fbpx

  Melih Arat İle Sıradışı Bir Söyleşi

  MELİH ARAT İLE “SIRA DIŞI YAŞAM BECERİLERİ” EĞİTİMLERİ HAKKINDA KONUŞTUK

  Melih Arat Kimdir ?

  Melih Arat, 21.Yüzyıl İçin Yönetim; Yönetimin Yazılı Olmayan Kuralları; Yönetimin Geleceği; Değişimin Liderleri, Kalitenin Seyir Defteri; 7. Vites isimli kitapların yazarı; KalDer tarafından yayımlanan Öğrenen Organizasyonlar isimli kitabın eş yazarıdır. Kitaplarının yanı sıra radyo programları da hazırlayan Arat, Türkiye’de radyolarda yönetim konulu programlar (Değişim ve Yönetim; Bilgi Çağında Yönetim Programları) yapan ilk kişidir.

  Arat, ayrıca ABD Hükümeti’nin Küreselleşme ve İş Dünyası programı için Türkiye’den davet edilen tek kişidir. Söz konusu program çerçevesinde önemli şirketlerde incelemelerde bulunmuş; Amerika’nın önemli üniversitelerinde kısa süreli eğitimler almıştır.

  Kalite Derneği’ne de 6 yıl Danışmanlık yapan Arat, Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde yüksek lisans sertifika öğrencilerine Öğrenen Organizasyonlar ve Teknoloji Yönetimi dersleri vermektedir. Arat’ın yayımlanmış makalelerinin sayısı birkaç binin üzerindedir. Melih Arat düzenli olarak Sabah, Milliyet, Finansal Forum, Dünya (Avrupa Baskısı) ve Zaman gazetelerinin insan kaynakları sayfalarına makale ve köşe yazıları yazmıştır/maktadır. Ayrıca KalDer’in Önce Kalite, KalDer Forum, Akbank’ın Akgüvercin, Human Resources dergilerine düzenli olarak makale yazmaktadır. Melih Arat, değişik yönetim danışmanlığı şirketleriyle işbirliği halinde danışmanlık ve seminer hizmetleri de vermektedir. MBA, Girişimcilik Okulu, Sıra Dışı Yaşam Becerileri programlarının mimarı ve sunucusudur. Uzmanlık alanı kişisel gelişim, iş stratejileri, kurumsal öğrenme ve yaratıcılıktır.

  MELİH ARAT İLE SÖYLEŞİ

  Kişisel Başarı: Bize bu söyleşi için zaman ayırdığınız için üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz adına teşekkür ederim. İsterseniz röportajımıza şu soruyla başlayalım: Kişisel Gelişim Nedir? Siz kişisel gelişim ile nasıl tanıştınız?

  Melih Arat: Kişisel gelişim nedir sorusuna ansiklopedik bir cevap vermek istemem. Ama özetle, insanın bugünden daha iyi bir yarın için, kendini yarına kişisel olarak hazırlamasıdır. Yarına yatırım yapmaktır. Kişisel gelişim ile, biçimsel bir şekilde tanıştırılmadım. Hani bazen bir işe başlarsınız, sizi kimseyle tanıştırmazlar ya öyle kitaplar ve öğrenme programları dünyasında gezerken hep oradaydılar; ben de onlar ve daha birçoğu ile takılıyordum.

  Kişisel Başarı: Kişisel gelişim uzmanlarının amacı insanları özledikleri başarıya ulaştırmak için strateji, yol ve yöntem göstermektir. Sizce başarı nedir? Başarı uğrunda her fedakarlıkta bulunulmalımıdır? Kısaca başarının sırları nelerdir?

  Melih Arat: Başarı, gerekli olan neyse onu yapmaktır. Anlamsız bir hedefe ulaşmak değildir. Kendi vizyonuna, amacına ulaşmak değildir. Kendimiz, içinde bulunduğumuz organizasyonlar ve toplum için gerekli olanı yapmaktır. Açıkçası pozisyon elde etmek, yani genel müdür ya da bölüm müdürü olmak için çalışmaya değmez. Ama genel müdür ya da bölüm müdürü gücüyle bir şeyi değiştirecek isek, fedakârlık yapmaya değer. Ortada bizim küçük varlığımıza katkıda bulunmaktan öteye, büyük bir amaç var ise özveride bulunulur.

  Kişisel Başarı: Kişisel gelişim uzmanlarına şöyle yaklaşılmaktadır. “Onlar bunları biliyorlarsa neden kendileri başarılı olamıyorlar diye.” Ancak Türkiye’de kişisel gelişim denince akla gelen isimlerden birisisiniz buda sizin başarılı olduğunuz gösteriyor. Bu eleştiri böylece başa çıkmış oluyor. Siz başarı yolunda kişisel gelişimden nasıl faydalandınız? Bu eleştirilerde başarıyı sadece maddi kazanç olarak düşünme gerçeği yatıyor olabilir mi? Yani Kişisel Gelişimi sağlayanlar zengin olur düşüncesi doğrumu?

  Melih Arat: Kişisel gelişim uzmanlarının kendi yaşamlarında başarılı olabilmesi çok anlamlı bir ölçüdür. Türkiye’de kendisi hızlı okuyamayan insanlar, hızlı okuma seminerleri veriyorlar. Türkiye’de kişisel gelişim denince akla gelen insanlardan biri olmam benim başarılı olduğumu göstermez. 33 yaşına kadar yayınladığım 7 kitap, yayımlanmış binlerce makale, www.google.com arama motoruna “Melih Arat” yazdığınızda gelen 70 bin kadar kayıt, özgün bir şekilde geliştirdiğim ortalama 12 haftalık beş öğrenme programı ve bu programlar sayesinde hayatları değişen, gelişen insanlar başarılı olup olmadığım konusunda bir ölçü olabilir.

  Kişisel Başarı: Kişisel gelişim denince ilk akla gelen kavram NLP oluyor. Sizce NLP kişisel gelişimin neresindedir?

  Melih Arat: Nöro Linguistik Programlama-NLP, birçok araçtan bir tanesi. Açıkçası sadece Türkiye’de Kişisel Gelişim dendiğinde NLP akla geliyor. Son bir haftadır ABD’de değişik şehirlerde ona yakın kitapçı gezdim. Bu kitapçıların kişisel gelişim raflarındaki kitapları inceledim ve sizleri şaşırtacak bir sonucu tespit ettim. Barnes and Noble gibi ABD’nin en büyük kitapçıların Kişisel Gelişim raflarında 2004 yılı Kasım ayı itibariyle bir tane bile NLP kitabı yok.

  Kişisel Başarı: Kişisel gelişim uzmanı dendiğinde hep başarıyı yakalamış insanlar akla geliyor. Siz hayatınızda hiç başarısızlık yaşamadınız mı?

  Melih Arat: Başarı, yapılması gerekeni yapmaksa, başarısızlık yapılması gerekeni yapamamaktır. Şu ana kadar yapmam gerekenleri hep yaptım. Gecikerek yaptıklarım var; hala yapmaya çalıştıklarım var.

  Hiç mağlup olmadım mı, hiç hedeflerime ulaşamadığım olmadı mı? Olmaz mı? Elbette oldu. Geçemediğim sınavlar, başaramadığım hedefler oldu. Ama bunlar, kendi projelerimin ara hedefleriydi. Alternatifleri de vardı. Alternatiflerine ulaştım. Örneğin, iki mastır sınavına girdim; birini kazanamadım; ama birini kazandım. Bunun gibi.

  Bir hedefe ulaşamadığım zaman da, bunu daha çok bir öğrenme olarak alırım. Neden hedefe ulaşamadım? Bundan ne ders çıkarabilirim. İkinci bir şey de, diyelim ki bir sınavı kazanamadım ya da bir şirkete verdiğim teklif kabul edilmedi, bu durumu olumlu açıdan değerlendiririm. Bu fırsatı ele geçirseydim, başkalarından mahrum kalacaktım derim. Örneğin, master çalışmam, danışman hocamın tatili yüzünden altı ay uzamıştı, onun yüzünden doktoraya bir yıl sonra başladım. Bununla birlikte doktoraya geç başlamam sayesinde bir sürü iş yaptım ve para kazanabildim.

  Kişisel Başarı: Kişisel Gelişimciler motive edip, telkinde bulunup paraları alıp gittikleri yönünde eleştiriliyorlar. Bu olumsuz düşünceler ve eleştirilerde Kişisel Gelişimin var olan öneminin azalmasına neden olmaktadır. Bu düşüncenin insanlarda oluşmasının en önemli nedenleri neler olabilir? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  Melih Arat: Başkalarını değerlendiremem. Ama kendim ne yaptığımı söyleyeyim. Kimseye yol göstermiyorum. Kimseyi geçici olarak motive etmiyorum. Daha çok insanlara bir pusula veriyorum. Yol gösteren ortadan kalkınca, insanlar ne yapacaklarını şaşırırlar; ama bir pusula almış insanlar nerede ne zaman olursa olsun, yönlerini bulurlar.

  Kişisel Başarı: Türkiye’de bir iki seminer alan herkes kişisel gelişim uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. İyi bir kişisel gelişim uzmanında hangi özellikler olmalı ?

  Melih Arat: Seminer alarak, sertifika ile danışman olunmaz. Bu arada “Kişisel gelişim uzmanı” değil de, “Kişisel Gelişim Danışmanı” deyimini tercih ediyorum. Bir kişisel gelişim danışmanı, başkasına danışmanlık yapacak deneyimlerden geçmiş olmalıdır. Siz hiç liderlik kursuyla lider olmuş kimse duydunuz mu? Atatürk, Churcill ya da Clinton liderlik dersleriyle mi lider olmuşlardır; yoksa bir deneyim serisinin sonunda mı? Kişisel gelişim konusunda danışmanlık yapabilecek bir kişi de, özel bir deneyim serisinin içinden geçmiş olmalıdır.

  Kişisel Başarı: Türkiye de öğrenciler incelendiğinde her hangi bir amaçları ve hedefleri olmadığı, kendilerine olan güvenin ise çok az olduğu hatta hiç olmadığı görünüyor. Bu nedenle okullarda kişisel gelişimin önem kazanması gerekiyor. Ancak okullarda bu tür eğitimler oldukça eksik kalıyor. Milli Eğitimde Okullara “Kişisel Gelişim” dersinin en azından seçmeli olarak konulması konusunda bir kampanya düzenlemeyi düşünüyoruz. Sizce böyle bir kampanya doğru olur mu? Bize destekte bulunur musunuz?

  Melih Arat: Bu dersin içeriğinde ne okutmak istediğinizi bilmiyorum. Eğer bu ders çocuklara yetenek planlamayı, denemediğini denemeyi, genellemelerden uzak bir yaşamı, başarılı insanların biyografilerinden öğrenmeyi, projelerle çalışmayı, yaratıcı düşünme tekniklerini içeriyorsa, böyle bir dersin okullara konmasını destekleyebilirim.

  Kişisel Başarı: Çok sık seminerler düzenliyorsunuz? Ziyaretçilerimiz başlıca hangi konularda seminerler düzenlediğinizi ve bu seminerlerden nasıl haberdar olacaklarını merak ediyorlar. Ayrıca çeşitli illerde seminer organizasyonu yapmak isteyen danışmanlık şirketleri de var. Bu kişiler veya şirketler seminer talepleri için sizinle nasıl irtibata geçebilirler?

  Melih Arat: www.meliharat.com sitesinden haberdar olabilirler.

  Kişisel Başarı: Amerika’ya yerleşeceğiniz konusunda haberler aldık. Böyle bir kararı almak öyle kolay verilebilecek bir şey değildir. Amerika’ya yerleşme nedeni konusunda bizlere azda olsa bilgi verebilir misiniz? Yeni projeler ve dünyaya açılmak için mi böyle önemli bir kararı aldınız? Ziyaretçilerimiz tarafından en çok merak edilen konuların başında bu geliyor.

  Melih Arat: Neden ABD’de bulunuyorum? Sıra Dışı Yaşam Becerileri Seminer programı bugüne kadar Türkiye’de on bine yakın insanın yaşamında olumlu ve sıra dışı değişiklikler ortaya çıkmasına vesile oldu. Tamamen özgün bir ürün. Son derece eğlenceli, son derece keyifli ve insanların yaşamına gerçekten kapılar açan, insanların yaşama bakış açılarıyla birlikte, davranışlarını ve aldıkları sonuçları değiştiren bir program. Bu programı tüm dünyaya sunulması gibi bir düşüncem bulunuyor. Bunu başarmanın yolu da, dünyanın başkentinde bu işi yapmaktan geçiyor. Ülkelerin meclisleri, başkentlerinde olur. Dünyanın Meclisi, Birleşmiş Milletler de New York’ta. Sıra Dışı Yaşam Becerileri Seminer programının dünyaya yelken açacağı nokta da New York olacak. New York için söylenilen bir söz var: If you can make it here, you can make it anywhere. Yani New York’ta yapabilirsen, her yerde yapabilirsin.

  ABD’ye yerleşmeye karar vermedim. ABD’de bir ev kurmaya ve yılın belirli dönemlerini ABD’de geçirmeye karar verdim. Bugüne kadar haftanın yarısı, İstanbul’da, diğer yarısında İzmir’de yaşıyordum. Bundan sonra bir ayın üç haftası ABD’de, bir haftası Türkiye’de olacağım.

  Kişisel Başarı: Amerika’ya yerleştiğiniz taktirde Zaman Gazetesindeki yazılarınıza ve sıra dışı yaşam becerileri seminerlerinize ara verecek misiniz? Bizleri sıra dışı bilgi ve yazılarınızdan umarız mahrum bırakmazsınız.

  Melih Arat: İnternet varken, yazıları durdurmak diye bir kavram yok. Seminerleri şu an Türkiye’de öğrenme ortaklarım veriyor. Sıra Dışı Yaşam Becerileri’nin konuşmacısı olmak mümkün Sıra Dışı Yaşam Becerileri’ni tamamlamış herhangi biri, eğer bu programı yaşamına uyguluyorsa, gerekli sınavları geçecek olursa Sıra Dışı Yaşam Becerileri konuşmacısı olabiliyor. Şu anda Hakan Turgut, Kutay Ecevit, Yalçın Arı, Tuba Saadet, Türkiye’de programı sunuyorlar. Türkiye’de bulunduğum haftalarda onların sınıflarına da katılıyorum. Öylesine harika şeyler oluyor ki, bu arkadaşlarımızın öğrencileri de ciddi değişimler, sıra dışı uygulamalar yapıyorlar. İş hayatlarından, aile hayatlarına kadar birçok sıra dışı girişim var. Açıkçası öyle şeyler anlatıyorlar ki, dinlerken sevinç gözyaşlarımı tutamıyorum.

  Sıra Dışı Yaşam Becerileri’nin kıdemli öğrencilerinden ve benim uzun yıllar asistanlığımı yapmış Duygu Prepol, şu anda İngiltere’de. Semineri yıllar önce almasına rağmen, hala sorunlarını çözmek için Sıra Dışı Yaşam Becerileri’nin tekniklerini kullandığını anlatan ve örnekleyen bir e-posta attı çok taze.

  Kişisel Başarı: Zaman gazetesindeki yazılarınızla Türk insanın kalbini kazandınız. Gazetede yazacağınız konuları nasıl belirliyorsunuz? Her zaman bir konu bulmak zor olmuyor mu?

  Melih Arat: Açıkçası düşünüyorum, gözlemliyorum, günlük yaşam harika bir malzeme. Diğer insanların görmediklerini de görebiliyorum. Hala ciddi bir okur olduğumu söyleyebilirim. Ayda yaklaşık elli ila yüz kitap kütüphaneme giriyor ve bunların çok önemli bir miktarı okunuyor. Her hafta en az üç dört film seyretmeye çalışıyorum. Her filmden, her kitaptan, her olaydan sonra kendime sorarım: “Bu filmden, bu kitaptan, bu olaydan ne öğrenebiliriz? Ne çıkarım yapabiliriz?” Bu bana konuları veriyor. Bununla birlikte, öğrendiğim her şeyi paylaşamıyorum da, kimisinin konusu uygun olmuyor; kimisini anladığım halde anlatmak için uygun bir örnek bulamamış oluyorum. Kimisini de anlatması uzun sürecek diye yazmıyorum. Bunları da yakın çevremdeki dostlar, öğrenciler dinliyor.

  Kişisel Başarı: Üyelerimizin büyük bir çoğunluğu gençlerden oluşmaktadır. Gençlerde size şu iki önemli soruyu sormamızı ısrarla istediler: Geleceğe nasıl güvenle bakabiliriz? , İş hayatında başarının püf noktaları nelerdir? Bir insan kendine güveni nasıl kazanabilir?

  Melih Arat: Geleceğe güvenle bakmanın yolu, gelecekte ihtiyaç duyulacak yeteneklere sahip olmaktır. Çok azımız yetenek planlama yapıyor. Yetenek planlama kavramının farkında bile değil. Çok azımız yetenek geliştirecek kurslara gidiyor. Yarın bizim işsiz kalmamızı önleyecek temel unsur yeteneklerimizdir. İşletmeler, aslında eleman almaz. Sertifika da almazlar. İşleri yetenekler yapar. İşletmeler yetenek kiralarlar.

  Kişisel Başarı: İnsan kendine nasıl güvenir?

  Melih Arat: Bu soruyu daha önce defalarca cevapladım. Bir kez daha cevaplayayım: Küçük bir şey yapmayı denersiniz. Diyelim olmaz, bir daha denersiniz, yine mi olmadı, bir daha denersiniz. Ne zamana kadar oluncaya kadar. Olunca başarmışsınızdır. Sonra daha büyük bir şeyi denemek için kendinizde güç bulursunuz. Bir öncekinden daha büyük bir şey yapmayı denersiniz, o da ilk seferinde olmayabilir. Ama sonunda o da olur. Böyle böyle giderek daha büyük projelere doğru adım atarsınız. Kendine güven, bir şeyleri deneyerek, başararak gelişir.

  Kişisel Başarı: Hiçbir şey yapmayan birisi, neden bir şey yapabileceği konusunda kendisine güvensin ki?

  Melih Arat: Üniversite öğrencileri, dört yıl okula gitmekten başka bir şey yapmıyorlar, sonra da kendilerine güvenmiyorlar. İş ortağım Hakan Turgut ile o üniversite birinci sınıftayken tanışmıştık. Kendisine üniversite bitene kadar 10 işyerinde çalışmasını önermiştim. Bunu yaptı. Sonuçta ne oldu? Üniversiteyi bitirdi, altı ay askerliğini yaptı ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği’nde Girişimcilik Okulu, Parasal Zeka dersleri vermeye başladı. Üniversiteden yeni mezun olmuş birisi için inanılmaz hızlı bir başarı.

  Kişisel Başarı: Sıra Dışı Yaşam Becerileri fikri nasıl ortaya çıktı?

  Melih Arat: Son 9 yılda yaptığım araştırmalar, Türkiye’de ciddi bir yaratıcılık eksikliği olduğunu gösterdi. Sorunlar karşısında yaratıcı değiliz. Basmakalıp çözümlerle kaynakları tüketiyor ve sorunları çözemiyoruz. Türkiye’de insanlar, problemlerini kendileri çözemedikleri için sürekli bir kurtarıcı arayışında. Kemal Derviş gibi figürler, hep bu kurtarıcı arayışının sonucunda ortaya çıkıyor. Her insan sorunlar karşısında yaratıcı olsa kurtarıcıya ihtiyacı kalmayacak.

  Kişisel Başarı: Eğitim sistemimizde ne tür bir eksiklik var?

  Melih Arat:Eğitim kelimesinin kökünü incelerseniz, boyun eğdirmek ve itmek olduğunu görürsünüz. Eğitim, zannedildiği gibi davranış güzelliği kazandırma süreci değil, insanları koşullandırma, farklılıklarını giderme sürecidir. Okul, medya ve çevreden oluşan kültür ve eğitim sistemi insanları tek tipleştiriyor. Türk insanı yaratıcı düşünme tekniklerini öğrenmeden tek tipliliğini kıramıyor. Yaratıcılık, fikir avcılığı gibidir. Nasıl ki, bir avcı araç olmadan avlanamaz, yaratıcı bir fikir ya da buluş da yaratıcılık tekniği olmadan yakalanamaz. Aslında tüm insanlar doğuştan yaratıcı özelliklere sahiptir. Çocuklar, durmadan soru soran birer öğrenme makinesidir. Bir çocuk, daha önce denemediği yeni bir şeyi denemeye eğilimlidir. Bir yetişkinse, yeni bir şeyden kendini korumaya çalışır. Toplumsal sistem, eğitim, medya ve çevre, insandaki yaratıcı özellikleri baskı altına alıyor. “İcat Çıkarma” ya da “Eski köye yeni adet getirme” gibi deyimler bir tek bizim dilimizde var. Türk kültüründe, diğer kültürlerden daha baskın olarak bir normal görünme çabası da ağır basar. Binalar, elbiseler genellikle bizi ortaya çıkaran değil, toplum içinde gri benzeri tonlarda silikleştiren renklere sahiptir. Dünya ise, sıradanlığın değil, sıra dışılığın çağını yaşıyor. Örneğin, marka olmak, sıra dışı olmaktır.

  Kişisel Başarı: Neden böyle bir programı düzenleme ihtiyacı duydunuz?

  Melih Arat: Sıra Dışı Yaşam Becerileri Seminer Programı, 12 hafta süren insanların sorunlar ve yaşam karşısında yaratıcı olma konusunda destek olan bir program… Bir yönetim uzmanı olarak, yönetim sorunlarının çoğunun köklerinin yaşama biçimimizde, toplumsal yaşam sisteminde olduğunu tespit ettim. Yaşama anlam katmak, işimizde başarılı olmak, işletme okumayı değil, yaşama becerilerini edinmemizi gerektiriyor. Sıra Dışı Yaşam Becerileri’nin hedef kitlesi, yaşamına anlam katmak, sıra dışı olmak, işte ve günlük yaşamda fark yaratacak beceri edinmek isteyen insanlardan oluşuyor.

  Kişisel Başarı: Her isteyen bu programa katılabilecek mi? Bitirilen üniversitenin, bölümün, kişinin yaşının bir önemi var mı?

  Melih Arat: Programa katılmak isteyen insanlar için aranan iki ön şart var: Birincisi, grubun öğrenme ortamını bozmayacak tavırda olması. Yani kendini gruba göstermeye çalışan insanların ya da ben bilirim tavrında olan insanların bu programda yeri yok. İkinci ve en önemli şart ise, ısrar. Sıradan insanlarla, sıra dışı olma potansiyeli taşıyan insanları ayıran en büyük özellik, sıradan insanların değişik bir şey gördüklerin beğenmesi ama arkasını aramamasıdır. Sıra dışı olma potansiyeli olanlarsa, sürekli ve ısrarcı bir şekilde deneme ve araştırma eğilimlidir. Bu eğilime önceden sahip olanlar, programdan daha çok yararlanıyorlar. Programı şu anda İstanbul’da Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi ve BÜMED-Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği ile organize ediyorum. BÜMED ile organize ettiğimiz programda bildiğim kadarıyla katılım için BÜMED üyeliği gerekiyor. Basın Müzesi’ndeki programa ise katılım için başka bir ön şart yok.

  Kişisel Başarı: BÜMED’in programla bağlantısı nedir?

  Melih Arat: BÜMED, kendi üyeleri için bu programın ilginç bir program olabileceğini düşündü. BÜMED’e sunulacak olan da içerik de çok değilse de biraz farklılaşacak.

  Kişisel Başarı: Niçin Sıra Dışı Yaşam Becerileri programı peki?

  Melih Arat: Uygarlık tarihi sıra dışı denemelerin tarihidir. İnsan sıra dışılık sayesinde öğrenir. Dün yapmadığınız sıra dışı bir şeyi yaparsınız ve öğrenirsiniz. Selçuk Erdem’in bir karikatürü vardır. Mağara devrinde, adamlar ayakta uyuyorlar, bir tanesi yere yatıyor ve diyor ki, siz de bunu deneyin, böylesi daha iyi… Yaşamımızı iyileştirmenin ve güzelleştirmenin yolu, denemekten, ısrarcı bir şekilde denemekten geçiyor. Aslında yaşamda tercihler de sıra dışılık üzerine kuruludur. Bir kadın, kendisine diğer erkeklerden farklı bulduğunu koca olarak seçer. Mağazadan farklı olan gömlek alınır. Güzel olan da farklıdır aslında.

  Kişisel Başarı: Program nasıl işleniyor?

  Melih Arat: Programın etkileşimli ve eğlenceli-öğrenme modeliyle işleniyor. Program 12 hafta sürdüğü için katılımcıların kendi yaşamlarında uygulama imkanları var. Ayrıca oluşturulan bir internet listesinde insanlar programdan sonra giriştikleri sıra dışı deneyimlerini paylaşıyorlar. İlk derste, sıra altı, sıra içi, sıra dışı, sıra üstü kavramlarını açıklıyorum. Bunlar bir tür rol modeli gibi. Bu kavramları oturttuktan sonra, yaratıcılık tekniklerine geçiyoruz. Bir çekiç olmadan çivi çakamazsınız, bir teknik olmadan da yaratıcı olamazsınız. İki ders boyunca çok pratik ve basit yaratıcılık tekniklerini uygulamalı paylaşıyoruz. Bunlardan biri, alfabetik düşünme tekniği, biri de çapraz düşünme tekniği, diğer ikisi abartma ve tahrik edici düşünme teknikleri… Bu tür teknikler, insanı içinde bulunduğu kutunun dışına çıkarıyor. Bu tekniklerle arkadaşlık ilişkileri geliştirenler ya da yeni ürün fikri bulanlar ve çalıştıkları yerel gazetenin tirajını artıranlar bile oldu. Diğer dersler, yeni yaşama düzlemi, bilgi çağının elbiseleri, başarı teknolojisi, kendini yönetme, kaliteyle rating yapma, etkili konuşma ve yazma…

  Kişisel Başarı: Programın diğer programlardan farkı nedir?

  Melih Arat: İletişimin temelinde dinlemek ve mesaj vermek vardır. Diksiyon ve konuşma kursları iletişim kurmak isteyenlere pek yardımcı olmaz. İletişimin temelinde dudaklar değil, mesaj vardır. Ancak düşünen, farklı bakabilen, değerlendirme yapabilen kişilerin başka insanlara verebilecekleri mesajlar vardır. Sıra Dışı Yaşam Becerileri’nde insanlar her türlü ortamda farklı düşünebilmeleri konusunda bir alışkanlık kazanıyorlar. Farklı bir şey yapıp sonuç alırlarsa kendilerini başarılı hissediyorlar ve mutlu oluyorlar. Mutlu bir insan çevresine olumlu elektrik verir. İletişimlerinin gelişmesinde önemli bir nokta da, katılımcıların genellemelerden ve önyargılardan arınmaları. Yaratıcılığın ve öğrenmenin önündeki en büyük engel önyargılar ve genellemelerdir. Önyargıları ve genellemeleri olan insanlar başkalarının söylediklerini duymazlar; sadece kendi kafasındaki yargılara uygun olan sözleri duyarlar. Sıra dışı yaşam becerileri seminer programı, insanlara bilgi vermiyor; hepsine istedikleri yere binip gidecekleri bisikletler, arabalar ya da uçaklar veriyor.

  Kişisel Başarı: İnsanlar niçin bu programa katılmalı?

  Melih Arat: Mutlu ve zengin olmak için. Zenginlik paraya sahip olmak değil, seçeneğe sahip olmaktır. İstanbul, İzmir gibi şehirler binlerce seçenekle bezenmiştir; ama siz bir seçeneği deneyinceye kadar o seçenek sizin olmaz. Hiç girmediğiniz bir sokakta sizin çok seveceğiniz ve kesenize uygun restoran olabilir. O sokağa girip o restorana gittiğinizde o seçenek sizin olur. Deneme kültürünü alan ve daha önce denemediklerini deneyen dostlarımız bugün daha mutlular. Bununla birlikte, katılımcılarımız arasında bazıları daha çok şey denediler; bazıları da denememeye başlamadılar. Edinilen bilginin kuluçka süresi, kişiden kişiye değişiyor. Bazı insanlar, bilgiyi alır almaz uygulamaya geçiyorlar. Bazıları ise altı ay ya da bir yıl sonra.

  Kişisel Başarı: Bu programa katılmak için ne yapılabilir?

  Melih Arat: Program için Boğaziçi Mezunları BÜMED’e müracat edebilir. Diğerleri ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ni (212-513 84 58) arayabilir.

  Kişisel Başarı: Bir üyemiz bizden size “irade aküsünün” ne zaman bulunacağını sormamızı istedi. İrade aküsü acaba ne zaman bulunacak, bulundu da bu üyemizin haberi mi yok ?

  Melih Arat: İrade aküsünün, bir insanın bağlı olduğu bir referans sistemidir. Bir referans sistemi ise, bir felsefe ya da din olabilir. Yaşamın bütününe cevaplar verebilen bir referans sistemi, insan da kesintisiz bir kararlılığın ve tutarlılığın kaynağı olabilir.

  Kişisel Başarı: Yine bir üyemiz soruyor “Girişimcilikteki püf noktalar nelerdir ve Orijinal potansiyel iş fikirleri nasıl bulunabilir ?” bu konuda bize kısaca bilgi verebilir misiniz?

  Melih Arat: Bu soruya verilebilecek kısa bir yanıt yok. Girişimcilik Okulu ve Sıra Dışı Yaşam Becerileri programında bu soruya geniş bir yanıt verilebiliyor. Yine de ille de küçük bir püf noktası isterseniz, yaşamınızda sorun yaşadığınız her alan bir iş fikri saklamaktadır. Diş fırçalamak sizin için bir sorunsa, bunu eğlenceli kılacak ya da ikame edecek ne yapabilirim diye bakabilirsiniz.

  Kişisel Başarı: Bize röportaj için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Kişisel gelişime ilgi duyanlar sizi eminiz ki özleyecektir. Size Amerika’da başarılar diliyoruz.

  Eski Site Okunma Oranı 12.02.2005: 5890 okunma

  KAYNAK: www.kisiselbasari.com (Bu söyleşi kisiselbasari.com tarafından yapılmıştır)

  kisiselbasari.com – 2005

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  İş Başvurusunda Karşınıza Çıkacak Sorular

  Temel işe alım sorularına dönelim Yaptıkları işi seven insanları şirketinize katmaya çalışın....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,424BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  261TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et