Ülkenin genelinde karanlık bir sabaha uyanmışken en çok ihtiyacımız olan şey biraz moral. Ancak birleri hala çok neşeli olabiliyor. Bilim insanlarına göre fazla olumlu düşünen; “optimist” kişilerin beyninde bir hata var.

Ülkenin genelinde karanlık bir sabaha uyanmışken en çok ihtiyacımız olan şey biraz moral. Kimimiz sevdiği bir müzikle, kimi çay veya kahveyle, kimi en sevdiği hırkayı giyerek, kimi her zaman olduğu gibi akıllı telefonuna gömülerek kendine gelmeye çalışıyor.

Ancak aralarda bir yerde, üstelik pazartesi sendromu da yaşanıyorken hala çok neşeli olabiliyor. O kadar ki bugün birileri onlardan nefret edebilir. Bilim insanları bu tip insanları ilginç bir araştırmaya imza atmışlar.

Onlara göre fazla olumlu düşünen; “optimist” kişilerin beyninde bir hata var.

Uzmanlar beyin taraması imajlarını kullanarak, bazılarımızın kendimizi kötü haberi reddetmeye programladığımızı buldular. Hayatın sadece olumlu yönlerini görmeye odaklanmış olanlar var.

University Collge London’dan Dr. Trali Sharot “Bardağın boş tarafından görmektense, dolu tarafını görmek, olumlu bir şey. Bu, stresi ve anksiyeteyi düşürecektir ve sağlık açısından da oldukça güzel. Fakat, bu aynı zamanda insanların tedbirsiz davranmaları anlamına da gelebilir. Güvenli olmayan cinsel ilişki, emeklilik için para biriktirmemek gibi…” diyor.

Gönüllülerin beyinleri incelendiğinde, zihinlerindeki optimistik tarafın, olumsuz tahminleri reddettiği bulundu. Beyinde yanlış işleyen bir bölüm, insanların hayatı pembe gözlüklerle hatta pespembe görmelerine neden oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.