Mezun Öğrencilere 10 Altın Tavsiye

0

Okullarda mezuniyet hazırlıkları başlarken, ABD’li bir profesörün öğrenciler için kaleme aldığı 10 maddelik tavsiye yazısı, hayata atılmaya hazırlananlar için altın niteliğinde.

ABD medyasında genişçe yer alan tavsiyeleri, ekonomi profesörü Charles Wheelan kaleme aldı. İşte ‘yeni mezunlar’ için o gerçekler:

–  Okul dostluklarını korumak gerekir. Bu sizi mutlu edecektir.

–  Mezuniyet mutlu bir gündür. Ancak kötü günlere hazırlanmak gerekir. İşsiz kalınacak bir dönem yaşansa bile güçlü olmanız lazım.

–  Herkes size dünyayı değiştirebileceğinizi söylese de, yapacağınız işler arasında sağlıksız fast food ürünleri satmak bile olabilir. Kanseri iyileştirmenize gerek yok ancak yaymayın…

–  Sizden daha zeki birisi ile evlenmeniz hayatta ilerlemenizi daha da kolaylaştırır.

–  Yarışmayı bırakın. Başarı başkasından daha hızlı koşmak anlamına gelmez.

–  Anma yazılarını okuyun. Başarılı insanların nadir olarak sıradan hayatlar sürdüğünü görürsünüz.

–  Aileniz sizin için en iyisini değil, iyi olanı ister. Sizi korumak için riskli seçenekler yerine daha güvenlilerine yöneleceklerdir.

–  Hayatınızı bir sirk hayvanı gibi geçirmeyin. Yapacaklarınıza sadece patronunuzun karar vermesine izin vermeyin. İş için arkadaşlarınızı ihmal etmeyin.

–  Kendinize her zaman, “Eğer haftaya bir otobüsün bana çarpması sonucu ölseydim hayatımı böyle mi yaşardım?” diye sorun.

–  Mükemmel olmaya çalışmayın. Bunun için ne kadar az uğraşırsanız mükemmel olma ihtimaliniz o kadar artar.

Milliyet

İLGİLİ YAZI :  Mümin Sekman'dan Çocuklar için Başarı Hikayeleri