Mümin Sekman, Facebook sayfasından Hayat Bilgesi iki’nin yazılış serüveninden bir bölüm paylaştı. Bu bölümde güncel ekonomik sorunları ve bilgelerin düşüncelerini harmanladı.

***

Hayat Bilgesi 2‘yi hazırlarken, ilginç bir ikilemle karşılaştım. Kitabın girişine bir özdeyiş koymam gerekiyordu. Binlerce söz içinden birini seçmek oldukça zordu.

Sonunda, Steve Jobs’un, “Bir öğleden sonrasını Sokratesle geçirme karşılığında bütün teknoloji bilgimi takas etmeye hazırım” sözünü seçtim.

Olaya bakın ki, kitap çıktıktan birkaç gün sonra ABD ekonomi medyasında “Apple Yunanistanı satın alsın!” Haberleri eşliğinde büyük bir tartışma başladı.

Apple’ın kasasındaki nakit miktarı 200 milyar doları aşmıştı. Bu parayla Yunanistanın dış borcu ödenip, sürdürülebilir seviyeye gelebiliyordu. Tartışma gittikçe büyüdü, çünkü Apple vergi avantajı nedeniyle bu parayı İrlanda gibi ülkelerde tutuyor. Bu nedenle Yunanistana da verebilir diyorlar.

Şimdi parçaları birleştirmeye çalışalım: Apple kurucusu ve genlerini kodlayan adam Steve Jobs. Apple’ın başarısının ilk ve ana kaynağı Jobs’un beynindeki ‘teknoloji bilgisi’. Steve herkesin peşinde olduğu bu ‘bilgiyi’ Sokrates ile ‘bir öğleden sonra sohbeti’ karşılığında vereceğini söylüyor. Sokrates Yunan kökenliydi ve Yunanlıların erdemli ve bilinçli yaşamaları için ölmeyi seçmişti. Yunanlılar son yıllardaki erdemsiz ve düşüncesiz yaşayışları yüzünden battılar!

Tüm bunlardan çıkan bir çok büyük bir anlam var!

En önemlisi, bilgeliğin ilkelerini kim iyi kavrar ve uygularsa kendi hayatına hükmetme hakkına ilk sahip olan da odur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.