Mustafa Koç Başarılı Oldu Mu?

  İş dünyasında bir kural vardır: çocuklar babalarından daha başarılı olamaz diye. Hele birde o ailede üçüncü kuşaksan işler dahada zordur. Bu kuralı Mustafa Koç Yıktı

  Dünyadaki büyük şirketlerin sadece %15’i üçüncü kuşak tarafından yönetilmektedir. Bu oran Türkiye’de kurumsallaşmanın zayıflığı nedeni ile daha da düşüktür. Bir söz vardır: “1. nesil kurar, 2. nesil devam ettirir, 3. nesil batırır…” Koç Grubu’nun 3. nesil yöneticisi Mustafa Koç, bu anlayışı yıkmıştı. İşte Mustafa Koç’un 3. nesil başarısı…

  Mustafa Koç döneminde holding cirosu 5 katına çıktı

  Mustafa Koç’un, Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunduğu 13 yıllık sürede, grubun varlıkları ve cirosu 5 katına çıktı.

  İş dünyasının önde gelen isimlerinden Mustafa Koç, Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği 2003 yılından bu yana birçok yeniliğe imza atarken, holdingin faaliyet gösterdiği sektörlerde etkinliğinin artmasında büyük rol oynadı.

  Koç Holding’in 2002’de 46,3 milyon lira olan konsolide net karı, Mustafa Koç’un göreve gelmesinin ardından her yıl kademeli yükselişini sürdürerek geçen yılın 9 ayında 2,2 milyar liraya çıktı.

  Holdingin 2002 yılı sonunda 13,7 milyar lira olan toplam varlıkları, geçen yılın dokuz ayında 73,4 milyar liraya yükseldi. Bu dönemde holdingin ödenmiş sermayesi de 1,1 milyar liradan, 2,5 milyar liraya ulaştı. Böylece geçen 13 yıllık sürede grubun toplam varlıklarında yüzde 436,5’lik, ödenmiş sermayesinde ise yüzde 127,3’lük artış yaşandı. Bu da 13 yılda holdingin varlıklarının 5 katına, ödenmiş sermayesinin ise 2,3 katına çıktığını gösteriyor.

  Öte yandan Koç Holding’in 2002 sonunda 12,9 milyar lira olan satış gelirleri, 2014 sonunda yüzde 430’luk artışla 68,3 milyar liraya yükseldi. Geçen yılın dokuz aylık rakamlarına bakıldığında holdingin satış gelirlerinin 51 milyar lira olduğu görülüyor.

  Holding’in piyasa değeri ise hali hazırda yaklaşık 28 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

  Mustafa Koç’un göreve gelmesinin ardından yapılan atılımlardan en önemlileri arasında Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşu TÜPRAŞ’ın hisse devri yer alıyor.

  Koç-Shell Ortak Girişim Grubu, 2005’te TÜPRAŞ’ın yüzde 51’lik hissesinin devrine ilişkin yapılan ihaleyi kazanmış, 2006 başında da hisse devri gerçekleşmişti.

  Öte yandan 2004 yılında Aygaz Doğalgaz’ın kurulması ve 2005’te Yapı Kredi Bankası hisselerinin holding bünyesine katılması da Mustafa Koç’un başkanlığı döneminde atılan önemli adımlar başında geliyor.

  MUSTAFA_KOC - MUSTAFA KOC - Mustafa Koç Başarılı Oldu Mu? - MUSTAFA KOC - Mustafa Koç Başarılı Oldu Mu?
  Mustafa Koç

  Mustafa Koç Kimdir? Başarı Hikayesi..

  Türkiye’nin en zengin ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi, dünyanın en büyük sanayi şirketlerinden Koç Holding’in Başkanıydı. Mustafa Koç, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Türk sanayici ve iş adamı Vehbi Koç’un torunu, Rahmi Koç’un da oğluydu.

  Lise yıllarında İsviçre’de yatılı okudu. Üniversite eğitimini 1984 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladı. George Washington Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı. Üniversiteyi bitirir bitirmez Türkiye’ye dönen Mustafa Koç, iş hayatına TOFAŞ’ta başladı. 2 yıl satış elemanı olarak çalıştı. Ardından çeşitli şirketlerde Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 1992 yılında Koç Holding’e geçti, Başkan Yardımcısıydı. Aynı yıl Caroline Giraud ile evlendi, 2 kızı oldu.

  Mustafa Koç, holdingin Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevlerini yürüttü.

  2003 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini babası Rahmi Koç’tan devraldı. Mustafa Koç 2005 yılında İtalya hükümetinin Cavaliere D’Industria Nişanı ile ödüllendirildi. JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurulları’nda, Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer aldı. Bilderberg toplantılarının da Yürütme Kurulu Üyesiydi.

  Mustafa Koç, Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’ydi. Aynı zamanda TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanlığını ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyeliğini yaptı. Mustafa Koç, Finlandiya’nın da Fahri Konsolosu’ydu.

  Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi olan Koç, İstanbul Golf Kulübü’nün de Başkanıydı.

  Mustafa Koç, Aydın’ın Didim ilçesinde yaralı bulunan Akdeniz foku Badem ile yakından ilgilenen Mustafa Koç, Badem’in Foça’da tedavisini üstlenmişti.

  Yazarkigem
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Mustafa Koç Başarılı Oldu Mu?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Bu Ünlü Yazarlar Yoksulluk İçinde Öldüler

  Çoğu insan yazarların varlık içinde öldüğünü düşünür. Bu yazıda fikir işçileri...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  - BEY N VE HAFIZA - Mustafa Koç Başarılı Oldu Mu?

  İletişimde kalın!

  76,111BeğenenlerBeğen
  189,436TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et