Pazar, Ocak 19, 2020

Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
yağmur’un ardındaki işık - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -
Öğretmen Göktül Bakdık’ın Bolvadin’de cezaevinde anneleriyle birlikte kalan çocukların anaokuluna gitmesi için başlattığı proje yurt geneline yayıldı.
- Advertisement -

Yağmur, 3 yaşındaydı. Annesiyle birlikte Afyon Bolvadin Cezaevi’nde kalıyordu. 21 yıllık bir okulöcesi öğretmenin duvarların ardından anneleriyle birlikte kalan çocukları fark etmesiyle hayatı değişti. Göktül Bakdık öğretmen yaşadığı ilçede cezaevindeki 3-6 yaş çocukların gündüzleri okul öncesi eğitim alabilmeleri için 2008’de bir proje başlattı. Yağmur ilk öğrenci oldu, projeye adını verdi: ‘Yağmurun arıdndandaki Işık’.

Proje ilçe sınırlarını aştı, AB hibesi aldı, 7 ile yayıldı. 2011 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı bu projeden esinlenerek Adalet Bakanlığı bir protokol imzaladı ve cezaevindeki çoukların ücretsiz servislerle dışarıdaki okulöncesi okularda eğitim almalarını sağlandı. Göktül öğretmen ve ekibinin Yağmur ile başlayan projesi cezaevlerindeki yüzlerce Yağmur’un hayatını değiştirdi.

Cezaevinde Kalan Bir Çocuğun Fotoğrafı yağmur’un ardındaki işık - fft64 mf1395810 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık” yağmur’un ardındaki işık - fft64 mf1395810 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”
Cezaevinde Kalan Bir Çocuğun Fotoğrafı

Her şey Bolvadin Cezaevi Müdürü Mehmet Olcar ile cezaevinde annelerinin yanında kalan çocuklar olduğu konuşulurken başladı. Ömer Peker, Kadir Eker, Züleyha Zengin, Nihat İnan’dan oluşan ekip Bakdık koordinatörlüğünde cezaevine giderek annelere projeyi anlattı ve çocuklarını anaokuluna göndermeleri için ikna etti. Bakdık, çocukların her gün okul servisi ile cezaevinden alınıp anaokuluna getirilmesini ve sonrasında tekrar cezaevine bırakılmasını sağladı. İlk öğrenci Yağmur’du. Cezaevinden ürkek adımlarla çıkıp okula geldiğinde “Akşama eve, annemin yanına dönecek miyim” diye sordu. Annesinin olduğu her yer onun için evdiydi. Projeye eğitim almaya başlayan ilk çocuk olan Yağmur adını verdi: ‘Yağmur’un Ardındaki Işık’.

Sonra Yağmur’lar giderek çoğaldı. Aynı zamanda cezaevinde kadınlara, ilçelerdeki öğretmenlere eğitimler verildi. 2008-2010 yılları arasında, Afyon Bolvadin’deki anaokulunun imkânları ile devam eden proje, Afyonkarahisar’ın Merkezi Finans İhale Birimi Hükümlü Başkanlığı’ndan hibe desteği aldı. Bakdık ve ekibi projenin diğer illere de yayılması için çalışmalara başladı.

En çok kadın tutuklu ve hükümlünün olduğu Antalya, Eskişehir, Kayseri, Ankara , Denizli, İstanbul ve Afyon’daki devlet anaokulları ile cezaevlerini dolaşarak cezaevlerinde kalan çocukların da okula kabul edilebileceğini anlattılar. Tüm bu çalışmaların sonucunda, Afyon ve çevre ilçelerdeki cezaevlerinde yaşayan 32 çocuk anaokullarına kayıt oldu.

2011 yılında ise Bakdık’ın projesinden esinlenen Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile bir protokol imzalayarak projenin Türkiye genelinde uygulanması için harekete geçti. Türkiye genelinde cezaevlerinde olan 479 çocuk artık ücretsiz olarak servislerle okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim alma hakkına sahip.
Bakdık’ın projesi tüm cezaevindeki çocuklara ulaştı. Yağmur ise şimdi ikinci sınıf öğrencisi. Onun gibi yüzlerce çocuğun hayatı projeyle değişti. İlkokula başladıklarında o zamana kadar cezaevinden çıkmadan okul ortamına giren çocuklar, hem eğitimle hem bilişsel hem sosyal hem de fiziksel anlamda gelişti. Sosyalleşmelerinde, boy ve kilolarında artış tespit edildi.

‘Fark yaratan’ öğretmenler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Yarışması’na başvuran 5 bin 471 proje arasından ödüle layık görülen ilk 13 proje arasında yer alan ‘Yağmurun Ardındaki Işık’ projesi, Sabancı Vakfı’nın yeni fark yaratanı seçildi. Toplumsal gelişmeye katkıda bulunan sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini ‘Fark Yaratanlar’ programıyla kamuoyuna anlatıldığı programda Bakdık da yer alıyor.

Anne gözüyle proje

fft16_mf1395809 yağmur’un ardındaki işık - fft16 mf1395809 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık” yağmur’un ardındaki işık - fft16 mf1395809 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

Cezaevindeki anneler, Göktül Bakdık’ın (üstte) başlattığı ‘Yağmurun Ardındaki Işık’ projesinin kendileri ve çocukları için ne anlama geldiğini çizdi. AB Delegasyonundan bir fotoğrafçı da çocukları fotoğrafladı. Annelerin çizimleri, çocukların fotoğraflarıyla birleştirilerek bir sergi de açıldı.

Kaynak: Radikal –  02/04/2013

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -yağmur’un ardındaki işık - mutlu   ocuk kare - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -