Cumartesi, Aralık 14, 2019
  • Kişisel Gelişim
  • Başarı Video

Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
yağmur’un ardındaki işık - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
Öğretmen Göktül Bakdık’ın Bolvadin’de cezaevinde anneleriyle birlikte kalan çocukların anaokuluna gitmesi için başlattığı proje yurt geneline yayıldı.

Yağmur, 3 yaşındaydı. Annesiyle birlikte Afyon Bolvadin Cezaevi’nde kalıyordu. 21 yıllık bir okulöcesi öğretmenin duvarların ardından anneleriyle birlikte kalan çocukları fark etmesiyle hayatı değişti. Göktül Bakdık öğretmen yaşadığı ilçede cezaevindeki 3-6 yaş çocukların gündüzleri okul öncesi eğitim alabilmeleri için 2008’de bir proje başlattı. Yağmur ilk öğrenci oldu, projeye adını verdi: ‘Yağmurun arıdndandaki Işık’.

Proje ilçe sınırlarını aştı, AB hibesi aldı, 7 ile yayıldı. 2011 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı bu projeden esinlenerek Adalet Bakanlığı bir protokol imzaladı ve cezaevindeki çoukların ücretsiz servislerle dışarıdaki okulöncesi okularda eğitim almalarını sağlandı. Göktül öğretmen ve ekibinin Yağmur ile başlayan projesi cezaevlerindeki yüzlerce Yağmur’un hayatını değiştirdi.

Cezaevinde Kalan Bir Çocuğun Fotoğrafı yağmur’un ardındaki işık - fft64 mf1395810 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık” yağmur’un ardındaki işık - fft64 mf1395810 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”
Cezaevinde Kalan Bir Çocuğun Fotoğrafı

Her şey Bolvadin Cezaevi Müdürü Mehmet Olcar ile cezaevinde annelerinin yanında kalan çocuklar olduğu konuşulurken başladı. Ömer Peker, Kadir Eker, Züleyha Zengin, Nihat İnan’dan oluşan ekip Bakdık koordinatörlüğünde cezaevine giderek annelere projeyi anlattı ve çocuklarını anaokuluna göndermeleri için ikna etti. Bakdık, çocukların her gün okul servisi ile cezaevinden alınıp anaokuluna getirilmesini ve sonrasında tekrar cezaevine bırakılmasını sağladı. İlk öğrenci Yağmur’du. Cezaevinden ürkek adımlarla çıkıp okula geldiğinde “Akşama eve, annemin yanına dönecek miyim” diye sordu. Annesinin olduğu her yer onun için evdiydi. Projeye eğitim almaya başlayan ilk çocuk olan Yağmur adını verdi: ‘Yağmur’un Ardındaki Işık’.

Sonra Yağmur’lar giderek çoğaldı. Aynı zamanda cezaevinde kadınlara, ilçelerdeki öğretmenlere eğitimler verildi. 2008-2010 yılları arasında, Afyon Bolvadin’deki anaokulunun imkânları ile devam eden proje, Afyonkarahisar’ın Merkezi Finans İhale Birimi Hükümlü Başkanlığı’ndan hibe desteği aldı. Bakdık ve ekibi projenin diğer illere de yayılması için çalışmalara başladı.

En çok kadın tutuklu ve hükümlünün olduğu Antalya, Eskişehir, Kayseri, Ankara , Denizli, İstanbul ve Afyon’daki devlet anaokulları ile cezaevlerini dolaşarak cezaevlerinde kalan çocukların da okula kabul edilebileceğini anlattılar. Tüm bu çalışmaların sonucunda, Afyon ve çevre ilçelerdeki cezaevlerinde yaşayan 32 çocuk anaokullarına kayıt oldu.

2011 yılında ise Bakdık’ın projesinden esinlenen Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile bir protokol imzalayarak projenin Türkiye genelinde uygulanması için harekete geçti. Türkiye genelinde cezaevlerinde olan 479 çocuk artık ücretsiz olarak servislerle okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim alma hakkına sahip.
Bakdık’ın projesi tüm cezaevindeki çocuklara ulaştı. Yağmur ise şimdi ikinci sınıf öğrencisi. Onun gibi yüzlerce çocuğun hayatı projeyle değişti. İlkokula başladıklarında o zamana kadar cezaevinden çıkmadan okul ortamına giren çocuklar, hem eğitimle hem bilişsel hem sosyal hem de fiziksel anlamda gelişti. Sosyalleşmelerinde, boy ve kilolarında artış tespit edildi.

‘Fark yaratan’ öğretmenler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Yarışması’na başvuran 5 bin 471 proje arasından ödüle layık görülen ilk 13 proje arasında yer alan ‘Yağmurun Ardındaki Işık’ projesi, Sabancı Vakfı’nın yeni fark yaratanı seçildi. Toplumsal gelişmeye katkıda bulunan sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini ‘Fark Yaratanlar’ programıyla kamuoyuna anlatıldığı programda Bakdık da yer alıyor.

Anne gözüyle proje

fft16_mf1395809 yağmur’un ardındaki işık - fft16 mf1395809 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık” yağmur’un ardındaki işık - fft16 mf1395809 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

Cezaevindeki anneler, Göktül Bakdık’ın (üstte) başlattığı ‘Yağmurun Ardındaki Işık’ projesinin kendileri ve çocukları için ne anlama geldiğini çizdi. AB Delegasyonundan bir fotoğrafçı da çocukları fotoğrafladı. Annelerin çizimleri, çocukların fotoğraflarıyla birleştirilerek bir sergi de açıldı.

Kaynak: Radikal –  02/04/2013

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -yağmur’un ardındaki işık - mutlu   ocuk kare - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

Yeni İçerikler

video yağmur’un ardındaki işık - video small - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

İyi ve Mutlu Bir Yaşamı Ne Sağlar?

Hayatımız boyunca bizi sağlıklı ve mutlu eden şeyler nedir? Eğer, şimdiden geleceğiniz için...

Bilim Adamları Çocuğunuz İçin Önemli 3 Beceriyi Belirledi

Çocuklarımızı başarılı insanlar olarak yetiştirmeyi hayal ediyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz: onlara en iyi oyuncakları alıyoruz, farklı gelişim etkinlikleri için çok fazla...

İlham Veren Öğrenme Anları Fotoğrafları

Uluslararası fotoğrafçıların ilham verici çekimleri, öğrenmenin ve birbiriyle bilgi paylaşımının önemini ortaya koyuyor: sınıflardan manastırlara, aşağıdaki en iyi 50 #Education2019 finalistini keşfet...
video yağmur’un ardındaki işık - ico video large - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor?

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç...

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var mı? İşte soruların bilimsel cevabı.
- Advertisement -yağmur’un ardındaki işık - 2019 08 13 14 13 13 - Öğretmen Işık Yaktı:”Yağmur’un Ardındaki Işık”