Cuma, Şubat 21, 2020

NLP Terimleri Sözlüğü

Editör Önerileri

Hayata Yeni Baştan Bakmak

Hayata yeni baştan başlamak mümkün olmasa da hayata yeni baştan bakmak mümkündür. Nitekim biraz dikkatli bakıldığında görülecektir ki...

Ofis Rengi Performansı Etkiliyor

Ofis ortamının kişiselleştirilmesinin doğrudan aidiyeti ve verimi etkilediği biliniyor. Bu yüzden de ofisin rengi ne olursa olsun çalışanlar masalarını,...

Rüzgar Estiğinde Uyuyabilir misin ?

Genç bir adam Amerika'nın batısındaki bir çiftliğe iş başvurusunda bulunmuştu. Çiftliğin sahibi ona özelliklerini sorduğunda genç adam kendine güvenen...
nlp terimleri sözlüğü - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - NLP Terimleri Sözlüğü
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

NLP kişisel gelişim alanında oldukça bilinen bir yöntemdir. Bu yazımızda NLP sistemi içinde geçen sözcüklerin anlamını içeren bir NLP Sözlüğü hazırladı.

Erişim İpuçları

Bir insanın düşünürken kullandığı temsil sistemini ortaya çıkarmaya ve tetiklemeye yarayan detaylı davranışlardır. Tipik erişim ipuçları arasında göz hareketleri, ses tonu, tempo, vücut duruşu, el, kol hareketleri ve nefes alıp verme kalıpları bulunur.

Çapa Atma

İçsel bir tepki ile dışsal bir tetikleyici arasında ilişki kurarak (klasik şartlandırmaya benzer) tepkiye hızlı ve bazen de gizli bir şekilde erişim sağlanması işlemidir.

İşitsel

İşitme eylemi veya duyusuyla ilgili.

Davranış

Spesifik fiziksel eylem ve tepkiler aracılığı ile etrafımızdaki insanlar ve çevre ile etkileşim kurmamızdır.

Davranış Esnekliği

Başka bir insandan bir karşılık almak için bireyin kendi davranışlarını değiştirebilme yeteneğidir.

Kalibrasyon (Gözlem)

Gözlemlenebilir davranış ipuçları ile spesifik bir içsel tepkiyi eşleştirmek yoluyla devam eden bir etkileşim sırasında karşı tarafın bilinçdışı ve sözel olmayan tepkilerini okumayı öğrenme işlemidir.

Kalibreli Döngü

Bireyin devam eden bir etkileşim sırasında karşı taraftan spesifik tepkiler almak için kullandığı davranış dizilerinden oluşan bilinçdışı iletişim kalıbı.

Ölçekleme

Bir deneyimi daha büyük veya küçük parçalara ayırma veya düzenleme. Ölçeği büyütmek daha büyük ve soyut bilgi düzeyine geçmeyi gerektirir. Ölçeği küçültmek ise daha somut ve spesifik bilgi düzeyine geçmeyi gerektirir. Yatay ölçekleme aynı bilgi düzeyinde başka örnekler bulunmasını içerir.

Tutarlılık

Bireyin bütün inanç, strateji ve davranışları tamamen uyumlu olup, istenen hedefe ulaşmaya yönelik olduğu zaman buna tutarlılık denir.

Bağlam

Belirli bir olayı içine alan çerçeve. Bu çerçeve genellikle bir olay veya deneyimin nasıl yorumlanması gerektiğini belirler.

Kriterler

Bireyin karar alırken ve yargıda bulunurken kullandığı değerler veya standartlar.

Derin Yapı

Bir cümle içinde mantıklı anlam ilişkilerinin eksiksiz temsili.

Dörtlü (veya 4-lü)

Bir deneyimin yapısını göstermek için kullanılan yöntem. Dörtlü kavramı her türlü deneyimin dört temel temsil sınıfının bir şekilde bileşiminden oluşmasını gerektirir. A, V, K, O. A = işitme, V = görme, K = dokunma ve O = koklama/tatma.

Geleceğe Uyarlama

İstenen davranışın doğal ve otomatik olarak ortaya çıkmasını sağlamak için bireyin gelecekteki bir durumla ilgili zihinsel prova yapması.

Tatsal

Tatma duyusuyla ilgili.

Yerleştirme

Yeni bir strateji veya davranış edinmeyi kolaylaştırma işlemi. Yeni stratejinin yerleştirilmesi, NLP™ becerileri, teknikleri ya da her ikisinin bir arada kullanılmasıyla yapılır.

Dokunsal

Bedendeki dokunma duyusuyla ilgili. NLP™’de bu terim dokunma, hissetme ve duygulanmaların hepsini içerir.

Meta Model™

Bireyin silme, genelleme ve çarpıtma saptadığı ve bunlara karşılık verdiği cümle yapılarını tanımlamak üzere John Grinder ve Richard Bandler tarafından geliştirilen bir modeldir.

Meta Program

Bireyin çeşitli genellemeleri aynı anda ayıklama işlemi. Meta Programlar bireyin belirli bir bağlamdaki stratejiler kümesine nasıl ve ne zaman girişeceğini kontrol eder.

Metafor

Öyküler, hikayeler ve benzetmeler.

Modelleme

Bir sistemi tanımlayan bir şablon yaratma işlemi.

Nöro-Linguistik Programlama (NLP)

Öznel deneyimin yapısı ve onunla ilgili konuların araştırılması.

Kokusal

Koklama veya koku duyusuyla ilgili.

Hedefler (sonuçlar)

Bireysel veya kurumsal açıdan ulaşılmak istenen hedeflerler veya arzulanan durumlar.

Ayak Uydurma

İletişimcilerin kendi davranışları ile iletişim kurdukları kişinin davranışlarının bazı yanları arasında eşleşme yaparak hızlı uyum oluşturma yöntemi – davranış eşleşmesi veya yansıtma.

Yanlar

Bağımsız programlar ve davranış stratejilerinden bahsederken kullanılan bir benzetme.

Yüklemler

Bireyin her hangi bir konuyu anlatırken kullandığı (fiil, edat ve sıfat gibi) süreç sözcükleri. Yüklemler NLP’de kişinin bilgiyi işlemden geçirmek için hangi temsil sistemini kullandığını belirlemek için kullanılır.

Uyum

Bir ilişki içerisinde güven, ahenk ve işbirliği olması.

Temsil Sistemleri

Beş duyu: görme, işitme, dokunma (hissetme), koklama ve tatma.

Temsil Sistemi Önceliği

Belirli bir bağlamda işlem ve düzenleme yaparken bir temsil sisteminin sistematik olarak diğerlerine nazaran daha sık kullanılması.

İkincil Fayda

Olumsuz veya problemli gibi görünen bir davranışın aslında başka bir düzeyde olumlu bir işlev görmesi. Örneğin sigara içmek bireyi rahatlayabilir veya belirli bir imajı olmasına yardımcı olabilir.

Durum

Bireyin davranışlarını dayandırdığı zihinsel ve fiziksel koşulların bütünü.

Strateji

Belirli bir hedefe ulaşmak için kullanılan zihinsel süreçler ve davranışlar kümesi.

Alt-modaliteler

Beş duyu tarafından algılanan özel duyusal nitelikler. Örneğin görsel alt-modaliteler: renk, biçim, hareket, parlaklık, derinlik, vs. İşitsel alt-modaliteler: sesin yüksekliği, vurgu, tempo, vs. Dokunsal alt-modaliteler: basınç, sıcaklık, yüzey dokusu, yer, vs.

Yüzeysel Yapı:

Sözel ifade.

Sinestezi:

Temsil sistemleri arasında görme-hissetme veya işitme-hissetme devreleri gibi olguların ortaya çıktığı üst üste binme işlemi. Görme-hissetme devresinde kişide gördüklerinden dolayı hisler uyanır, işitme-hissetme devresinde kişide işittiklerinden dolayı hisler uyanır. Bütün duyu modaliteleri ikili kombinasyonlar halinde birbirlerine bağlanabilir.

T.O.T.E.

Miller, Galanter ve Pibram tarafından geliştirilen bu kavram, bütün davranışlara rehberlik etmek için kullanılan temel geri bildirim döngüsünü tanımlayan “Test-Operate-Test-Exit(Çıkış)” dizisinin ilk harflerinden oluşan kısaltmadır.

Türevler-Arası Araştırma

Yüzeysel yapıda belirgin olmayan anlamları bulma işlemi.

Çevirme

Bir temsilin anlamını başka bir temsildeki aynı anlama bağlama.

Görsel

Görme eylemi veya duyusuyla ilgili.

İyi Biçimlenmiş Koşullar

NLP™’de belirli bir hedef; (1) olumlu olarak ifade edildiğinde, (2) birey tarafından başlatılıp devam ettirildiğinde, (3) ekolojik olduğunda – bütün uyum sistemlerinin kalitesini sürdürdüğünde ve (4) duyu ve deneyimle test edilebilir olduğunda iyi biçimlenmiş olarak kabul edilir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -nlp terimleri sözlüğü - mutlu   ocuk kare - NLP Terimleri Sözlüğü

Yeni İçerikler

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

"Hayır diyememek, pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse hayır...

Kişisel Gelişim Nedir? Sorusunun Cevabı

Kişisel gelişim nedir? Son günlerde ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlığını. Herkes, her...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -