Pazar, Ocak 19, 2020

Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
eğitim akıllı uygulamaları - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Eğitimde kullanılacak eğitim akıllı uygulamaları ile öğretmenler daha dijital eğitim ortamları oluşturabilirler.

Eğitim öğretim yılı başlıyor.

- Advertisement -

Öğrenciler, veliler ve öğretmenler okula hazırlanıyor.  Peki biz öğretmenler okula ne kadar hazırız? Öğretmen olarak sınıflarımızı süsledik mi? Öğrencilerimiz için yeni aktiviteler düşündük mü?

Bu soruların yanına artık birkaç soru daha eklendi çağımızda: Öğretmen teknolojik açıdan hazır mı? Öğrencileriyle bu yeni yılda neler uygulayacak?

Bu iki soru basit gözükse de, teknolojiyi kullanan okullarda sınıf öğretmenlerinin binlerce uygulamanın içinden hangi uygulamaları kullanacağı konusu hala bilinmezlik taşıyor.

Bir sınıf öğretmeni olarak cep telefonum, iPadim ve bilgisayarımla okulumda ve sınıfımda kullandığım, hayatımı kolaylaştıran temel uygulamalardan bahsetmek istiyorum sizlere.

Saklama ve Ortak Çalışma Alanı: Google Drive

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarZümre arkadaşlarınızla sanal ortamda bir araya gelip çalışmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yoğun geçen okul günlerinde zümre toplantısı yapabilmek bazen zor oluyor. Ama artık toplantılarınızı ya da ders planlarınızı ortak bir döküman üzerinde, nerede olursanız olun bir arada çalışıp, yazıp, çizip, sohbet edebilir; kimin ne yazdığını, nerede değişiklik yaptığını da rahatça görebilirsiniz.

Ayrıca yıl içerisinde biriken arşiviniz için ekstra harddisk almanıza gerek yok. Google Drive size son derece güvenli bir saklama alanı sunuyor. Oluşturduğunuz arşivi burada saklayabilir, dilediğinizde arkadaşlarınızla paylaşabilir ve herhangi bir akıllı cihazdan ulaşabilirsiniz.

Gerçek Sınıfınızın Sanal Hali: Google Classroom

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarSınıfınızı sanal hale getirip tek tuşla tüm öğrencilerinize ulaşmak istiyorsanız Google Classroom sizin için harika bir seçenek! Bu ücretsiz uygulamayı tüm akıllı cihazlarınıza indirebilirsiniz. Sınıfınızı oluşturun, ister öğrencilerinizi kendiniz ekleyin ister öğrencilerinizle kod paylaşarak onların katılmasını sağlayın. İşte sınıfınız hazır!

Peki neler yapılıyor bu sanal sınıfta:

*Google Drive üzerinden Google Dökümanları kullanarak rahatça ödevler hazırlayabilir, bu ödevleri öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Merak etmeyin hazırladığınız ödev orijinal haliyle sizde kalacak, tek bir seçeneğe tıklamanızla Google otomatik olarak öğrencilerinize ödevin kopyasını gönderecektir.

Öğrencilerinize ödevleri için teslim süresi belirleyin.
Google yine sizin için öğrencilerinizden gelen ödevleri öğrenci isimleriyle birlikte Google Drive’da sizin için özel bir klasörde saklar.
Ödevler menüsünden ödevleri kontrol edin, yorum kısmından öğrencilerinize geri bildirimler verin ve not bölmesinden ödevleri notlandırın.
Öğrencilerinize duyurular yapın, derse hazırlık yapmaları için videolar, dosyalar paylaşın.

Sınıf Yönetimi Aracı: ClassDojo

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarBu cici avatarlar sizin öğrencileriniz olacak! Yine ücretsiz bir uygulama olan ClassDojo uygulaması İngilizce ve Türkçe olarak hizmet veriyor. Uygulamayı indirip yükledikten sonra öğrencilerinizin isimlerini yazın ve sınıfınızı oluşturun. Uygulamada esas olan olumlu davranışlar ve geliştirilmesi gereken davranışların belirlenmesi.

Görmüş olduğunuz bu davranışları sizler kendi sınıfınızın yapısına göre değiştirebilir, puanlamayı düzenleyebilirsiniz. Öğrenciler kendi avatarlarını çok seviyor, sınıfa yansıttığınızda yüksek puan almaları için ellerinden geleni yapıyorlar. Böylelikle öğrencilerle birlikte gidilen her yerde yönetim çok kolaylaşıyor.

Özel günler için Fragman/ Film oluşturma Sanatı: iMovie

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarBelirli günler ve haftalar, yıl sonu gösterileri sınıf öğretmenleri için olmazsa olmazlar listesindedir. Bu günleri ve gösterileri öğrencilerinizle özelleştirmek ve güzel anılar bırakmak artık çok kolay. iMovie’nin iPad uygulaması oldukça basit ve Türkçe arayüzüyle kullanabileceğiniz bir uygulama. Tek yapmanız gereken öğrencilerinizin aktivite yaparken, sınıfta çalışırken, oyun oynarken vs. fotoğraflarını/videolarını çekmek. iMovie’ye giriş yaptığınızda sizden fragman/film teması seçmeniz istenecek. Sonrasında beğendiğiniz bir tema üzerine fotoğraf ve/veya videolarını ekleyerek, ara ara yazılarla süsleyerek sınıfınıza özel fragman/filmler oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda iMovie uygulamasıyla hazır videolar üzerinden de düzenlemeler yapabilir, aralarına yazı ve görseller ekleyebilirsiniz.

Sınıfınızdaki Sanal Duvar: Padlet

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarDerse başlarken öğrencilerinizin ön bilgilerini, ders sonunda öğrencilerinizin neler öğrendiğini, bir aktivite yaparken öğrencilerinizin görüş ve önerilerini bu duvarla öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken padlet.com adresinden hesap açmanız, bir duvar yaratmanız ve duvarın linkini öğrencilerinizle paylaşmanız. Ayrıca sadece sınıf içerisinde değil, öğrencileriniz evdeyken bile bu duvara girebilir, sorularınıza cevap verebilir. Türkçe dil seçeneği de sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Eğlenceli, Renkli, Anlık Değerlendirme Aracı: Kahoot

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarBirinci sınıftan itibaren rahatlıkla uygulayabileceğiniz, öğrencilerin hayran olduğu, değerlendirme aracı olarak kullanabileceğiniz Kahoot, sizlere renkli ve bir o kadar yararlı bir dünyanın kapılarını açıyor. Bilgisayarınızdan getkahoot.com adresine giriş yaparak işlediğiniz konularla ilgili bir quiz oluşturun, projeksiyondan sınıfınıza yansıtın. Öğrencilerinizin iPadlerinden kahoot.it adresine girerek uygulamayı ana ekrana ekleyin ya da bu işlemi öğrencilerinizle birlikte adım adım yapabilirsiniz, çok basit bir işlemdir. Ana ekrana eklenen uygulama, öğrencilerinizin hazırladığınız quize girmesini sağlayacaktır. Öğrencileriniz isimlerini yazıp hazırladığınız quize bağlanacak, soruları tahtadan okuyup şekilli olan cevap şıklarını kendi iPadinde görecektir. Süreli olan sorular ve arkadan gelen gerilim müziği quize heyecan katıp öğrencilerinizin dikkatini anında toplayacaktır. Burada amaç hızlı ve dikkatli olmaktır. En hızlı olan en çok puanı alır.

Sanal ve Renkli Zihin Haritaları Oluşturun: Popplet

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarApp Store’da ücretsiz bir uygulama olan Popplet Lite ile öğrencileriniz birbirinden renkli zihin haritaları oluşturabilir. İşlediğiniz bir konuyla ilgili öğrencilerinizden zihin haritası oluşturmasını isteyebilirsiniz. Görsellerle, yazılarla öğrencileriniz tarafından hazırlanan zihin haritalarını kaydedip çıktı alabilir ve rahatlıkla sınıf panonuzda, sene sonunda yapılacak olan portfolyo sunumlarınızda kullanabilirsiniz.

Özel Günler için Poster/Kartpostal/Kolaj Hazırlamanın Renkli Hali: Canva

eğitim akıllı uygulamaları - maxresdefault 12 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - maxresdefault 12 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarÜcretsiz bir uygulama olan Canva ile hem bilgisayarınızda hem iPadinizde özel günler için sınıfınıza özgün renkli tasarımlar yapabilirsiniz. Kart, kolaj, poster, sosyal medya için görseller ve dahasını bu uygulamada göreceksiniz. Tasarımların bazıları ücretlidir, ancak ücretsiz olan şablonlar da sizin için ideal olacaktır. Basit bir arayüze sahip olduğu için de 3. ve 4. sınıf öğrencilerinizden poster hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

İncelemek İçin Tıklayınız: https://www.canva.com/tr_tr/ 

Kodlamayla Hikayeler Oluşturun: Scratchjr

Kodlamayla Hikayeler Oluşturun: Scratchjr eğitim akıllı uygulamaları - pbskids scratchjr app 0 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - pbskids scratchjr app 0 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar
Kodlamayla Hikayeler Oluşturun: Scratchjr

Scratchjr öğrencilerinize kodlama ve hikaye oluşturmanın kapılarını aralıyor. Bilindiği üzere teknoloji kullanan okullar artık kodlama haftasını önemsiyor, hatta bunu sürece yaymaya çalışıyor.

Kodlama çocuğa sadece sonuca ulaşma gayesi vermez; sonuca ulaşırken atacağı her adımı düşünmek, adımı attığında çıkacak sonucu öngörmek ve planlı bir şekilde hareket etmeyi öğretir. Algoritmik düşünme becerisi de buradan doğar.

Okul öncesi 5 yaştan itibaren rahatlıkla kullanabileceğiniz Scratchjr sevimli karakterler ve arkaplanlarla öğrencilerin çoktan göz bebeği oldu.

Öğrencileriniz karakterler üzerinden bir hikaye oluşturup, bu hikayeye uygun arkaplanlar seçip, sayfa sayfa karakterlere kodlar yazarak onlara hayat verebilirler.

Dijital Kitap Oluşturma: Book Creator

eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar eğitim akıllı uygulamaları - Screen Shot 2015 09 27 at 10 - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı UygulamalarDijital kitap/kitapçık/broşür hazırlamak artık çok daha basit. 1. Sınıftan itibaren kullanabileceğiniz bu uygulamayla öğrencileriniz kendilerine özgün dijital kitapçıklar hazırlayabilecekler. İster görsel ekleyerek, ister klavyeden yazı yazarak, ister elle çizim yaparak dijital kitapçıklar hazırlanabilir.

İşlediğiniz bir konu ile ilgili öğrencilerinizden araştırma yapmalarını ve bunu bir kitapçık haline getirmelerini isteyebilirsiniz. Ayrıca özel günlerle ilgili resimlerle dolu broşürler hazırlattırabilirsiniz. 1.Sınıf öğrencileri de öğrendikleri ses gruplarıyla ilgili eğlenceli çizimlerle dolu dijital bir kitapçık hazırlayabilirler. Daha fazlası sizde ve öğrencilerinizde!

Gördüğünüz gibi istediğiniz her konuda öğrencilerinizle birlikte bu araçları kullanarak yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilir, el emeği teknolojik ürünlere ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken derslerinizi planlarken bu araçları da dahil etmeniz!

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -eğitim akıllı uygulamaları - mutlu   ocuk kare - Öğretmenlerin Eğitim İçin Kullanabilecekleri Akıllı Uygulamalar

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -