Mesleğini Söyle Yaşlılıktaki Hastalığını Söyleyeyim

  Meslekler, yaşlılık hastalıkları hakkında ipucu verir

  yasli meslekler - yasli - Mesleğini Söyle Yaşlılıktaki Hastalığını Söyleyeyim meslekler - yasli - Mesleğini Söyle Yaşlılıktaki Hastalığını SöyleyeyimFizyorem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.Dr. Gülçin Gülşen, insanların mesleklerinin yaşlılıkta karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında ipuçları verdiğini söyledi. Gülşen, “İnsanların bel ve boyun ağrısı şikayetleri başta olmak üzere yaşlılıkta karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarının kaynağını büyük ölçüde bulabilirsiniz.” dedi.

  Çoğu insanın, hayatının bir bölümünde sırt veya boyun ağrısı çektiği için ciddi sorun yaşamakta olduğunu ama bunu farklı nedenlere dayandırarak, doktora müracaat ettiğini anlatan Gülşen, “Özellikle iklimin daha sert olduğu kuzey ülkelerinde sırt ve boyun ağrısı şikayetinin çoğunluğu soğuğu işaret ederken, bizim ülkemizde ise giderek konforlu hayata bağlı hareketsiz yaşamın sonucu tespitini yapmak yanlış olmaz.

  Sebep ne olursa olsun ağrının vücudun bir sorunu tepkisi olduğu unutulmamalıdır. İstersek günlük hayatımızda basit ama etkili birkaç bilgiyle sırt ve boyun ağrısı sorunu oluşturacak sebeplerden uzak durabiliriz.” ifadelerini kullandı.

  Genel itibariyle, duruş bozukluğu olan, zayıf kaslı kimseler ve fazla kilo ile başı dertte olanların boyun ve sırt ağrısının risk grubuna girdiğini kaydeden Gülşen, “Bunların yanı sıra bir de elimizde olmayan sebepler de bu ağrıları oluşturabilir. Mesela bir otomobil kazası, futbol başta olmak üzere yakın temas sporlar yapan kimseler de potansiyel olarak ağrı oluşması muhtemeldir. Zayıf kaslar diye tanımladığımız kaslar yoğun olarak karın bölgesinde yer alır. Bu kaslar vücudun dik duruşunu ve buna bağlı olarak ta iyi bir dolaşım sağlar. Kasların zayıf olması durumunda ise, kişide öncelikle duruş bozukluğu görülür, kişi omurgasında sürekli bir baskı hisseder.” şeklinde konuştu.

  Bel ve boyunda disk çıkıntısı olarak tabir edilen sorunun genel olarak kayma, düşme ve spor yaralanmaları gibi olaylar sonrası omurga ve disklere ani basınçla ortaya çıktığını hatırlatan Gülşen, şöyle devam etti: “Yine bu sorun ani ağırlık kaldırmayla da olabilir. Özellikle de bir yükü uzun süreli zorlanarak kaldırmak ve taşımak bu rahatsızlığı tetikler. Tarım, gıda ve perakende sektöründe çalışanlar öncelikle bu riskin altındadır. Yine her zaman dile getirdiğimiz gibi yıllar boyunca uzun süreyle masa başında oturarak iş yapanlar da bu rahatsızlığı yaşar.

  Yıllar içerisinde ve yaşlılığın getirdiği sorunlardan biri de yıpranan eklemler ve bunların omurga bölgesinde de var olmasıdır. Fizyorem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine başvuran hastaların büyük bir yüzdesini yaşlılığın getirdiği eklem sorunlu hastalar oluşturmaktadır. Diz, kalça ve sırt bölgesi eklemlerindeki güçsüzlük bütün vücudu etkilemektedir. Eklemleri yıllar içinde bu duruma hızla getiren, egzersiz alışkanlığının olmaması , kas-iskelet sistemini yanlış kullanmak ve aktiviteden uzak bir yaşam şeklini de akıldan çıkarmamak gerekir.”

  Hastalık nedenini kolayca bulmak için basit bir formül bulunduğunu söyleyen Gülşen, “insanların mesleklerinin incelerseniz, yaşlılıklarında ne tür rahatsızlıkların onları beklediğine ulaşabilirsiniz diyor. Bu bilginin aynı zamanda nitelikli bir hayat sürdürmek için bize genç yaşta uyarı olduğunu vurguluyor.

  Öncelikle vücudun duruş şeklini düzeltmek gerekir. İskelet sistemini beslemek için dengeli, ve düzenli beslenme alışkanlığını da ihmal etmemeliyiz..Boyun kasları ve sırt -bel bölgesi kaslarını güçlü tutmalıyız. Yine hayatımıza konforun getirdiği hareketsizliği, spor ve aerobik aktiviteleriyle yenmeliyiz. Ağır yükleri kaldırırken pozisyonumuza dikkat etmeli, dizlerimizi bükerek bacakları kullanarak kaldırmalıyız.” dedi.

  Kaynak: Zaman

   

  meslekler - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Mesleğini Söyle Yaşlılıktaki Hastalığını Söyleyeyim
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Takım İçi Sağlıklı İletişim

  Takım İçi Sağlıklı İletişim Takım olmak insanları tek tek “ben” olmaktansa...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  meslekler - BEY N VE HAFIZA - Mesleğini Söyle Yaşlılıktaki Hastalığını Söyleyeyim

  İletişimde kalın!

  75,869BeğenenlerBeğen
  187,843TakipçilerTakip Et
  234TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et