Okula Uyum Programı İle Okul Oryantasyon Kitapçıkları

0

Okula Uyum Programı Kapsamında okullara yeni gelen çocukların oryantasyonunu sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile üç kitapçık hazırlandı.

Bu kitapçıkların indirerek kurumlarınızda uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki butonlardan okula uyum programı unicef kitapları indirebilirsiniz.

Okul Öncesi için tıklayınız..

İlkokul için tıklayınız..

Ortaokul için tıklayınız..

Okula Uyum Programı İle Okula Oryantasyon Kitapçıkları okula uyum programı - okula uyum program   - Okula Uyum Programı İle Okul Oryantasyon Kitapçıkları
Okula Uyum Programı İle Okula Oryantasyon Kitapçıkları
Kitaplarla İlgili Giriş ve Genel Çerçeve
Öğrenim yaşamları boyunca tüm çocuklar okul öncesi dönemden başlayarak yeni bir eğitim kademesine geçerken okula uyum gerçeği ile yüzyüze gelirler. Bu geçişlerde çocuklar geride bıraktıkları eğitim kademesinden farklı ortam ve durumlarla karşılaşırlar ve onlardan bu yeni ortam ve durumlara kısa sürede uyum sağlamaları beklenmektedir. Bu geçiş süreçlerinde çocukların karşılaştığı durumlar; fiziksel ortamlarının değişmesi, eğitim ve öğretim programlarının farklılaşması, öğretmenlerin beklentilerinin değişmesi, akran gruplarının değişmesi ve ailelerin rollerinin ve katılım biçimlerinin farklılaşmasıdır. Okula uyum sürecinin kolay atlatılması genelikle yeni ortamların gerektirdiği bilgi ve becerilerin çocuğun sahip olduğu sosyal-duygusal, davranışsal ve akademik becerilerle uyumuna bağlıdır.
Okula uyumu bireysel boyutta ele aldığımızda, çocuğun gelişim ve öğrenmesini destekleme, okula devamını ve okul başarısını artırma ve yetişkinlikte başarılı bir kariyere sahip olma şansını elde etme gibi katkıları olduğu görülmektedir.
İlgini Çekebilir:   Ödevsiz Okul Çocukların Başarısını Nasıl Etkiledi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.