Okula Öğlene Yakın Giden Ergenler Daha Başarılı Olacaktır

  Ergenlerin bir çoğu uykusunu almadığı taktirde okul sıralarında uyuyor. Ergen gençler saat kaçta yatmalı?, Neden okula geç gitmeli? İşte bu sorulara bilimsel cevaplar..

  İngiliz bilim adamı Paul Kelley, ergenlerin uyku eksikliği sorunu ile mücadele için okullarda ders saatlerinin saat 11’e çekilmesini önerdi.

  Bradford’da düzenlenen İngiltere Bilim Festivali’nde bir konuşma yapan Kelley, İngiltere’de ergenlerin ortalama haftada 10 saat eksik uyuduklarına dikkat çekti.

  İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Oxford Üniversitesi Uyku ve Kavramsal Nörobilim Enstitüsü Profesörü Kelly, bu kişilerin uyku sorununun, 24 saatlik bir mesaide çalışan genç bir doktorunkinden fazla olduğunu söyledi.

  Okula başlama saati 16 yaşındakiler için 10, 18 yaşındakiler için ise 11 olmalı. - ergen ve uyku 300x200 - Okula Öğlene Yakın Giden Ergenler Daha Başarılı Olacaktır - ergen ve uyku 300x200 - Okula Öğlene Yakın Giden Ergenler Daha Başarılı Olacaktır
  Okula başlama saati 16 yaşındakiler için 10, 18 yaşındakiler için ise 11 olmalı.

  Kelley ‘bir neslin yaşam koşullarını düzeltmek için’ ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde derslere erken başlanmasına son verilmesini istedi.

  İngiliz bilim adamına göre 8-10 yaş grubundaki çocuklar okula en erken sabah 8 buçukta başlamalı. Okula başlama saati 16 yaşındakiler için 10, 18 yaşındakiler için ise 11 olmalı.

  ‘Biyolojik saatleri farklı’

  Profesör Paul Kelley, ergenlerin biyolojik saatlerinin diğer kişilerden farklı olduğuna dikkat çekiyor. Akşam saatlerinde orta yaşta bir kişinin vücudunun “Yatağa git, uyuma vakti”, bir ergenin vücudunun ise “Asla yatağa gitme. Uykum yok” dediğini söylüyor.

  Kelly’e göre okul saatlerinin doğru şekilde değiştirilmesi halinde, hem ergenlerin başarı oranı artabilir, hem de bu kişlerin fiziksel ve ruhsal sağlığı daha iyi olur, bu da aile yaşamına da olumlu yansır.

  Uykusunu alan ergenlerin ders başarıları artıyor.. - ergenlikte uyku 300x199 - Okula Öğlene Yakın Giden Ergenler Daha Başarılı Olacaktır - ergenlikte uyku 300x199 - Okula Öğlene Yakın Giden Ergenler Daha Başarılı Olacaktır
  Uykusunu alan ergenlerin ders başarıları artıyor..

  67 yaşındaki Kelly, eski bir okul müdürü ve dört çocuk babası. Teorilerini 15 yaşındaki oğlu ile görev yaptığı Monkseaton Ortaokulu’nda da denemiş. Derslerin başlangıç saatlerini sabah 10’a çekmiş.

  Kelly, çocukların konsantrasyonlarının arttığını, okulda atmosferin tamamen değiştiğini, öğrencilerin birbirlerine ve öğretmenlerine daha iyi davrandığını, ailelerinin de çocuklarından daha fazla memnun olduklarını söylüyor.

  Çocukların İngilizce ve matematik sınavlarındaki başarı oranının ilk yıl yüzde 19, ikinci yıl da yüzde 18 arttığını da ekliyor.

  Yazarbbc
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Okula Öğlene Yakın Giden Ergenler Daha Başarılı Olacaktır
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Paraya Ulaşmak Seninde Olsa Hiçte Kolay Değil

  Taylan'da para çekerken fotoğrafı çekilen adam popüler oldu. O fotoğraf dünyaya İnternet yoluyla...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Okula Öğlene Yakın Giden Ergenler Daha Başarılı Olacaktır

  İletişimde kalın!

  75,970BeğenenlerBeğen
  187,997TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et