Birçok insan “yatağa kızgın girmeyin” uyarısını duymuştur. Araştırmalar kanıtlandı. Öfkeyle yatınca zararla kalkıyorsunuz.

O ünlü atasözü şöyle der: Yatağa asla kızgın gitme yoksa kötü duygular birikir ve öfken çığ gibi büyür. Geçenlerde The Journal of Neuroscience isimli dergide yayınlanan bir araştırma, bunda bir doğruluk payı olabileceğini ortaya çıkardı:

Olumsuz duygularla yatağa girmek, onları “muhafaza etmemize” yol açıyor. Çalışmada araştırmacılar 106 deneğe çeşitli duyguları açığa çıkaran resimler gösterdi. Bazı durumlarda ortaya çıkan duygular olumsuz (örneğin bir trafik kazası), bazı durumlarda ise, resimler pozitif ya da nötr duygular yaratıyordu. Araştırmacılar 12 saat sonra deneklere hem yeni resimler hem de bir önceki resimleri gösterdi.

Resimler bazılarına uyku dolu bir gecenin bazılarına da uyanık kalınan bir günün ardından gösterilmişti. Rüyaların gerçekleştiği, hızlı göz hareketi (HGH) adı verilen uyku evresinde de beyin aktivitelerini ölçtüler. Uyanık kalmanın rahatsız edici görüntüleri ikinci kez görmenin yarattığı duyguları körelttiğini ortaya çıkardı. Fakat deneklerin uyuyup uyandıktan sonra verdikleri tepki, resimleri ilk kez gördüklerinde verdikleri tepki kadar güçlüydü. Uyku, duyguların şiddetinin korunmasını sağlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.