Mutlu Olma Yolunda Önemli Ders

0

İngiltere´de bir okulun yetkilileri, “Evet mutlu olmak öğretilebilir” diyorlar ve bu nedenle Eylül ayındaki yeni öğretim yılında, müfredatlarına yeni bir ders ekliyorlar: Mutlu olma dersi…

BBC – Haftada bir gün bu derste, 14-16 yaş grubundaki tüm öğrencilere ilişkilerini yönlendirmek, negatif duyguları çözümlemek ve hedeflere ulaşmak gibi konularda yol gösterilecek.Londra´daki Wellington Koleji´nin Müdürü Anthony Seldon dersler konusunda şunları söylüyor: “Derslerde öğrencilerin yaşamlarını değerlendirip ne hedeflediklerini gözden geçirmelerini sağlamaya çalışacağız.

Bence her okul için en önemli görev, özünde mutlu, kendilerine güvenli, yaşamlarının hedeflerini belirlemiş, tatmin edici bir yaşam sürmeye hazır gençler yaratmak olmalı. Parlak sınav sonuçları sıralamış veya sporda zaferler kazanmış gençler üretmek değil.”

Seldon, sınavlarda elde ettikleri başarıların öğrencilerin mutluluğu için yeterli olmadığını belirterek şöyle devam ediyor:

[quote_box_center]”Para nasıl mutluluk getirmiyorsa, bunlar için de aynı durum geçerli. Pek çok yeni araştırma gösteriyor ki servet, gelir ve mutluluk arasında pek az ilişki var. Bu durumda bir okulun da eğer sadece başarılı olmak mutluluk getirmeyecekse ne getirecek sorusuna yanıt araması gerekir.”[/quote_box_center]

Mutluluk dersinin programı Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanıyor. Bir süre önce ABD´deki Harvard Üniversitesi de bu konuda bir ders açmıştı. Üniversite bunun öğrencilerin en fazla talep ettiği seçmeli ders olduğunu açıklamıştı.

İlgini Çekebilir:   Karakter Oluşumunda Ailenin Önemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.