Pazartesi, Kasım 18, 2019
  • Kişisel Gelişim
  • Başarı Video

NLP Terimleri Sözlüğü

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
nlp terimleri sözlüğü - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - NLP Terimleri Sözlüğü
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

NLP kişisel gelişim alanında oldukça bilinen bir yöntemdir. Bu yazımızda NLP sistemi içinde geçen sözcüklerin anlamını içeren bir NLP Sözlüğü hazırladı.

Erişim İpuçları

Bir insanın düşünürken kullandığı temsil sistemini ortaya çıkarmaya ve tetiklemeye yarayan detaylı davranışlardır. Tipik erişim ipuçları arasında göz hareketleri, ses tonu, tempo, vücut duruşu, el, kol hareketleri ve nefes alıp verme kalıpları bulunur.

Çapa Atma

İçsel bir tepki ile dışsal bir tetikleyici arasında ilişki kurarak (klasik şartlandırmaya benzer) tepkiye hızlı ve bazen de gizli bir şekilde erişim sağlanması işlemidir.

İşitsel

İşitme eylemi veya duyusuyla ilgili.

Davranış

Spesifik fiziksel eylem ve tepkiler aracılığı ile etrafımızdaki insanlar ve çevre ile etkileşim kurmamızdır.

Davranış Esnekliği

Başka bir insandan bir karşılık almak için bireyin kendi davranışlarını değiştirebilme yeteneğidir.

Kalibrasyon (Gözlem)

Gözlemlenebilir davranış ipuçları ile spesifik bir içsel tepkiyi eşleştirmek yoluyla devam eden bir etkileşim sırasında karşı tarafın bilinçdışı ve sözel olmayan tepkilerini okumayı öğrenme işlemidir.

Kalibreli Döngü

Bireyin devam eden bir etkileşim sırasında karşı taraftan spesifik tepkiler almak için kullandığı davranış dizilerinden oluşan bilinçdışı iletişim kalıbı.

Ölçekleme

Bir deneyimi daha büyük veya küçük parçalara ayırma veya düzenleme. Ölçeği büyütmek daha büyük ve soyut bilgi düzeyine geçmeyi gerektirir. Ölçeği küçültmek ise daha somut ve spesifik bilgi düzeyine geçmeyi gerektirir. Yatay ölçekleme aynı bilgi düzeyinde başka örnekler bulunmasını içerir.

Tutarlılık

Bireyin bütün inanç, strateji ve davranışları tamamen uyumlu olup, istenen hedefe ulaşmaya yönelik olduğu zaman buna tutarlılık denir.

Bağlam

Belirli bir olayı içine alan çerçeve. Bu çerçeve genellikle bir olay veya deneyimin nasıl yorumlanması gerektiğini belirler.

Kriterler

Bireyin karar alırken ve yargıda bulunurken kullandığı değerler veya standartlar.

Derin Yapı

Bir cümle içinde mantıklı anlam ilişkilerinin eksiksiz temsili.

Dörtlü (veya 4-lü)

Bir deneyimin yapısını göstermek için kullanılan yöntem. Dörtlü kavramı her türlü deneyimin dört temel temsil sınıfının bir şekilde bileşiminden oluşmasını gerektirir. A, V, K, O. A = işitme, V = görme, K = dokunma ve O = koklama/tatma.

Geleceğe Uyarlama

İstenen davranışın doğal ve otomatik olarak ortaya çıkmasını sağlamak için bireyin gelecekteki bir durumla ilgili zihinsel prova yapması.

Tatsal

Tatma duyusuyla ilgili.

Yerleştirme

Yeni bir strateji veya davranış edinmeyi kolaylaştırma işlemi. Yeni stratejinin yerleştirilmesi, NLP™ becerileri, teknikleri ya da her ikisinin bir arada kullanılmasıyla yapılır.

Dokunsal

Bedendeki dokunma duyusuyla ilgili. NLP™’de bu terim dokunma, hissetme ve duygulanmaların hepsini içerir.

Meta Model™

Bireyin silme, genelleme ve çarpıtma saptadığı ve bunlara karşılık verdiği cümle yapılarını tanımlamak üzere John Grinder ve Richard Bandler tarafından geliştirilen bir modeldir.

Meta Program

Bireyin çeşitli genellemeleri aynı anda ayıklama işlemi. Meta Programlar bireyin belirli bir bağlamdaki stratejiler kümesine nasıl ve ne zaman girişeceğini kontrol eder.

Metafor

Öyküler, hikayeler ve benzetmeler.

Modelleme

Bir sistemi tanımlayan bir şablon yaratma işlemi.

Nöro-Linguistik Programlama (NLP)

Öznel deneyimin yapısı ve onunla ilgili konuların araştırılması.

Kokusal

Koklama veya koku duyusuyla ilgili.

Hedefler (sonuçlar)

Bireysel veya kurumsal açıdan ulaşılmak istenen hedeflerler veya arzulanan durumlar.

Ayak Uydurma

İletişimcilerin kendi davranışları ile iletişim kurdukları kişinin davranışlarının bazı yanları arasında eşleşme yaparak hızlı uyum oluşturma yöntemi – davranış eşleşmesi veya yansıtma.

Yanlar

Bağımsız programlar ve davranış stratejilerinden bahsederken kullanılan bir benzetme.

Yüklemler

Bireyin her hangi bir konuyu anlatırken kullandığı (fiil, edat ve sıfat gibi) süreç sözcükleri. Yüklemler NLP’de kişinin bilgiyi işlemden geçirmek için hangi temsil sistemini kullandığını belirlemek için kullanılır.

Uyum

Bir ilişki içerisinde güven, ahenk ve işbirliği olması.

Temsil Sistemleri

Beş duyu: görme, işitme, dokunma (hissetme), koklama ve tatma.

Temsil Sistemi Önceliği

Belirli bir bağlamda işlem ve düzenleme yaparken bir temsil sisteminin sistematik olarak diğerlerine nazaran daha sık kullanılması.

İkincil Fayda

Olumsuz veya problemli gibi görünen bir davranışın aslında başka bir düzeyde olumlu bir işlev görmesi. Örneğin sigara içmek bireyi rahatlayabilir veya belirli bir imajı olmasına yardımcı olabilir.

Durum

Bireyin davranışlarını dayandırdığı zihinsel ve fiziksel koşulların bütünü.

Strateji

Belirli bir hedefe ulaşmak için kullanılan zihinsel süreçler ve davranışlar kümesi.

Alt-modaliteler

Beş duyu tarafından algılanan özel duyusal nitelikler. Örneğin görsel alt-modaliteler: renk, biçim, hareket, parlaklık, derinlik, vs. İşitsel alt-modaliteler: sesin yüksekliği, vurgu, tempo, vs. Dokunsal alt-modaliteler: basınç, sıcaklık, yüzey dokusu, yer, vs.

Yüzeysel Yapı:

Sözel ifade.

Sinestezi:

Temsil sistemleri arasında görme-hissetme veya işitme-hissetme devreleri gibi olguların ortaya çıktığı üst üste binme işlemi. Görme-hissetme devresinde kişide gördüklerinden dolayı hisler uyanır, işitme-hissetme devresinde kişide işittiklerinden dolayı hisler uyanır. Bütün duyu modaliteleri ikili kombinasyonlar halinde birbirlerine bağlanabilir.

T.O.T.E.

Miller, Galanter ve Pibram tarafından geliştirilen bu kavram, bütün davranışlara rehberlik etmek için kullanılan temel geri bildirim döngüsünü tanımlayan “Test-Operate-Test-Exit(Çıkış)” dizisinin ilk harflerinden oluşan kısaltmadır.

Türevler-Arası Araştırma

Yüzeysel yapıda belirgin olmayan anlamları bulma işlemi.

Çevirme

Bir temsilin anlamını başka bir temsildeki aynı anlama bağlama.

Görsel

Görme eylemi veya duyusuyla ilgili.

İyi Biçimlenmiş Koşullar

NLP™’de belirli bir hedef; (1) olumlu olarak ifade edildiğinde, (2) birey tarafından başlatılıp devam ettirildiğinde, (3) ekolojik olduğunda – bütün uyum sistemlerinin kalitesini sürdürdüğünde ve (4) duyu ve deneyimle test edilebilir olduğunda iyi biçimlenmiş olarak kabul edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -nlp terimleri sözlüğü - mutlu   ocuk kare - NLP Terimleri Sözlüğü

Yeni İçerikler

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var...

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...

Kişisel Sınırlar ve İletişim

Ugur, çocukları uyutmaya giden karısının çantasının içindeki telefonuna gizlice bakıyordu ki tam o sırada karısı salona girdi ve yine büyük bir kavga koptu.Yıldız’ın kayınvalidesi...

Gençlik Dönemi

Kişi fırtınalarla başa çıkmak için bu dönemde rehbere ihtiyaç duyuyor. Sık değişen sınav sistemi ile birlikte kendisinde ve ailesinde artan kaygılar gençlerin kişilik gelişim sürecini...
- Advertisement -nlp terimleri sözlüğü - 2019 08 13 14 13 13 - NLP Terimleri Sözlüğü