Neden doğru nefes almalıyız?

  - dogru nefes alma teknikleri 729 - Neden doğru nefes almalıyız? - dogru nefes alma teknikleri 729 - Neden doğru nefes almalıyız?Doğru nefes nasıl alınır? Doğru nefes almanın vücuda faydası nedir? Nefes terapisi ne işe yarar? Soruları, nefes terapisti Figen Dolanay Pudra.com için yanıtlıyor…

  Nefes yoksa yaşam da yok. Varlığı kadar onu ne kadar doğru kullandığımız da önemli. Ama bunun ne kadar farkındayız? “Nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz” diyor nefes terapisti Figen Dolanay.

  Pudra.com’a özel söyleşimizde hem “nefes”in önemini hem de uyguladığı “inspirational breathwork (ilham nefesi)” tekniğinin nasıl bir şey olduğunu anlattı. Şimdi, şöyle derin bir nefes alın, arkanıza yaslanın ve Figen Dolanay’ın anlattıklarını dikkatle okuyun.

  Kaç tür nefes vardır?
  Dünyada uygulanan değişik terapi yöntemlerinin içinde ve dışında yer alan yüzlerce nefes şekli vardır.

  Uyguladığınız “ilham nefes terapisi” hakkında bilgi verir misiniz?
  Belki de nefes terapisini anlatabilmem için önce nefesimizin ne kadar farkındayız diye kendimize sormamız lazım. Yaratanın, Allah’ın, Tanrı’nın, Yüce Güç’ün, Kutsal Ruh’un, sizin için onun adı neyse, bizlere hediye ettiği en büyük mucize… Yaşam ve bedenimiz arasındaki tek bağlantı, nefes… O yoksa yaşam da yok.

  Aslında hepimiz dünyaya gözümüzü açtığımızda tam, derin diyafram nefesi alıyoruz. Bir bebeğe baktığımızda onun sürekli, bağlantılı diyafram nefesi aldığını görürüz. Ancak sonraki yıllarda yaşadığımız çevre, toplumsal baskılar, stres, endişe, üzüntü, bastırdığımız duygular yüzünden farkında olmadan nefes alıp verme alışkanlığımızı değiştirir ve nefesimizi kısıtlamaya başlarız.
  Kısıtlı nefes alıp vermek farklı bedensel gerginliklere sebep olurken bedenimizi de hastalıklara daha yatkın hale getirir.

  Benim uyguladığım nefes tekniği inspirational breathwork (ilham nefesi), belirli bir nefes alma şeklini kullanarak fiziksel, duygusal ve ruhsal seviyelerde temizlik, arınma ve dönüşüm sağlayan bir nefes şeklidir.

  Hangi zamanlarda hangi nefes türünü tercih ederiz?
  Bilinçaltı seviyesinde, nasıl düşündüğümüz ve hissettiğimiz, nasıl nefes aldığımız ile bağlantılıdır. Bundan dolayı çok basitçe diyebiliriz ki, “Nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz”.

  Herkesin kendine has nefes alma şekli vardır. Herkes farklı durumlarda farklı şekilde nefes alır. Bunu kişilerin parmak izlerine benzetebiliriz.

  Heyecanlı birşey dinlerken, kızgın olduğumuzda, içinde endişe, stres olan durumlarda, çok sevindiğimiz, üzüldüğümüz ve bunun gibi duygu yoğunluğu olan anlarda; kısaca güçlü bir duygu tecrübe ettiğimizde, kendi içinizde rahatsız olur ve o dakikada daha kontrollü olmak veya duygumuzun kontrolünü kaybetmemek için nefesimizi tutarız. Bugüne kadar böyle durumlar karşısında kendimize hakim olmak, sessiz olmak veya başka türlü davranmak üzere yetiştirildik. Çoğumuz için duyguya teslim olmak kolay değildir.

  Doğru nefesin tanımı nedir?
  Doğru nefestense, nefesimizin farkında olmak, bağlantılı, bilinçli, diyafram nefesi almak demek daha uygun olacaktır.

  O halde bilinçli, bağlantılı diyafram nefesi almak bize ne kazandırır?
  Yapılan araştırmalar insanların nefes kapasitesinin yüzde 30’unu kullandığını gösteriyor. Sağlıklı, sürekli alınan bir nefes sağlıklı bir yaşam için en büyük gerekliliktir. Yaşamın mucizesini ve gizemini yaşamayı sağlayan şey, nefestir. Nefesteki oksijen hücrelerimiz için en önemli besin ve enerji kaynağıdır. Enerjimizin yüzde 70’i nefes alışımızdan gelir.Fiziksel olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir, hücre yenilenmesini artırır, stresimizi azaltır, uyku düzenimizi dengeler, toksinlerin vücuttan daha çabuk atılmasına yardımcı olur. Duygusal ve zihinsel olarak limitleyici düşünce biçimlerini ortadan kaldırırken negatif duygu ve düşünceleri pozitife dönüştürür, zihinsel özgürlük – netlik sağlar ve ruhsal olarak farkındalığımız artar. Tüm bunlarla beraber daha fazla neşe, sevgi ve tümden bir iyi olma hali getirir.

  Figen Dolanay’a sorularınızı iletmek için [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

  Doğru Nefes Alma Teknikleri

  Kaynak: pudra
  Önceki İçerikEmpati tehlikeli olmasın!
  Sonraki İçerikDerler Derler :))
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Neden doğru nefes almalıyız?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Ben Anne Olsaydım Eğer..

  Topuksuz ayakkabılarla da şık olunabileceğini bilmeyecektim. Hamileliğim esnasında 80´li kilolara kadar...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  - BEY N VE HAFIZA - Neden doğru nefes almalıyız?

  İletişimde kalın!

  76,103BeğenenlerBeğen
  189,319TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et