayı akıl edemezler” [/pull_quote_center]diyormuş kendi kendine. Zaten sürekli tehdit altında olan bir bölgede yaşamasına rağmen ve Taliban’ın okula gitmeyin anonslarına rağmen o okula gidiyordu. Ve babası kapı gibi arkasında duruyordu, herkese nasip olmaz böyle baba.

Aşağıda Malala vurulmadan önce The NY Times tarafından kayda alınmış kısa bir belgesel bulacaksınız, son zamanlarda izlediğim en değerli şey bu belgesel.

Belgeselin başında doktor olmak istediğini söylüyor Malala, [pull_quote_center]”okuyup doktor olacağım”[/pull_quote_center] diyor. Sonra Taliban bölgeye saldırılarda bulunmaya başlayınca milyonlarca insan gibi Malala ve ailesi de bölgeden göç ediyor. Derken tehlike geçince gidenlerin bir kısmı geri dönüyor. Malala evine dönünce ağlamaya başlıyor, sonra kendine hakim olup direkt okul eşyalarına bakmaya gidiyor, hepsi yerinde, çok mutlu oluyor. Değişen en önemli şey ise şu; Malala artık doktor olmak istemiyor, yeni gayesi siyasetçi olmak ve ülkesine hizmet etmek.

Kızların eğitimi hakkında yazdığı blogu, aldığı ödüller, cesur babası, dünyanın belki de en kaotik ortamında yaşıyor oluşu, Malala’yı dünya üzerinde yaşayan en değerli İNSAN kılıyor benim için. O hayal bile edemeyeceğimiz kadar zor şartlarda yaşamasına rağmen bir de eğitim savaşı verip herşeyi daha da zorlaştırıyor.

Korkulan oldu ve Malala’ya bulaştı Taliban belası, onun bindiği okul servisini basıp 2 el kafasını hedef alarak ateş ettiler. Neyse ki ölmedi, bu kadar çabuk değil. İngiliz hükümetinin özel çabaları sayesinde Birmingham’a Queen Elizabeth Hospital’a özel bir uçakla götürüldü ve hayata tutundu.

İLGİLİ YAZI :  Zeka Konusundaki Son Gelişmeler I: Yaşam Boyu Öğrenme ve Başarıda Zekanın Rolü

Malala Yousafzai Galeri

Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Malala Yousafzai oldu

Bu yılki Nobel Barış Ödülü ikiye bölünürken, ödülün gerekçesi olarak “çocukların ve gençlerin baskı görmesiyle mücadele etmeleri ve tüm çocukların eğitim hakkını savunmaları” gösterildi.

Pakistanlı Malala Yusufzay kızların eğitim hakkını savunduğu için 9 Ekim 2012’de Taliban tarafından vurulmuştu. Yusufzay mucize bir şekilde ölümden dönmüş, mücadelesine devam etmişti.

Malala Yusufzay kızların eğitim hakları için Birleşmiş Milletler’de doğum günü olan 12 Temmuz’da duygu yüklü bir konuşma yaptı: “[quote_center]Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem sadece bunlar tüm dünyayı değiştirebilir. Eğitim tek çözümdür. Eğitim önceliktir.”[/quote_center]