Ofisler önce eve, sonra cebe taşındı

  İşten eve, evden işe dönemi bitti bitiyor. Sabah 09.00’da başlayıp 17.30’da biten mesailer tarih oluyor. Yeni İş Biçimi olarak adlandırılan yeni modelle artık “kariyer cep”te. Nasıl mı…? İşte cevabı…

  OFİSLER ÖNCE EVE, SONRA CEBE TAŞINDI

  Artık sabah 09.00, akşam 17.00 mantığıyla çalışıp emekli olma zamanı gerilerde kaldı. Akıllı telefonlar, laptoplar ve tabletler ile her yer bir ofis. Amerikalı araştırmacılara göre bu yeni hayat tarzının adı: Yeni İş Biçimi.”Eğer sevdiğiniz bir işi yaparsanız ömrünüz boyunca hiç çalışmazsınız.” demiş eski zamanlarda bir bilge. Oldukça anlamlı olan bu söz günümüzde de geçerliliğini koruyor ama bir farkla; çalışanlar artık kariyerleri boyunca tek bir iş değil birçok farklı işte görev alıyor. Bir diploma sahibi olduktan sonra, 20-30 yıl boyunca sabah 09.00’dan akşam 17.00’e tek bir işte çalışıp emekli olma zamanları birçoğumuz için artık sadece bir nostalji.

  Bu yeni dünyada ’evden işe, işten eve’ kavramı da hızla değişiyor. Akıllı telefonlar, laptoplar ve tabletler ile artık her yer bir ofis. Eskinin home ofisleri yerini, bugünün cep ofislerine bırakıyor. Profesyoneller için temel amaç artık işyerinde belirli bir saati doldurmak değil, belirlenen hedefleri gerçekleştirmek. Sonuç odaklı çalışan profesyoneller işlerini nerede, ne zaman ve nasıl yapabilecekleri konusunda daha serbest kararlar almaya teşvik ediliyorlar. Böylece bugün iş artık sadece ’gidilen bir yer’ değil, ’bir hayat tarzı’ halini alıyor.

  Seattle merkezli Gist adlı bilişim şirketinin kurucusu McCann’a göre bu hayat tarzının adı: ’Yeni İş Biçimi’ (New Workstyle). ’Yeni İş Biçimi’nde son teknoloji araçları, günlük aktivitelerle uyumlu hale gelerek hem iş yaşamımızda hem de kişisel hayatımızda daha başarılı olmamızı, fikirlerimizi hayata geçirmemizi ve üretken olmamızı sağlıyor. Bu konuda araştırma yapan uluslararası şirketlerin ortaya koyduğu raporlar ise karşımıza oldukça ilginç veriler çıkarıyor:

  13 ülkeden 2 bin 600 profesyonel çalışan ile araştırma yapan CISCO’nun raporuna göre her beş çalışandan üçü maaşı daha az bile olsa mekan kısıtlaması olmayan bir yerde çalışmayı tercih edeceğini söylüyor. Yine aynı araştırmaya göre çalışanların yalnızca yüzde 46’sı ofiste çalıştıklarında kendilerini üretken hissediyorlar. Evde çalıştığında kendini üretken hissedenlerin oranı yüzde 38. Uçakta, otelde, kafede ve hatta toplu taşıma araçlarında çalışmanın kendilerini üretken yaptığını düşünenlerin toplam oranı yüzde 7. Üretken olmak için belirli bir mekan tercihi olmayanların oranı ise yüzde 9. Bu grup için üretkenliğin mekan sınırı yok.

  Dijital dünya üzerine çalışmalar yapan comScore’un bir araştırmasına göre mobil internet imkanlarının artmasıyla ofis bilgisayarlarından e-postalarına bakanların sayısı giderek azalıyor. 2009 ve 2010 yılları arasında masaüstü bilgisayarlar üzerinden e-postalarına erişenlerin sayısı yüzde 6 oranında azalırken, mobil internet ile cep telefonlarından e-postalarını okuyanların sayısı yüzde 36 oranında artmış. Bu durum çalışanların işlerini ofis dışından da takip edebildiklerini gösteriyor.

  ***

  Tablet bilgisayarlar elden düşmüyor

  Binden fazla uluslararası şirkette 3 bin 500’den fazla kişiyle görüşen iPass adlı şirketin yapmış olduğu araştırmaya göre ise her 5 çalışandan yaklaşık 2’si işlerini yapmak için bir tablet bilgisayar kullanıyor. Tablet bilgisayar kullanımı için harcanan zamanın toplam yüzde 71’i e-posta alışverişi ve internette sörf yapmak için kullanılıyor. Tablet kullanan çalışanların yaş gruplarına bakıldığında büyük çoğunluğun 22-34 yaş arasında olduğu gözlemleniyor. En az kullanım oranı ise 55-64 yaş aralığında.

  300’den fazla Hollandalı yönetici arasında bir araştırma yapan SSI adlı şirkete göre akıllı telefon sahibi olan yöneticilerin yüzde 24’ü ve tablet bilgisayar sahibi olan yöneticilerin yüzde 20’si sıklıkla ofis dışından çalışıyorlar. Bu yöneticilerin yarıdan fazlası ise şirketleri ile ilgili karar alırken tablet bilgisayarlarını kullanmaktan çekinmiyorlar. Twitter: @denizergurel

  Yazan : zaman / Deniz Ergüler

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Müşteri Psikolojisi ve 3 Tüketici Davranışı

  Bir pazarda, arz edilen mal ve hizmetleri satın alan tüketiciler 3...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,639BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et