Pazartesi, Nisan 6, 2020

Motivasyonu Dışarıda Aramayınız. Motivasyon İçimizdedir

Editör Önerileri

Cem Yılmazdan Beyinleri Düşündüren Espiriler

Türkiye'nin en komik adamı Cem Yılmaz'ın zihinleri çıldırtan beyindeki nöronları harekete geçiren ve gülmekten ağız kaslarını yoran espriler. Mademki dünya...

Bugün Yapılacak İşi Yarına Ertelemeyin

Tarihin en erken çağlarından beri hiç kimsenin uymadığı genel bir çalışma kuralı vardır: Bugün yapabileceğin bir işi yarına erteleme. Bu...

Başarı Yakalamanın Yolları

Başarı örneği Thomas Edison. 84 yaşında hayata gözlerini yumduğunda patentleri alınmış 1093 buluşun sahibiydi. Bu sebeple kendisine “Menlo Parkı’nın Sihirbazı” diyorlardı....
motivasyon - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Motivasyonu Dışarıda Aramayınız. Motivasyon İçimizdedir
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Motivasyonun bilimsel tanımını yaparak akıl hocası pozisyonuna bürünmek ve bir takım alengirli laflar ederek kafanızı şişirmek istemiyorum. Şimdi bahsedeceğim anektot kadar motivasyonu iyi tanımlayan bir örnek hatırlamıyorum. Bu nedenle doğrudan konuya gireceğim.

Afrika’da her sabah bir aslan uyanır. Kafasında tek bir düşünce vardır.O da Afrika’daki en yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşmak.

Yine Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır. Onun da kafasında tek bir düşünce vardır. Afrika’daki en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşmak.

Aslan ya da ceylan olmanızın hiç önemi yoktur. Yeter ki güneş doğduğunda koşmanız gerektiğini özellikle hangi yöne koşmanız gerektiğini bilin yeterli. Hem de herkesten daha hızlı koşmanız gerektiğini yerleştirin beyninize.

Ben bu koşma meselesine motivasyonun ta kendisi diyorum işte.

Bizim insanlarımız motivasyonu dışarıda ararlar genellikle. Oysaki dışarıdan gelen motivasyon çok inandırıcı ve sürekli değildir. Asıl motivasyon kaynağı içimizdedir. Hem inandırıcıdır hem tükenmez. Hem de öz ve öz kendi ürünümüz kendi malımızdır.motivasyon - motivation 2 - Motivasyonu Dışarıda Aramayınız. Motivasyon İçimizdedir motivasyon - motivation 2 - Motivasyonu Dışarıda Aramayınız. Motivasyon İçimizdedir

İçsel motivasyon için bize lazım olacak bazı ipuçları vermek isterim sizlere.

1-Temiz bir kağıda iki paragraf olacak şekilde arzu ettiğiniz geleceğin hikayesini yazın. Gelecekte yapmakta olduğunuz şeyi, yaşadığınız yeri, ve sahip olduklarınızı yazın. Bu sizi hem şimdi hem de gelecekte motive edecektir. Hayal kurmaktan korkmayın. Hayallerniz hedeflerinize giden yolda size ışık tutacaktır. Ancak hayaller ile hedefleri ileriki zamanda ayrıştırmayı ayrı ayrı yerlere koymayı da ihmal etmeyin. Aksi takdirde hayal dünyasına takılı kalır yerinizde sayarsınız. Bilesiniz ki yerinde sayanlar yürüyenlerden çok ayak patırtısı çıkartılar.

2-Geçmişi gözünüzde canlandırın. Geçmişinizi gözünüzde canlandırdığınızda, daha önce nerede olduğunuzu ve ne kadar yol kat ettiğinizi görürsünüz. Planlı hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ve nerelerde hata yaptığınızı anlarsınız. Bu hataları düzeltme imkânı bulursunuz. Bu sizin doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır. Ama geçmişe çok takılı da kalmayın. Dikiz aynasına bakarak araba kullanamazsınız.

3-Sizi motive eden film ve alıntıların bir arşivini oluşturun. Size huzur veren sizi motive eden film ve müzik alıntıları sizin olumlu düşünmenize ve olumlu duygular üretmenize destek olacaktır. Sizde gerginlik ve korku uyandıran filmler ile sizi karamsarlığa sevk eden müzik ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü karamsarlık motivasyonun düşmanıdır. Gerginlik ise sizi daha çok hata yapmaya sevk eder.

4-Hedeflerinizi belirleyin. Çünkü nereye gittiğini bilen insana herkes yol açar ve destek çıkar. Hedefi olmayan insan okyanusun ortasında pusulasız yol almaya çalışan bir gemiden farksızdır.

5-Sürekli öğrenmeye devam edin ve asla durmayın. Sizi ilgilendiren şeyler hakkında sürekli okuyun, dinleyin ve öğrenin. Öğrendikçe motivasyonunuz ve kendinize olan güveniniz artacaktır kuşkusuz. Ayrıca öğrendiklerinizi başkalarına da öğretirseniz daha iyi öğrenirsiniz unutmayın.

6-Size yöneltilen soruların cevabını bilmiyorsanız eğer, bilmiyorum demenin tadını çıkarın. Ama sonra hemen öğrenin. Çünkü bilmiyorum demek utanılası bir durum değildir.

7-Kendiniz için ödüller belirleyin. Hedeflerinize ulaştığınızda yada küçükte olsa hedefinize doğru bir adım attığınızda kendinizi ödüllendirin ve bunu kutlayın.

8-Kendinizi küçümsemeyin. Siz kendinizi küçümserseniz. Başkaları sizi asla kabullenmez ve takdir etmez unutmayın. Kendinizi dev aynasında da görmeyin ama. Bu da kendinizi küçümsemeniz kadar tehlikeli bir durumdur.

9-Eğitilebilir olun. Eğitilmeyi istemek cesaret gerektirir. Gerektiğinde danışmanlık istenmeyin. Fazla özgüven insanı yardım istemekten alı koyar. Fazla özgüven freni patlamış kamyon gibidir. Önüne kattığını ezer geçer. Bu nedenle kaygınızı ve özgüveninizi orta düzeyde tutun.

10-Yardıma ihtiyacınız varsa isteyin. Yoksa aksini ispatlayın. Yardım istemek utanç verici bir durum değildir. Tam tersine insani bir duygu ve durumdur.motivasyon - motivasyon 2 - Motivasyonu Dışarıda Aramayınız. Motivasyon İçimizdedir motivasyon - motivasyon 2 - Motivasyonu Dışarıda Aramayınız. Motivasyon İçimizdedir

11-Sıkıntı duyduğunuz durumlarda ara vermesini bilin. Bu sizin olaylara farklı bir perspektiften bakmanızı sağlayacaktır. Aksi halde çözümün değil sorunun bir parçası olursunuz. Ara vermek başarısızlıklarınızı ve hatalarınızı görmenizi sağlar. Önünüzdeki siz ve pus perdesini aralar. Ormanın güzelliğine içine girerek göremezsiniz. Mutlaka yüksekçe bir tepeye çıkıp oradan bakmanız gerekir.

12-Temasta kalın. Temasta kalmak başarının temelidir. Bağlantı kurmanız gereken kişilerin listesini hazırlayın ve güncelleyin. Başarısız ve demotive insanlardan uzak olun.

13-İsteğinizi dile getirin. İmaları bırakın insanlar düşüncelerinizi okuyamazlar. İmalarınız anlaşılamaz ve hayal kırıklığı yaşarsanız.

14-Düzenli olun. Çünkü fiziksel dağınıklık kesinlikle zihinsel dağınıklığa davetiye çıkarır.

15-Arkadaşlarınızı seçin. Negatif düşünen ve olumsuzluk aşılayan kişilerle arkadaş olmayın. Negatif ve olumsuz düşünce davranışı bulaşıcıdır.

16-Kendinize bir model bulun. Kendisinden bir şeyler öğrenebileceğiniz model seçin. Bu kişi sizin saygı duyduğunuz ve kendisi gibi olmak istediğiniz birisi olmalıdır. Onun karda açtığı ayak izlerine basarak yürüyün. Bir metrelik karlı yolda kendinize bir yol açmayı düşünürseniz bu sizi çok yoracaktır.

17-İyimser olmak için çaba harcayın. İnsanların ne kadar başarılı oldukları iyimser yada kötümser olmalarına göre değişir. Pozitif davranışlara sahip olmak, üzerinde uğraşmanız gereken bir şeydir. Önemli olan ne olduğunuz yada ne olmadığınız değil, ne olabileceğinizdir.

18-Dikkatinizi verin. FIRSAT HER YERDEDİR! Ve ortaya çıktıklarında fark edebilmek için dikkatinizi vermelisiniz. Yeniden ve farklı cephelerden bakmayı deneyin, farklı şeyler göreceksiniz.

19-Başkalarına yardım edin. Hizmet etmek bize kedimizi iyi hissettirir. Unutmayın. Yanan bir mum başka bir mumu yaktıktan sonra daha az yanmaz.

20-İlermenizi ölçün. Çalışmalarınızdaki ilerlemenizi ölçün. İlerlemenizi ölçmek, hedefiniz gerçekleşinceye kadar motivasyonunuz en üst seviyede tutacaktır.

21- Teşekkür ederim demekten korkmayın. Bir şeyi doğru yapan birini gördüğünüzde teşekkür ederim deyin. Teşekkür verenin aldığı bir hediyedir. Teşekkürünüzü geciktirmeyin.

22-Öğrenilmiş çaresizliğe teslim olmayın.Çünkü öğrenilmiş çaresizlik duygusu sizin hiçbir şeyi başaramayacağınıza sizi inandırır. Öyle inandır ki yerinizden bile kıpırdayamazsınız.
Benden söylemesi; Yapabileceğinize inanırsanız da haklısınız, inanmazsanız da haklısınız. SEÇİM SİZİN…

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -motivasyon - mutlu   ocuk kare - Motivasyonu Dışarıda Aramayınız. Motivasyon İçimizdedir

Yeni İçerikler

Sapiens Yazarı Harariye Göre Koronavirüs sonrası dünya

Yuval Noah Harari*Çeviri: Ömer Bozer** İnsanoğlu, belki de bizim kuşağın görmemiş olduğu bir kriz ile karşı...

Evde Kalın, Hayatın Akışı İçinde Kaçırdıklarınızı Yakalayın

Evlerde kapalı olmayı fırsata çevirmeniz için online derslerden online konserlere, kaçırdığınız tiyatro oyunlarından kısa filmlere, online müzelerden yoga ve nefes derslerine, uzaktaki...

Koronavirüsü ve Yaşlılarımızın Psikolojisi

Yaşlılarımızın evde kalması konusunda genelge çıkarıldı. Her şey onların ve toplumun sağlığı için. Son dönemde gençlerin yaşlılar üzerinden yaptığı espriler bir yere...

Koronavirüs salgınında psikolojimizi korumak

Kaosa dönen medya bombardımanları, kaygısı yüksek, karamsar kişilerin daha fazla paylaşım yapması bizi objektif ve olumlu bilgilerden koparabilir, bunu unutmamalı

Duygusal Bir Deneyimdir “Öğrenme”

Öğrenme, karmaşık ve duygusal bir deneyimdir. Öğrenme yöntemimiz; daha bebeklik döneminde, okula başlamadan çok önce, başta annemizle, daha sonra da diğer aile bireyleri ile...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -