fbpx

  Motiveyim,Motivesin,Motive..

  İnsan Kaynakları yönetiminin en önemli konularından birisi motivasyondur. Sözlüğe baktığımızda tam karşılığı güdüleme, isteklendirme olan motivasyonun iş hayatındaki karşılığı da çalışanların daha istekli iş yapmaları için kullanılan araçlar ile çalışanların yönetimidir. Motivasyon aracı bir çok yerde para olabilirken, şirkete göre takdir, eğitim ile ödüllendirme, tatil… gibi olanaklarla da olabilmektedir.

  21. yüzyılda iş hayatının insan yaşamında ön plana çıkmasıyla motivasyon kelimesi de hem çalışanlar, hem de işverenler tarafından daha çok kullanılır hale gelmiştir. Günümüz hayatında kişisel beklentilerin her alanda ön plana tutulması, kişinin başarma ihtiyacı, kişiler ile şirket beklentilerinin kesiştiği alanlardaki enerjiyi her zaman en üstte tutma isteği konunun önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

  Şirketlerdeki motivasyonu arttıracak ilk kişi; çalışanının, çalışma alanı içinde ya da dışındaki her türlü ihtiyacını anlayan ve anladığını karşısındakine gösterebilen yöneticidir. Yönetici her anlamda takımının beklentilerini, yetenek ve isteklerini bilir ve yönlendirirse, hem bireysel hem takım motivasyonunu korumuş, hedeflere ulaşmak da kolaylaşmış olur.

  İster kişisel motivasyonunuz, isterseniz takım motivasyonu olsun, yönetebilmek için öncelikle spesifik bir hedef belirlemek gereklidir. Çünkü kişi genelde kendini haklı çıkartmak için beklentileri yönünde hareket eder. Tüm detaylarıyla net hedef belirlenmeli ve süreç içerisinde kendisine ya da takıma mutlaka hatırlatılmalıdır. İçerisinde zaman geçen hedeflerin, diğerlerine göre önem sırasında daha üstte yer aldığı da açıktır.

  İnsanları hedeflerine götüren en önemli yol, bu hedefler için duydukları inançtır…

  İster iş hayatında, ister kendi yaşamınızda ulaşmak istediğiniz hedeflere motive olarak gitmek için;
  – Hedefinizi belirlerken net olun ve en yükseğini gözünüze kestirin. Böylelikle aradaki ufak engeller gözünüze ufak görünecek, önünüze çıksa da ufak olduğundan yok olacaktır.
  – Hedefinize giden yolu planlayın. Bir yol haritanız mutlaka bulunsun.
  – Hedefe ulaştığınızda varacağınız yeri hayal edin. Hedeften saptığınız an sizi tekrar hedefe çevirecek bir resim, bir yazı mutlaka yakınınızda bulundurun. Baktığınız an doğru yolda olduğunuzu hissedin.
  – Yakınlarınıza hedefinizden bahsedin. İhtiyacınız halinde size bu hedefi hatırlatsınlar Güç duruşu içerisinde olduğunuz bu kişilerin bazı noktalarda size çözüm üretmelerine izin verin.
  – Hedefinize giden yolda, başka noktalara sapacak ve hedefiniz ilk karar verdiğiniz andan değişime uğrayacaktır. Burada önemli olan sonuçtan mutlu olmanız. Hislerinizle içinize dönüp, sizi neyin mutlu edeceğine emin olun ve o yönde ilerleyin.
  – Hedefinizi ertelemeyin. Bugün, şimdi, hemen hedefe doğru ilerleyin.

  Çalışma hayatında motivasyon ile ilgili son söz ise Konfüçyüs’den;
  Lu’lu yasli devlet adamlarindan biri Konfüçyüs’ e sordu;
  “İnsanları nasıl ciddi ve sadık kılabilirim ki, hevesle çalışsınlar?”
  Konfüçyüs dedi ki;
  “Onlara başkanlık ederken saygınlığı eksik etme ki, ciddi olsunlar, Babaca ve şevkatli ol ki, sadık olsunlar. İyiyi teşvik et, acemiye öğret ki, hevesli olsunlar…”

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  14 Soruda Verimli İş Hayatı

  Uzmanlara göre verimliliğinizin düştüğünü hissettiğiniz dönemlerde uygulamaya başladığınız reçetelerle süreci tersine...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,446BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  261TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et