Öğrencilerin ve Anne Babaların TEOG’la İlgili Cevap Aradığı Sorular

0

Merhaba,

Bu yazımda öğrencilerin ve anne babaların şu sıralarda en çok önemsediği konuda yazmaya karar verdim yani TEOG hakkında.

TEOG ne mi? TEOG kısaltmasının açılmış hali “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş” dir. Yani ortaokulda okuyan çocuklarımız bu sınav sonrasında gidecekleri liseyi belirleyecekler. TEOG sınavlarından aldıkları puanlar ile okul başarı puanlarının ortalaması alınarak elde edilecek yerleştirme puanı ile çocuklarımız lise tercihlerinde bulunacaklar. Ben bu yazımda bu sistemden bahsetmeyeceğim daha çok bana en çok sorulan sorulara cevap vereceğim.

Unutmadan sınavlarla ilgili kesin bilgiyi kimse veremez bunu siz öğrencilerimiz belirleyeceksiniz. Ancak bazı tahminlerde bulunabiliriz. Gelelim sorularınıza ve cevaplarınıza:

Soruların en zirvesinde “Bu sene liselerin puanı artar mı?” sorusu yer almakta.

Öncelikle bu sene liselerin puanın artmasını ve azalmasını etkileyen temel unsur sizlerin yerleştirme puanları olacaktır. Ancak öğrencilerden aldığımız dönütler bizlere TEOG sorularının tahminden daha kolay olduğunu göstermektedir. Bu nedenle geçen seneki lise taban puanlarına göre bu seneki puanlarda artış olacağını söyleyebiliriz. Ancak puanlardaki artış Fen lisesi veya daha yüksek puanlar ile öğrenci alan liselerde daha az olacakken orta düzeylerdeki liselerde daha yüksek olacaktır. Çünkü fen liseleri gibi daha yüksek puanlar ile alan okullar geçen senede zaten yüksek puan ile aldığı için yükselişte buna bağlı olarak daha az olacaktır. Ancak diğer liselerde artış daha yüksek olacaktır. Örneğin, SBS-2010 da yani geçen sene 485 ile alan bir okulun puanındaki artış 5-10 puan arasında olabilirken SBS-2013 de taban puanı 300 olan bir okulun puanındaki artış ise 30-40 puan arasında olabilir.

Gelelim zirvenin bir altındaki soruya “TEOG bitti puanlarımız oluştu mu?”

Sizin liselere yerleştirme puanlarınızın oluşmasında sadece TEOG sınavları etkili değil. Eğitim öğretim hala devam ediyor. Üstelik okullarınızdaki üçüncü yazılı sınavları da henüz yapılmadı. Bu sınavlar sizin 8. sınıftaki yıl sonu başarı puanınızı belirleyecek. Lise yerleştirme puanınız hesaplanırken girmiş olduğunuz iki TEOG’dan aldığınız puanların %70’i ile 6.7. ve 8. sınıftaki Yıl Sonu Başarı Puanı ortalamanızın %30’u etkili olacaktır. Yeni birbirine yakın bir çok TEOG puanının olacağını tahmin etmek soruların kolay olmasından dolayı zor olmayacaktır. Öyleyse öğrencilerin yerleştirme puanlarında okul sınavlarını küçümseme gibi bir hataya düşmesini istemem. Buradan sizi uyarayım; okul sınavlarına çalışın ve senenin başıymış gibi okula devam edin. Unutmayın uzun maraton koşularında atletler maratonun başında aynı hızda koşarlar ama hedefe az kaldığında hızlanarak birbirlerini geçmeye çalışırlar. Sizde uzun bir maratonun sonundasınız yavaşlamayın her zamanki gibi çalışın.

İLGİLİ YAZI :  Kendimizle Başbaşa Kalmak

Gelelim Üçüncü soruya “Okuldaki üçüncü sınavlar bitince okula gitmeye gerek var mı?

Şunu sakın unutmayın TEOG sisteminin getirdiği ve bir çok kişinin gözünden kaçan “devamsızlık” konusudur. TEOG sınavları sonrasında aynı puanı alacak aday sayısının oldukça fazla olacağını düşünüyorum. Peki aynı puanı alanların liseye yerleştirilmesinde bakanlık hangi yöntemi uygulayacak?

Aynı puanı alanlar tercih ettikleri liseye yerleştirilirken şu sıralamaya göre yerleşecek:

1) Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı yüksekliği,

2) Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği,

3) Tercih önceliği,

4) Özürsüz devamsız gün sayısının azlığı.

Gördüğünüz gibi devamsızlık sayısı öğrencilerin yerleştirilmesi sırasında oldukça etkili. Dolayısıyla öğrencilere önerim okulun son gününe kadar sıranızdaki yerinizde olmaya özen gösterin. Hocam oraya kadar gelmez diyen arkadaşlara ise şunu söyleyebilirim. Stevens-Johnson Sendromu diye bir hastalığı hiç duydunuz mu? Büyük bir ihtimalle duymadınız. Ama bu hastalığa yakalanan insanlar dünyamızda var. Ve bu hastalığa yakalanma ihtimali milyonda birdir. Yani ancak bir milyon kişiden birinde görülebiliyor bu hastalık. İşte aynı puana sahip olup devamsızlık yaptığı için bir yere yerleşemeyen öğrencinin bununla karşılaşma oranı emin olun milyonda bir ihtimalden daha yüksektir.

Daha söyleyecek çok şey var. Ama yazı uzuyor. Ayrıca diğer yazılara da konu kalsın:))

Görüşmek üzere.

Unutmadan bunlar sadece bir tahmin…

Ahmet Yıldız

iletisim@ahmetyildiz.com