Odaklanmak İçin Biraz Müzik İşyerinde Performansı Artırabilir

  - isyerinde mutlu ve verimli olmak - Odaklanmak İçin Biraz Müzik İşyerinde Performansı Artırabilir - isyerinde mutlu ve verimli olmak - Odaklanmak İçin Biraz Müzik İşyerinde Performansı ArtırabilirYan bölmedeki adam telefonda konuşuyor. Karşıda biri kâğıt sıkışan fotokopi makinesine sövüyor. Derken kulaklıklar bir anda gözünüze hoş geliyor. Çalınacaklar listenizi dinleseniz acaba kimse buna aldırır mı? Bazı çal ışanlar dikkatlerinin dağıldığını fark ettiklerinde müzik dinlemeyi seviyor. Çevreden çok fazla (ya da çok az) gürültü geliyorsa veya sıkıcı gelen bir işe hareket kazandırmak isteniyorsa da müzik işe yarayabiliyor. Biyolojik açıdan bakı ldığında, melodik sesler beynin ödüllendirme bölümünde dopamin hormonlarının salgılanmasını kolaylaşt ı r ıyor. Minnesota, Rochester’deki Mayo Clinic hekimi Doktor Amit Sood’a göre bu, tatlı bir şey yemek veya hoş bir koku almakla aynı kapıya çıkıyor. İnsanlarda dikkatin kolay dağıldığını aktaran Sood, “Dikkati dağılan bir kafanın mutsuz bir kafa olduğunu biliyoruz. Çünkü böyle anlarda hayattaki eksikliklere odaklanırız”.

  Müzikse bizi bulunduğumuz yere döndürebiliyor” diyor. Miami Üniversitesi’ndeki müzik terapi programında yardımcı doçent olan Teresa Lesiuk, “Müzik tek yönlü düşünme döngüsünü kırar” diyor. Lesiuk müziğin işyeri performansını nası l etki lediğini araşt ırıyor. Onun uzman bilişimcilerle ilgili çal ışmalar ından bir i , müzik dinleyenlerin işlerini daha çabuk bitirdiği ve daha iyi fikirlerle ortaya çıktıklarını gösteriyordu. Sebebi de müziğin morallerini yükseltmesiydi. Lesiuk, “Stresli olduğunuzda kararları daha aceleci alabiliyorsunuz, dikkat odağınız çok dar oluyor. Pozitif bir ruh halindeyse daha çok seçeneği hesaba katıyorsunuz” diyor.

  Lesiuk müzikte kişisel tercihin çok önemli olduğunu da görmüş. Araştırmadaki katılımcılar istedikleri müziği seçip onu istedikleri kadar dinleyebilmiş. Bundan en çok fayda sağlayanlar işlerinde orta vasıflı olanlarken, uzman olarak görünenlerde pek bir etki görülmemiş. İşe yeni başlayanların bazılarında da müziğin dikkatlerini dağıttığını fark etmiş. İşe al ım ajansı Robert Half Technology’nin bölgesel başkan yardımcısı Paul Flaharty, müzik dinlemeyle ilgili çok az şirketin politika sahibi olduğunu belirtiyor. Ancak işyerinde kulaklık takanlar olsa bile öncesinde amirinizle konuşmakta yarar var. Flaharty’nin aktardığına göre bazı yöneticiler kulaklık takan çalışanların kendilerini yeterince işe vermediklerini ve “kendi dünyalarına daldıklarını” düşünebiliyor.

  Flaharty, “Birisi işini iyi yapmadığı zaman, patronlar bütün gün müzik dinlemekten başka bir şey yapmadığını ve bunun verimliliği engellediğini söyleyebilir” diyor. Bir sınır koymak en iyisi, çünkü bütün mesai boyunca kulaklık takmak kaba görünebilir. Sood, tekrar konstantre olmak için 15 ila 30 dakika müzik dinlemenin yettiğini belirtiyor. Ayrıca en yararlı olanlar da sözsüz müzikler. The Philadelphia Inquirer’dan köşe yazarı Daniel Rubin, 33 yıllık gazetecilik hayatında bolca caz ve piyano konçertosu dinlediğini, ama bunu yalnızca iş yetiştirirken yaptığını dile getiriyor.

  “Üç masa ötede tırnaklarını kesen de, hemen yanımda mırıldanan kişi de bana gürültülü geliyor ve başka türlü onların sesini bastıramıyorum” diyor Rubin. Rubin artık çoğunlukla yalnız çal ışıyor ve işyerindeki insanların ona pek işi düşmüyor. Fakat toy bir muhabirken meslektaşları dikkatini çekmekte epey zorlanıyormuş. Rubin, “Bana acil ihtiyaç duyduklarında çaresizlikten bağırıyorlardı” diyor.

  kaynak: sabah

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Odaklanmak İçin Biraz Müzik İşyerinde Performansı Artırabilir
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Liderlerin Karakteristikleri

  Karakteristikler bir lider olarak öne çıkabilmek için gerekli olan bilgi, beceri...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  - BEY N VE HAFIZA - Odaklanmak İçin Biraz Müzik İşyerinde Performansı Artırabilir

  İletişimde kalın!

  76,103BeğenenlerBeğen
  189,319TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et