Müthiş Cihazlar (Galeri)

  Yeni akıllı telefon ve tabletler etkileyici görünsede hiçbiri bu 10 müthiş cihazın yerini tutamaz…

  • Her ruh haline uyacak kıyafetler

   İnsanlar genellikle ruh hallerine göre giyinirler. Ama Emotions Jacket bu işi bambaşka bir boyuta taşıyor ve bir film ya da TV programındaki karakterlerin duygularını izleyicilerin deneyim etmesine imkân tanıyor. Bunu, en büyük organımız olan derimizi uyararak yapıyor. Cep telefonlarında kullanılan titreşim motorları, ceket kumaşının içine dikiliyor ve ekranda olan şeylere tepki veriyor. Örneğin bir korku filmi izlediğinizde, bir karakter korktuğunda motorlar tüylerinizi ürpertecek titreşimler gönderiyor. Böylelikle tersine mühendislik sistemiyle korku duygusu oluşuyor.

  • Çoğaltılmış gerçeklik

   Eğer hayata bir Terminatör’ün gözüyle bakmayı daha önce hiç hayal etmediyseniz Vuzix Wrap 920AR çoğaltılmış gerçeklik gözlüklerine bir göz atın. Bilmeyenler için açıklayalım; çoğaltılmış gerçeklik, sanal objeleri, gerçek objeler üzerine bindirir. Tarihi binaların üzerinden süzülen veri balonlarını ya da video oyunları karakterlerinin salonunuzun ortasında belirdiğini düşünün. Bu pürüzsüz gözlükler hem 2D hem de 3D AR görselleri oluşturabilmekte. Bunlar da 108 cm ekran gibi iri bir görüntüye eşdeğer. Ayrıca hareket izleme teknolojisine de sahipler. Bu gözlükleri takın ve dünyaya bambaşka gözlerle bakın.

  • Üçüncü boyutu görmek

   Star Trek tarzı Holodeck, Güney Kaliforniya Üniversitesi Grafik Laboratuarının çalışmaları sayesinde gerçeğe bir adım daha yaklaştı. Ancak, muhtemelen araştırmacılar Star Trek yerine Star Wars hayranları olacak ki özel gözlük gerektirmeyen müthiş görüntü kalitesinin potansiyelini göstermek için 3D bir uzay savaş gemisi görseli kullanmışlar. Ayrıca çok yönlü olduğundan çok sayıda izleyici aynı anda onun yansıttığı 3D objeleri görebiliyor. Hızlı bir videonun hızla dönen aynalara yansıtılmasıyla bu efekt yaratılıyor, ama birde işin içinde biraz da ‘metafizik güç’ var.

  • Katı obje yazıcısı

   MakerBot 3D yazıcı farklı bir 3D türü sunuyor: bu yazıcı ile katı objeleri kendi evinizin rahatlığında yazdırabiliyorsunuz. İnşa edilecek şeyin tasarımı makineye giriş yapıldıktan sonra makine, birkaç kademe malzeme inşa ediyor (genellikle plastik) ve söz konusu objeyi yaratıyor – tıpkı endüstrideki seri imalat prototip makineleri gibi. MakerBot’un fiyatı nispeten ucuz ancak diğer 3D yazıcılarla birlikte tüketici imalatı alanında yeni bir çağın öncüsü olmaya aday. Gelecekte bir ürünü satın almak yerine taslağını indirip evimizde yazıcıya bastırabiliriz.

  • Robot hizmetçiler

   Bilim-kurgu doğduğundan beri insanlar robot hizmetçilere sahip olmayı hayal etmişlerdir. Ancak Honda tarafından tasarlanmış olan insansı robot ASIMO, şu anda Jeeves adlı meşhur hizmetçi karakterine en yakın şey. Bu akıllı minik robot 1986’dan beri geliştiriliyor. Şu anki model, on iki adetlik bir serinin sonuncusu. Yaklaşık olarak bir hobit büyüklüğünde ve saatte 6 kilometre hızla yürüyüp koşabiliyor. Omuzları, bilekleri, dirsekleri, elleri ve bacakları sayesinde birçok insan hareketini taklit edebiliyor ve baş kısmındaki kamera sayesinde insanları tanıyabiliyor. Şu anda bu ASIMO’lardan sadece 100 adet var ama gelecekte belki de siz de bir tanesine sahip olabileceksiniz.

  • Iron Man kıyafeti

   Bu müthiş teknoloji parçası Iron Man’in bir prototipini andırıyor – birçok yönden de bu tanıma uyuyor. Raytheon’un ikinci kuşak dış iskeletine tırmandıktan sonra anında daha güçlü oluyorsunuz. Bunu giyen bir insan, iki üç insanın gücüne sahip oluyor. Time dergisi tarafından 2010 yılının en iyi icatlarından biri olarak gösterilen dış iskelet, ordunun karşılaştığı birçok lojistik zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı olmak üzere tasarlandı. İşletici, sensor ve kontrolörlerin birleşimi ile oluşturulmuş olup yüksek basınçlı hidrolikle çalışıyor.

  • Pille çalışan süper-bisikletler

   Eğer tüm süper-bisikletlerin petrol emici canavarlar olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. MotoCzysz E1pc, 2010’da ilk yarışında saatte 155.000 km yaparak Isle of Man TT Sıfır elektrik motorsiklet yarışını kazandı -pille çalışan bir bisiklet için hiç fena değil. E1pc, Toyota Prius’ten 10 kat daha fazla pil gücüne sahip ve antrenmanlarda saatte 225 km gibi yüksek hızlara erişebiliyor. Devasa piller E1pc’nin şasesine gereken gücü oluşturuyor ve elektrik bağlantısı yapmak üzere bu gücü çerçeve içine hapsediyor. Ebatlarına rağmen bunlar yine de birkaç saniyede gidebiliyor.

  • i-Robot kol

   Protez uzuvlar son on yılda olağanüstü bir hızla gelişti. Birçok araştırmacı için temel amaç gerçeğinden ayırt edilemeyen sentetik uzuvlara kavuşmaktır. Henüz o aşamaya pek gelemedik ama i-LIMB Pulse bu açıdan çok etkileyici bir cihaz. Dayanıklı alüminyumdan yapılan cihaz özel bir nabız teknolojisi sayesinde kontrol edilebilir kavrama gücü sağlıyor ve böylelikle kullanıcıların objeleri sıkıca tutabilmelerine imkân tanıyor. Böylece kullanıcılar ayakkabı bağcıklarını ya da kemerlerini i-LIMB Pulse ile aksaklık yaşamadan bağlayabiliyorlar.

  • Süper ebatlı bilgisayar

   Moore’s kanununa göre bilgisayarların hızı her yıl ikiye katlanıyor. Ama en hızlı ev tipi bilgisayar bile Blue Gene projesini oluşturan süper bilgisayarların yanında hesap makinesi gibi kalıyor. Şu an geliştirilmekte olan dört Blue Gene makinesinin hızı 500 teraFLOP’a ulaşıyor, bu da saatte 500 trilyondan fazla hesaplama yapabildikleri anlamına geliyor. Projenin amacı süper bilgisayarların sınırlarını zorlamak olup proje 2009 yılında Başkan Barack Obama tarafından Ulusal Teknoloji Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

  Hazırlayan MSN katılımcısı Duncan Jefferies
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Her Şey Seninle Başlar Kitabından En Çok Paylaşılan 10 Alıntı

  Bu yazımızda başarı uzmanı Mümin Sekman tarafından yazılan ve Türkiye'nin en...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,649BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  251TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et