Matematik denilince nedense bir soğuk hava eser öğrencilerin üzerine ardından da bir şikâyet yağmuru başlar, sırılsıklam kalırsınız. Matematik pek sevilmez veya zor gelir.

Başarılı olmanın şart olduğu, zekânızın ne kadar matematik sorusu çözdüğünüzle doğru orantılı görüldüğü bir dünyada matematiğe tepkisiz kalmak zor tabii ki. Oysa Sokrates değil midir her türlü eğitimden mahrum bırakılmış bir köleye doğru şekilde soru sordukça, geometri çözebileceğini kanıtlayan?

Ahmet Yıldız da buna benzer bir şekilde diyor ki: herkeste matematik yeteneği vardır. Nasıl her insan dil öğrenme yeteneğiyle doğuyor ve sonuçta en azından anadilini konuşuyorsa, aynı şekilde matematiği de öğrenme kapasitesi vardır. Peki madem öyle, neden öğrencilerin en sevmediği ya da korktuğu ders matematik ve bunu durduracak bir şey yok mu?

Yıldız kitabı Sevdim Seni Matematik’te bu soruları yanıtlıyor. Çevresel etkenlerin nasıl öğrencilerin, okula başladıktan kısa süre sonra matematiğin zor ve sıkıcı olduğuna dair ön kabul oluşturmasına yol açtığına değinen yazar, hem matematiği hem de öğrenciyi temize çıkarıyor.

Kitabı okudukça matematiği sevmemek için ortaya konan bahanelerin hepsi tek tek elimizden alınıyor. Adete matematiği sevmemek bir tabuya dönüşüyor. Kendisi de üniversiteye girinceye değin matematiğe pek bulaşmayan yazar, üniversite ikinci sınıfta fark ediyor ki matematik aşkı olmazsa başarı da olmayacak. Kendisi de inat edince her şeyin yapılabileceğinin ayaklı bir kanıtı oluyor böylece.

Öğrencilerin matematiğe karşı en bilindik ‘sav’larından biri de matematiğin gündelik hayatta yerinin olmadığıdır. Yıldız bu savı da ortadan kaldıracak delilleriyle geliyor. Gelir-gider hesabı yaparken türevin kullanıldığını, çömlekçilerin aritmasiyle çömleklerini yaptığını, tramvayları logaritmaya borçlu olduğumuzu okuyucularına söyleyerek, matematiğin yerini sağlamlaştırıyor.

Aslında yazar, matematiği ele almaya en temelden başlıyor ‘Nereden Çıktı Bu Matematik’ bölümüyle. Daha sonra, matematiğe karşı ayaklanan nefret duygularının olası nedenlerini iredeliyor ve matematiği sevmemek için biz okuyucuların elinde artık hiçbir neden kalmayınca da matematikte başarılı olmanın taktiklerini bizlerle baylaşıyor. Sevdim Seni Matematik ile matematiğin zihin açıcı dünyasına yeni bir giriş yapmak mümkün. Kitabın bu dünya da iyi bir rehber olduğunu da söyleyebiliriz. Böylece, matematiğe dair nahoş hisleri olan öğrencilerin,fikirleri bir nebze olsun değişebilir.

[quote_box_center]

Kaynak: RADİKAL GAZETESİ // Ezgi Ceren Kayırıcı

SEVDİM SENİ MATEMATİK
Ahmet Yıldız, Alfa Basım Yayım, 190 sayfa.

[/quote_box_center]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.